Technologia wspiera nas w codziennym życiu, pozwalając realizować cele, które jeszcze kilka lat temu bez jej wsparcia byłyby trudne do osiągnięcia. Nie inaczej jest w świecie naukowym – także tutaj odpowiednie zaplecze technologiczne może otworzyć nowe możliwości w obszarze badań i kształcenia na najwyższym poziomie. Właśnie taką inteligentną infrastrukturę T-Mobile stworzy dla jednej z czołowych polskich uczelni – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dzięki temu na terenach SGGW już wkrótce rozkwitnie idea „precyzyjnego rolnictwa” (ang. „precision farming”), pozwalająca na zdalne zarządzanie i szczegółowy monitoring upraw.
Spotkanie środowiska naukowego SGGW oraz przedstawicieli T-Mobile podczas kongresu Lasów Państwowych „Informatyka dla ludzi lasu” zaowocowało pomysłem utworzenia inteligentnej strefy badań. A dziś pomysł ten nabiera praktycznego wymiaru w postaci podpisania listu intencyjnego między SGGW i T-Mobile. Dzięki zainicjowanej współpracy z T-Mobile SGGW pozyska dostęp do rozwiązań bazujących na technologii Narrowband-IoT, które pozwolą na automatyczne gromadzenie różnorodnych danych i parametrów środowiskowych istotnych zarówno w procesie kształcenia akademickiego jak i edukacji z zakresu zastosowań technologii w różnych dziedzinach.
Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska oraz prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisują list intencyjny ws. współpracy operatora i uczelni
Nowy wymiar pracy naukowej
Sieć Narrowband-IoT, z której korzystać będzie nowa infrastruktura, to technologia łączności wykorzystywana m.in. w projektach inteligentnych miast. Pozwala ona na efektywny przesył sygnału również tam, gzie występują bariery architektoniczne i problemy z zasięgiem. To z kolei sprawia, że pozostaje niezawodna i świetnie sprawdza się do tworzenia inteligentnych systemów. Właśnie taki zaawansowany system powstanie w arboretum SGGW w Rogowie, gdzie za sprawą inteligentnej łączności, uzupełnionej o technologie 2G, 4G, błyskawiczną sieć 5G, także CATM1 możliwe będzie stworzenie kompleksowego laboratorium IoT dla studentów.
W T-Mobile naszą działalność opieramy na przekonaniu, że technologia może i powinna wspierać nas w rozmaitych sferach życia, w tym także w pracy, nauce i działalności naukowej. To niezwykle ważny obszar, w którym – dzięki potencjałowi technologii – możemy wspierać potencjał utalentowanych, kreatywnych w swoich działaniach i ambitnych osób, które mogą mieć ogromny wpływ na rozwój nauki. Tym bardziej czuję się zaszczycony i zarazem dumny, że znakomita polska uczelnia, jaką jest SGGW, zdecydowała się na współpracę z nami w celu stworzenia inteligentnego laboratorium. Mam nadzieję, że nowa przestrzeń przyczyni się nie tylko do stworzenia idealnych warunków uprawy roślin, ale również optymalnych warunków prowadzenia badań i kształcenia studentów – powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska.
Dzięki nowemu zapleczu technologicznemu laboratorium umożliwi monitorowanie parametrów klimatycznych gleby lub podłoży organicznych, zarządzanie nawadnianiem z urządzenia mobilnego oraz pomiar temperatury i wilgotności w uprawach rolnych, ogrodniczych, leśnych, na terenach zieleni, w sadach i w uprawach pod osłonami. W efekcie nowe rozwiązanie umożliwi kompleksowe zdalne zarządzanie gospodarstwem, od nawadniania, poprzez nawożenie, aż po sterowanie żaluzjami czy otwieranie ciągów wentylacyjnych. Łatwiejsze będzie również monitorowanie parametrów w pasiekach pszczelich, stężenia gazów w budynkach gospodarskich, stężenia azotanów, natlenienia oraz mętnienia wód gruntowych, jak również monitorowanie wilgotności ściółki leśnej.
Inteligentne czujniki pozwolą ponadto na opomiarowanie ciepłomierzy, wodomierzy oraz liczników energii elektrycznej. Z kolei platforma do wizualizacji wyników pomiarowych umożliwi bezproblemowy dostęp do wszystkich, nawet najbardziej precyzyjnych parametrów i pełną ich analizę. Uczelnia otrzyma także karty SIM w zamkniętym prywatnym APN specjalnie do celów badawczych. Wszystko to razem stworzy inteligentny, kompleksowy system, który pozwoli na prowadzenie niezwykle precyzyjnych badań w wygodny i efektywny sposób.
Nowoczesne centra badawcze, pracownie i laboratoria oraz wybitni eksperci, pozwalają na kształcenie i prowadzenie badań naukowych na światowym poziomie oraz transfer wyników do gospodarki, co ma wpływ na innowacyjność i postęp m.in. w rolnictwie. Inteligentna infrastruktura badawcza, która powstanie na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie dzięki współpracy z T-Mobile to potężne narzędzie wspierające naukowców, przybliżające ich do osiągania założonych celów badawczych – powiedział prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Obecnie trwają prace nad realizacją projektu. Inteligentne laboratorium będzie dostępne już w pierwszej połowie 2023 roku.
źródło: https://firma.t-mobile.pl/dla-mediow/aktualnosci/informacja-prasowa/2022/11/t-mobile-stworzy-na-sggw-inteligentna-strefe-badan.html