Słyszałem, że sieć 5G powoduje…
09.12.2020
Za nami pierwszy dzień międzynarodowej konferencji „Słyszałem, że sieć 5G powoduje… Czyli rozwój mobilnych sieci telekomunikacyjnych w dobie dezinformacji – technika, zdrowie, regulacje i edukacja”. Sprawdźcie, co się działo.
Minister Marek Zagórski podczas wystąpienia. Za nim ekran z logo i tytułem konferencji.
Dezinformacji i jej zwalczanie, szczególnie w kontekście sieci 5G – to temat przewodni pierwszego dnia konferencji, którą organizujemy wspólnie z Instytutem Łączności. Patronat Honorowy nad konferencją objęli Komisja Europejska oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Stop dezinformacji!
Konferencja ma charakter popularno-naukowy i jest kierowana do środowisk naukowych, administracji publicznej, biznesu i mediów oraz do wszystkich środowisk i osób zainteresowanych tematyką pola elektromagnetycznego (PEM) oraz sieci 5G.
Jej celem jest promowanie najnowszej, naukowej wiedzy na temat oddziaływania pola elektromagnetycznego na środowisko oraz życie i zdrowie człowieka.
Biorą w niej udział naukowcy, eksperci, dziennikarze i specjaliści zajmujący się zagadnieniami PEM z m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Francji i Australii.
Pierwszy dzień konferencji otworzyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova.
– Chcemy zmniejszyć możliwość replikacji dezinformacji o 5G poprzez zwiększenie świadomości i dostępowi do zweryfikowanych informacji. Wszystkie obawy trzeba rozwiać – powiedziała.
W spotkaniu, które odbywa się online, wziął udział także minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– Polacy mają różne obawy związane z PEM i te obawy są używane w różny sposób. Niektórzy wykorzystują je, aby zarabiać. To uderza w nasze bezpieczeństwo. Dlatego uruchomimy specjalną, koordynowaną przez Instytut Łączności, akcję edukacyjną. 5G nie jest zagrożeniem – zapowiedział.
Gerd Callewaert z IPSOS przedstawił wyniki badań opinii publicznej w Europie dotyczące wiedzy na temat 5G oraz obaw związanych z jego wprowadzeniem.
– Im ktoś ma mniej informacji i wiedzy o 5G, tym mniej pozytywnie o nim myśli – podsumował.
Po pierwsze – fakty
Charakterystykę polskiego ruchu anty5G zaprezentował red. Andrzej Kozłowski z CyberDefence24. Analizował między innymi, dlaczego Polacy boją się 5G i kto rozpowszechnia fałszywe treści i jakie są tego konsekwencje.
Sprawdzone metody wykrywania i przeciwstawiania się nieprawdziwym informacjom przedstawił red. Wiktor Świetlik.
Dr Sarah Loughran opowiedziała o doświadczeniach z kampanii społecznej dotyczącej 5G realizowanej przez Australijską Agencję Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego.
– Rząd Australii w kwestii 5G skupia się na trzech aspektach: dialogu ze społeczeństwem, badaniach i międzynarodowym zaangażowaniu. Potrzeba nam jasnego i prostego przekazu o wpływie 5G na zdrowie. Musimy przekazywać fakty i wiarygodne informacje – mówiła.
Kinga Graczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybliżyła założenia zapowiedzianej kampanii edukacyjnej Instytutu Łączności i KPRM dotyczącej komunikacji bezprzewodowej i 5G, która rozpocznie się na początku 2021 roku i ma potrwać 3 lata.
– Nasz program jest kompleksowy, obejmuje m.in. edukację samorządów z procesu inwestycyjnego, edukację w szkołach, ale i całego społeczeństwa. Chcemy walczyć z przyczynami, a nie skutkami. Chcemy edukować. Powstaną podręczniki wspomagające nauczanie, podcasty, dla dziennikarzy będzie dostępny interdyscyplinarny zespół ekspertów – powiedziała.
Międzynarodowe teorie spiskowe
Kolejny prelegent, dr Jack Rowley z GSMA (międzynarodowa organizacja handlowa, zrzeszająca operatorów sieci telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji), zaprezentował problem fałszywych informacji rozpowszechnianych na temat 5G z globalnej perspektywy.
– 2/3 dezinformacji o powiązaniu 5G z COVID pochodziło z mediów społecznościowychi wypowiedzi celebrytów. Bardzo ważne jest kto społeczeństwu udziela wyjaśnień. Sprawy związane z wpływem PEM na zdrowie lepiej wyjaśni lekarz niż inżynier – zauważył.
Założenia europejskiej strategii walki z dezinformacją omówił dr inż. Alberto Rabbachin reprezentujący Komisję Europejską. Wspomniał m.in. o roli mediów społecznościowych w rozprzestrzenianiu fałszywych informacji.
– Im więcej interakcji, im więcej odsłon, tym lepiej dla danej platformy. Algorytmy serwują konkretne treści, wywołujące emocje. Tak się tworzy ekosystem fakenews – podkreślił dr Rabbachin.
O wzroście popularności teorii spiskowych w dobie pandemii COVID-19 i ich powiązaniach
z siecią 5G mówił z kolei prof. Stephan Lewandowsky z Uniwersytetu w Bristolu.
– Fale są niewidoczne jak wirusy. Ludzie postrzegają korelacje tam, gdzie ich nie ma. A korelacja pomiędzy wiarą w teorie spiskowe a skłonnością do agresji jest udowodniona – zauważył.
Modus operandi
Czy stały monitoring PEM z dostępem online dla obywateli może wpłynąć na postrzeganie telekomunikacji? Na podstawie francuskich doświadczeń próbował na to pytanie odpowiedzieć Gilles Bregant, dyrektor francuskiej agencji ANRF (The National Frequency Agency).
– 5G działa już w kilku francuskich miastach, nasze sondy pokazują, że w związku z tym nie ma większego narażenia na PEM – powiedział.
W kolejnym panelu dyskusyjnym, tym razem dotyczącym źródeł deiznformacji i walki o prymat w wyścigu technologicznym, rozmówcy szczegółowo omówili kwestie środowisk przeciwników 5G oraz pokrewnych.
– Modus operandi członków anty5G w mediach społecznościowych to m.in. masowe wysyłanie listów do administracji i dziennikarzy, granie na emocjach (my/oni), wielokrotne powtarzanie tych samych fakenewsów – opisywała Hanna Linderstal ze szwedzkiej Agencji Earhart Business Protection Agency.
Z kolei dr Daniel Robert Grimes, irlandzki pisarz naukowy, zajmujący się popularyzacją nauki opisywał walkę środowisk naukowych z przeciwnikami.
– Zwolennicy teorii spiskowych starają się podważyć wiarygodność osoby, a nie faktów – stwierdził.
W podobnym tonie wypowiadał się trzeci uczestnik panelu – dr Daniel R. Jolley z Northumbria University UK.
– Naukowcy nie mogą pozwalać na ataki na siebie. Nie należy się do tego przyzwyczajać, trzeba to zgłaszać organom ścigania – apelował.
Groźna dezinformacja
Z wystąpień prelegentów i dyskusji panelowych podczas pierwszego dnia konferencji wynika, że dezinformacja dotycząca 5G jest znaczącym i groźnym zjawiskiem. Może prowadzić nawet do wandalizmu i przemocy.
Jej rozpowszechnianie ułatwia wszechobecność mediów społecznościowych i stosowane przez nie mechanizmy dystrybucji informacji. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby przeciwstawić się fałszywym informacjom. Najważniejszym jest edukacja i rzetelna informacja, które uodparniają społeczeństwo na wpływ mitów i teorii spiskowych.
Już jutro drugi dzień konferencji. Wiodącym tematem będzie sieć 5G w kontekście badań, norm i regulacji prawnych.
- Konferencja odbywa się całkowicie w trybie zdalnym i jest bezpłatna.
Uczestnictwo w konferencji jest możliwe po uprzednim zarejestrowaniu się pod adresem: https://konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/pl/rejestracja/ .
Konferencja jest także transmitowana online na stronach:
http://www.gov.pl/5G
http://www.konferencjapem.wydarzeniaonline.pl/
oraz na kanale YouTube Instytutu Łączności.
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/slyszalem-ze-siec-5g-powoduje