1000 nagród dla 1000 inicjatyw czekamy na #CodeWeek2020

speed testy

speed testy

1000 nagród dla 1000 inicjatyw – czekamy na #CodeWeek2020

05.08.2020

#CodeWeek2020 coraz bliżej, a wraz z nim wyjątkowy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online”. Tysiąc osób, które jako pierwsze zgłoszą swoje pomysły na wydarzenia online, otrzyma specjalną nagrodę. Klikajcie i zgłaszajcie. Warto!
Czubek głowy kobiety – nad nim grafika przedstawiająca żarówkę symbolizującą pomysły, obok napisu idea, start oraz znaki graficzne – strzałki, chmurki, wykrzykniki i znaki zapytania.

Już 10 października startuje Europejski Tydzień Kodowania – CodeWeek. Jak co roku państwa z całej Europy będą ścigać się w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Czy Polska także tym razem znajdzie się w gronie liderów? Mamy nadzieję, że tak!

Akcja – mobilizacja

W związku z niepewną sytuacją epidemiczną #CodeWeek2020 przenosi się do sieci. Nie ma jednak powodów do zmartwień – internet otwiera przed uczestnikami akcji nieskończone wręcz możliwości. Wierzymy, że wiele inicjatyw, które do tej pory były organizowane stacjonarnie, można z powodzeniem przenieść do przestrzeni wirtualnej.

Wielbiciele nowych technologii już od kilku lat udowadniają, że ich kreatywność nie zna granic, zatem ósmy Europejski Tydzień Kodowania zapowiada się równie wyjątkowo, co poprzednie. Koniecznie zaznaczcie w kalendarzu 10–25 października – właśnie w tym czasie przypada wielka kumulacja codeweekowych inicjatyw w całym kraju i Europie!

Aby dodać Wam odwagi i zachęcić do wzięcia udziału w akcji, organizujemy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online”. Aż tysiąc pierwszych zgłoszeń zostanie nagrodzonych specjalnymi nagrodami: mini matami do nauki programowania offline wraz z zestawami zadań. Jak widzicie, ze zgłoszeniami nie warto czekać do jesieni. Kto pierwszy, ten lepszy. Zatem do dzieła!

Stań do wyścigu

Od nagrody dzielą tylko trzy proste kroki. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy:

Opisać szczegółowo swoją inicjatywę. Najciekawsze pomysły chcemy promować, inspirując innych. Opublikujemy je na stronie gov.pl w dedykowanej zakładce „inspiracje”.
Dodać swoje wydarzenie na mapie codeweek.eu/add.
Zgłosić opublikowane wydarzenie za pośrednictwem formularza konkursowego i podać adres e-mail, na który wyślemy wiadomość z radosną nowiną, jeśli Wasze zgłoszenie mieści się w pierwszych tysiącu zgłoszeń

Prawda, że to nic trudnego?

Swoje inicjatywy i wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania mogą realizować wszyscy – zarówno ci, którzy dopiero poznają świat prostej grafiki komputerowej czy robotyki, jak i ci, którzy tę przygodę kontynuują. Jak co roku z niecierpliwością czekamy na zgłoszenia nauczycieli różnych przedmiotów, wychowawców przedszkolnych, bibliotekarzy, samorządowców, organizacji pozarządowych i firm IT, a także prywatnych osób, które promują naukę programowania w swojej lokalnej społeczności.

Na mapie CodeWeek mamy już prawie 500 wydarzeń, a w naszym konkursie właśnie zebraliśmy pierwszą setkę zgłoszeń. Jeśli tylko macie pomysł, jak zaangażować się w #CodeWeek2020, rejestrujcie swoje propozycje i też dajcie sobie szansę na zdobycie nagrody. Nie ma na co czekać!

Przepis na inicjatywę

Nie potrzeba wiele więcej niż otwartej głowy, szklanki zapału, łyżki dobrych chęci i dwóch szczypt kreatywności. Chcecie zorganizować wideospotkanie z uczniami, podczas którego wspólnie stworzycie projekt w Scratchu? A może chodzą Wam po głowie warsztaty z robotami, międzyszkolne turnieje gier logicznych online lub debaty o nowych technologiach? Pomysłów jest tyle, ilu uczestników akcji. Im więcej elementów logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek, a nawet bardziej skomplikowanych zagadnień programistycznych uda się wpleść w Waszą inicjatywę, tym lepiej! Jeśli potrzebujecie inspiracji, zajrzyjcie na stronę codeweek.eu, gdzie na mapie wydarzeń znajdziecie mnóstwo ciekawych pomysłów.

Chociaż w tym roku szczególnie promujemy wydarzenia organizowane online, nie zniechęcamy także do bezpośrednich spotkań, np. podczas lekcji informatyki w szkołach. Przypominamy jedynie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Doceniamy wszystkie inicjatywy – tak samo te, które odbędą się w świecie wirtualnym, jak i te „w realu”.

Regulamin konkursu i wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na koduj.gov.pl. Jeśli macie dodatkowe pytania dotyczące organizacji oraz promocji wydarzenia w ramach #CodeWeek, skontaktujcie się z Ambasadorami Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce.

W drodze na szczyt

CodeWeek jest społeczną, oddolną inicjatywą oraz prawdziwym świętem kreatywności i współpracy. To dziesiątki tysięcy wydarzeń, w których corocznie uczestniczy kilka milionów osób z całego świata (w 2019 roku – aż 4,2 miliona!). Akcja ma przekonać wszystkich – młodszych i starszych, mieszkańców dużych miast i mniejszych miejscowości, początkujących i zaawansowanych – że programowanie to dobra zabawa dla każdego, ale nie brakuje tu też pierwiastka zdrowej rywalizacji.

Każda zgłoszona inicjatywa znajdzie się na mapie, a więc zostanie wliczona do europejskiego rankingu. Wszystkie państwa znów będą ścigać się, które z nich zorganizuje najwięcej wydarzeń. Podczas ubiegłorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce zrealizowano 15 139 inicjatyw, co dało nam drugie miejsce na mapie inicjatyw CodeWeek.

Uwierzycie, że wydarzenia w naszym kraju stanowiły blisko jedną czwartą wszystkich inicjatyw podejmowanych w Europie i zaczynały się… co półtorej minuty? Naszym marzeniem jest pobicie tego imponującego rekordu i stanięcie na najwyższym stopniu podium. Bez Waszego zaangażowania nie będzie to jednak możliwe. Pomożecie?

Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/1000-nagrod-dla-1000-inicjatyw–czekamy-na-codeweek2020