Szukasz mądrej rozrywki na długie jesienne wieczory dla siebie i swoich dzieci? Zacznijcie programować! Niezależnie od tego, ile macie lat, na naukę kodowania nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Podpowiadamy, jak zacząć.
Długie jesienne wieczory spędź na nauce programowania!
Jesienne wieczory nie muszą być nudne. Programowanie – wbrew temu, co niektórzy sobie wyobrażają – nie musi kojarzyć się wyłącznie z czasem spędzonym przed komputerem. To przede wszystkim świetna zabawa, która dodatkowo wspomaga rozwój myślenia logicznego i kreatywność. Co najważniejsze, do nauki podstaw programowania nie potrzebujecie żadnych sprzętów ani nawet książek. Wystarczy… kilka kartek i kolorowe kredki lub flamastry. Mnóstwo przykładów takich aktywności znajdziecie w naszej publikacji „Zabawy w programowanie offline”, opracowanej przez ekspertkę i ambasadorkę Europejskiego Tygodnia Kodowania (CodeWeek) – Iwonę Brzózkę-Złotnicką.
Dla najmłodszych: kodowanie na dywanie
Proste zabawy w kodowanie możecie wprowadzać z powodzeniem już dzieciom w wieku przedszkolnym. Pamiętajcie jedynie, by aktywności dostosować do poziomu umiejętności Waszego dziecka. To znakomity sposób na urozmaicenie jesiennych wieczorów. Zacznijcie od prostych zabaw, jak np. powtarzanie schematów układanych z klocków. Taki schemat możecie narysować na kartce lub zbudować z klocków i poprosić dziecko o odtworzenie go.
Znacie grę w statki? A czy wiecie, że na jej bazie można bardzo łatwo rozpocząć naukę kodowania? Do tej gry będą Wam potrzebne: kartka papieru, kredki lub mazaki, małe karteczki ze strzałkami, karteczki zielona i czerwona, oznaczające start i metę, pionek lub mała figurka (grę można utrudnić, dodając strzałki, które nakazują obroty lub zakręty, czy też wprowadzając na planszy różnego rodzaju pułapki). Narysujcie kratownicę jak do gry w statki, ustalcie miejsce startu i mety, a następnie poproście dziecko, aby zakodowało drogę swojej figurki, używając strzałek. Kolejnym krokiem będzie przesuwanie pionka po planszy.
Spróbujcie kilku prostych zabaw i pamiętajcie – aby nauka w takiej formie przyniosła efekty, istotne są nie tylko chęci, ale również Wasze nastawienie. Warto zadbać o dobrą atmosferę, nie stawiać poprzeczki zbyt wysoko. W pierwszym kroku wybadajcie, jakie tempo i styl pracy będzie odpowiedni do umiejętności Waszego dziecka. Nie poprawiajcie błędów w momencie, kiedy je dostrzeżecie, pozwólcie dzieciom zauważyć je i naprawić w kolejnym kroku. Popełnianie błędów to nieodzowny element w procesie nauki programowania.
Dla młodzieży: Minecraft Education
Jeśli jesteście rodzicami nastolatków, z pewnością słyszeliście o Minecrafcie. Czy wiecie, że istnieje wersja tej gry, która została stworzona po to, by młodzież nie tylko mogła się świetnie bawić, ale równocześnie zdobywać wiedzę? Mowa o Minecraft Education – grze, która wykorzystuje środowisko dobrze znane dzieciom do wprowadzania nauki np. programowania. Jak to działa? Gracz znajdzie tam narzędzie do programowania nazwane „Code Builder”, które pozwala tworzyć i modyfikować komendy i skrypty używane do sterowania elementami gry. Dzięki tej mechanice można zmieniać sposoby działania bloków, tworzyć nowe przedmioty, a w dalszych etapach rozgrywki nawet tworzyć całe modyfikacje.
Pamiętajcie, że gry powoli stają się elementem nauczania w szkole. Młodzieży pozwalają zdobywać nowe kompetencje, a nauczycielom i rodzicom zrozumieć i poznać świat, który tak zafascynował dzieci na całym świecie.
Dla starszych: kursy z programowania
Obecnie na świecie istnieją tysiące języków programowania, jednak od lat niezmiennie za jeden z najbardziej uniwersalnych uważany jest JavaScript. Jeśli czujecie, że programowanie może stać się Waszą nową pasją, a może nawet sposobem na życie, warto rozpocząć tę przygodę od podstaw, np. z bezpłatnym kursem „Do czego można wykorzystać język Javascript?”, który znajdziecie na portalu OSE IT Szkoła. Dowiecie się z niego, że pisanie stron internetowych, stworzenie od podstaw własnej gry, aplikacji na smartfony czy oprogramowania dla robotów – to tylko niektóre z możliwości języka Javascript! Podczas kursu zobaczycie też, jak fragmenty tego języka wykorzystywane są na stronach internetowych – to doskonałe wprowadzenie do podstawowych konstrukcji w Javascript. Stworzycie także pierwszy własny program do gry w Sudoku!
Kolejnym najbardziej pożądanym językiem wśród programistów jest Python. Jego możliwości są naprawdę szerokie: świetnie sprawdzi się w przypadku analizy danych, tworzenia stron internetowych czy programowania systemowego. Nauka Pythona jest niezwykle intuicyjna, a to dzięki temu, że jego składnia jest zbliżona do naturalnej i w głównej mierze bazuje na języku angielskim. Rozpocznijcie Waszą przygodę od darmowego kursu „Podstawy języka Python”, podczas którego zapoznacie się z podstawowymi konstrukcjami składniowymi, obsługą plików oraz wyjątków. Kurs ten jest również idealnym wprowadzeniem w świat programowania. Znajdziecie go oczywiście na OSE IT Szkoła!
Na tym nie koniec. Na bezpłatnej platformie edukacyjnej OSE IT Szkoła znajdziecie jeszcze inne kursy programowania – dla mniej i bardziej zaawansowanych. Zapraszamy!
źródło; https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/dlugie-jesienne-wieczory-spedz-na-nauce-programowania