5G: bezpieczeństwo pod kontrolą – obalamy szkodliwe mity
10.06.2019
Przeciwnicy 5G podgrzewają nastroje, serwując odbiorcom fake newsy. Obszarem ich szczególnej aktywności stał się Internet. Obalamy najczęściej powtarzane mity. Przygotowaliśmy serwis internetowy o 5G oraz Białą Księgę „Pole elektromagnetyczne a człowiek”, które są wiarygodnym źródłem wiedzy o 5G.
Minister Wanda Buk na konferencji prasowej
Tematyka 5G nie jest prosta i dlatego niełatwo jest zweryfikować poprawność i prawdziwość informacji, które bardzo często pojawiają się w internecie.
Walka z fake newsami
Żeby dać przeciwwagę niesprawdzonym informacjom, uruchamiamy specjalną stronę internetową na temat 5G. Oprócz tego publikujemy Białą Księgę – popularno-naukową publikację dla bardziej wymagających czytelników, która zbiera całość wiedzy na temat 5G i pola elektromagnetycznego używanego w telekomunikacji. Przygotował ją Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy wspólnie z uczonymi z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.
- Chcemy dać Polakom źródło rzetelnych informacji na temat 5G, by nikt ich nie wprowadzał w błąd. W przestrzeni publicznej jest wiele nieprawdziwych informacji na temat tej technologii, często bardzo emocjonalnych. To jest po prostu manipulacja. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało rzetelne źródła informacji, oparte o badania i światową wiedzę na ten temat zebraną przez polskich naukowców – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.
Rzetelna strona internetowa o 5G
Strona internetowa działa pod adresem https://gov.pl/5g. W przystępny sposób podaje podstawowe informacje: czym jest 5G, na czym polega technologia, jaki ma związek 5G z polem elektromagnetycznym. Dodatkowo serwis zbiera najciekawsze publikacje z polskich mediów na temat 5G. Na stronie użytkownicy mogą zadawać pytania, a na najciekawsze i najczęściej się pojawiające odpowiedzą eksperci.
Biała Księga 5G
Biała Księga wyjaśnia w sposób bardziej szczegółowy jak działa współczesna telekomunikacja. Opisuje ją z punktu widzenia fizyki, biologii i medycyny oraz obowiązujących przepisów w Polsce i innych krajach. Tłumaczy również, dlaczego 5G może mieć rewolucyjny efekt dla gospodarki, mimo że z punktu widzenia telekomunikacji to po prostu stopniowa ewolucja już wykorzystywanych urządzeń.
Publikację opracowali naukowcy z Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego razem z uczonymi z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Uniwersytetu Gdańskiego. Można ją pobrać również ze strony https://gov.pl/5g.
zrodło: gov.pl