Blisko 15 tysięcy inicjatyw w 2021 roku i trzecie miejsce Polski na mapie inicjatyw Europejskiego Tygodnia Kodowania w 2019 roku zobowiązuje. Do startu tegorocznej edycji CodeWeek zostało już mniej niż 200 dni. Ruszamy z przygotowaniami i Was zachęcamy do tego samego.
Europejski Tydzień Kodowania
Zapamiętajcie te daty, a najlepiej od razu wpiszcie je do kalendarza – 8-23 października 2022 r. To termin tegorocznego CodeWeek, który w tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty!
Jubileuszowy Europejski Tydzień Kodowania
Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa, w trakcie której – wspólnie z innymi krajami Unii Europejskiej (i nie tylko!) – celebrujemy kreatywność, współpracę i udowadniamy, że programowanie jest dla wszystkich.
To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i je zarejestrować lub wziąć udział w wydarzeniach zgłaszanych na mapę przez inne osoby. Kto może zorganizować takie wydarzenie? Każdy! CodeWeek to dziesiątki tysięcy inicjatyw (w 2021 r. – 78 tysięcy), w których bierze udział kilka milionów osób z całego świata (w 2021 r. – 4 miliony).
To nie wszystko – w Europejskim Tygodniu Kodowania jest też nieco… zdrowej konkurencji. Wszystkie państwa ścigają się ze sobą o to, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń.
Od kilku lat Polska konsekwentnie zwiększa liczbę zorganizowanych inicjatyw związanych z nauką programowania. W ubiegłej edycji wydarzenia, dzięki naszym wspólnym staraniom, zorganizowano w Polsce ponad 14 900 inicjatyw, co dało nam trzecie miejsce na podium. W Europejskim Tygodniu Kodowania wzięło udział ponad 5000 uczestników z naszego kraju – to oznacza, że blisko co piąta europejska inicjatywa CodeWeek miała miejsce w Polsce. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o ubiegłorocznej edycji zajrzyjcie do artykułu „CodeWeek 2021 – podsumowujemy”.
Jak wyglądał CodeWeek na przestrzeni ostatnich lat? W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 r. przyniósł 5088 wydarzeń! Rozpędu nabraliśmy w 2019 r., kiedy to odnotowaliśmy 15 139 zgłoszeń na mapie. Wynik 2020 roku przebił nasze najśmielsze prognozy! Zgłoszone ponad 20 tysięcy wydarzeń to ponownie prawie 1/3 wszystkich europejskich inicjatyw zorganizowanych w ramach CodeWeek 2020.
Jak zaangażować się w #CodeWeek2022? Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, terytorialnych czy jakichkolwiek innych. Wydarzenie może zorganizować każdy! Ty, Twoi znajomi, nauczyciele, samorządowcy, pasjonaci komputerów i książkowe mole, wielbiciele nowych technologii, a także ci, którzy są z nimi na bakier – dosłownie wszyscy.
Do udziału w CodeWeek zachęcamy nauczycieli różnych przedmiotów: z przedszkoli, szkół podstawowych, ale i liceów czy techników. Niezależnie od wieku uczniów zawsze warto pokazać im świat kodowania. Do udziału zapraszamy też organizacje pozarządowe, firmy IT, ale też wszystkich, którzy być może na co dzień nie mają wiele wspólnego z programowaniem. CodeWeek może być początkiem fantastycznej przygody.
Jak powinno wyglądać takie wydarzenie? Jak tylko chcecie! Ważne, aby poszerzać wiedzę jego uczestników związaną z programowaniem, logicznym myśleniem czy umiejętnościami cyfrowymi. Warsztaty z robotami, prezentacja multimedialna dotycząca cyberbezpieczeństwa, webquest, turniej łamigłówek logicznych czy webinar to tylko kilka pomysłów.
Jeśli pierwszy raz słyszycie o Europejskim Tygodniu Kodowania, koniecznie zajrzyjcie na jego oficjalną stronę codeweek.eu i na naszą koduj.gov.pl. Dowiecie się tam więcej o polskiej edycji i znajdziecie szereg inspiracji. Zawsze możecie też napisać do jednego z Ambasadorów CodeWeek lub do biura CodeWeek: [email protected].
Do dzieła!
Mimo że Europejski Tydzień Kodowania rusza w październiku – wydarzenia możecie zgłaszać już dziś! Jeśli macie pomysł i datę – zarejestrujcie swoją inicjatywę. Możecie to zrobić na codeweek.eu/add. Pamiętajcie o tym, bo to bardzo ważne. Tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo.
Kiedy już zarejestrujecie swoje wydarzenie, pojawi się ono na mapie CodeWeek i w rankingu europejskich inicjatyw. Czemu to takie istotne? W tym roku też marzy nam się podium ? Bez Was nie będzie to możliwe.
Wszystkich zainteresowanych CodeWeek zapraszamy do kontaktu:
Facebook: Code Week Pl
Instagram: codeweekpl
e-mail: [email protected]
źródlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/codeweek2022–zaczynamy-odliczanie