Napisz, podpisz, wyślij – online
08.02.2021
W 2020 r. do urzędów trafiło niemal półtora miliona elektronicznych pism ogólnych. W tym roku już prawie 200 tysięcy. Skąd taka popularność tej e-usługi? Dzięki niej załatwicie lub przynajmniej zainicjujecie załatwienie niemal każdej sprawy. Polecamy!
Różowe tło – na pierwszym planie kobiece dłonie trzymające rysunek żółtej koperty.
Wyślij pismo ogólne – to stale jedna z najpopularniejszych e-usług. Znajdziecie ją na portalu GOV.pl.
Coraz więcej
Jeśli wcześniej nie słyszeliście o takiej e-usłudze, to musicie wiedzieć, że ci którzy słyszeli – bardzo chętnie z niej korzystają. W ubiegłym roku do urzędów trafiło 1 432 770 takich elektronicznych pism. To o niemal 900 tysięcy więcej niż w 2019 roku. Z prostego rachunku wynika, że w 2020 roku każdego dnia (także w weekendy) Polacy pisali i wysyłali ich średnio 3914.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zanosi się na kolejny rekord. Od 1 do 31 stycznia do urzędów trafiło 173 411 takich elektronicznych pism, czyli prawie trzy razy więcej, niż rok wcześniej.
Skąd nazwa „pismo ogólne”? – Nie ma jednej kategorii spraw, którą można dzięki niemu załatwić. Jest ich wiele. To może być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Aby nie tworzyć kilku niepotrzebnych bytów, np. pisma wyjaśniającego, pisma – pytania do urzędu, czy specjalnego druku na zażalenie, stworzyliśmy jedno pismo. Ogólne. Tak jest prościej.
Aby skorzystać z pisma ogólnego nie potrzebujecie pieczątek, ani teczek. Potrzebujecie za to internetu i profilu zaufanego. Jeśli macie internet, w większości przypadków szybko założycie też profil zaufany.
Sprawdź, jak założyć profil zaufany.
Nie musicie patrzeć na zegarek. Pismo ogólne możecie wysłać do urzędu o dowolnej porze dowolnego dnia tygodnia – 24 godziny na dobę.
Napisz, podpisz, wyślij
A jak to zrobić? W przypadku każdej e-usługi początek jest taki sam – wizyta na portalu GOV.pl.
Będąc tam zalogujcie się profilem zaufanym na konto Mój GOV (prawy górny róg strony) i wybierzcie e-usługę Wyślij pismo ogólne.
Przechodzimy do przygotowania pisma. Żeby szybciej Wam poszło, przygotujcie wcześniej elektroniczne wersje załączników, które chcecie wysłać razem z pismem. Jeśli nie chcecie, nie musicie nic załączać. Wszystko gotowe? Zaczynamy:
Krok 1: Wybierz urząd lub instytucję, do których chcesz wysłać pismo.
WAŻNE! Dokumenty możesz wysłać do np. ministerstw, urzędów gminy, urzędów centralnych, urzędów skarbowych, szkół publicznych, publicznych zakładów opieki zdrowotnej czy sanepidu.
Krok 2: Wypełnij formularz.
Krok 3: Dodaj potrzebne załączniki, jeśli masz je w wersji elektronicznej.
Krok 4: Kliknij Dalej, a potem Wyślij bez podpisu lub Podpisz i wyślij.
WAŻNE! Jeśli wyślesz pismo bez podpisu, nie załatwisz spraw, które go wymagają. Dlatego zanim wyślesz pismo, sprawdź czy w sprawie, na temat której piszesz – nie jest wymagany podpis. Jeśli jest – wyślij podpisane pismo.
Po wysłaniu pisma dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
Teraz pozostało już tylko czekać na odpowiedź. Jak długo to będzie trwało? To zależy od rodzaju Twojej sprawy.
Skorzystanie z e-usługi jest całkowicie bezpłatne.
Spotkajmy się na GOV.PL. e-Polak potrafi!
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/napisz-podpisz-wyslij–online