Czy mnie widać, czy mnie słychać? Czyli kilka słów o bezpieczeństwie wideokonferencji
05.02.2021
Niebawem minie rok odkąd wielu Polaków pracuje zdalnie. To dobry moment, by sobie przypomnieć (lub wreszcie poznać) podstawowe zasady bezpieczeństwa wideokonferencji. Mamy też do Was pytanie…
Grafika wektorowa – kobieta siedzi przed komputerem, bierze udział w wideokonferencji. Głaszcze kota leżącego na biurku, przed klawiaturą komputera. Na ścianie przed nią wiszą kolorowe obrazki.
I od pytania zaczniemy. Jak może wiecie pracujemy nad systemem do zdalnej pracy i nauki. Zależy nam, aby był jak najlepszy i odpowiadał na oczekiwania przyszłych użytkowników. Dlatego będziemy bardzo wdzięczni jeśli podzielicie się z nami Waszymi opiniami.
Daj znać, co myślisz
Na pewno każdy z Was korzysta lub korzystał z wielu dostępnych na rynku komunikatorów, programów do wideokonferencji czy rozmów. Chcielibyśmy poznać Wasze zdanie, co o nich myślicie, za co cenicie, co chcielibyście ulepszyć. W tym celu przygotowaliśmy anonimową ankietę na temat narzędzi do komunikacji.
Dzięki temu rozwiązanie, nad którym pracujemy będzie lepsze. Dlatego bardzo prosimy – poświęćcie kilka minut i odpowiedzcie na nasze pytania. Jak cyfryzować Polskę, to tylko z Wami! 🙂 Dzięki temu za kilka miesięcy będziemy mogli wspólnie ocenić i przetestować nowe rozwiązanie, które ułatwi pracę urzędnikom i obywatelom, czyli nam wszystkim. Wypełnij ankietę już teraz! Dziękujemy za każdą odpowiedź! Na Wasze odpowiedzi czekamy do 14 lutego!
To teraz dla wszystkich, którzy wypełnili ankietę (i nie tylko) mamy bonus w postaci dobrych rad dotyczących bezpieczeństwa wideokonferencji. A te od kilku miesięcy stały się ważnym elementem życia i pracy każdego z nas.
– Na rynku jest wiele programów, które dają możliwość nie tylko zdalnej pracy i nauki, ale także komunikacji z innymi osobami – współpracownikami, przyjaciółmi, czy bliskimi. To spora wygoda i ułatwienie. Nieważne w jakim celu ich używamy – zawsze powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. To nic trudnego, ani czasochłonnego, a może pomóc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
I właśnie po to, aby nic Was w trakcie wideokonferencji nie zaskoczyło – postanowiliśmy przypomnieć te zasady.
Bezpieczny uczestnik
Zaczynamy od dobrych rad dla uczestników wideokonferencji. Co zrobić przed połączeniem, jak się przygotować?
Oto, o czym warto wtedy pamiętać:
Zaktualizuj aplikację. Zadbaj o to, aby mieć pewność, że korzystasz z najnowszej wersji oprogramowania do wideokonferencji. To kluczowe dla bezpieczeństwa połączenia. Najlepiej włączyć opcję automatycznych aktualizacji. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że odpowiednia aktualizacja zostanie zainstalowana tuż po jej opublikowaniu.
Odpowiednia konfiguracja ustawień audio/wideo. W ustawieniach włącz opcję, która wycisza mikrofon i wyłącza kamerę za każdym razem, kiedy dołączasz do spotkania.
Dla większego bezpieczeństwa – rozważ zasłonięcie obiektywu kamery internetowej, kiedy jej nie używasz.
Nie dziel się zaproszeniem. Czy dzielisz się swoim osobistym biletem wstępu na spotkanie „na żywo”? Na pewno tego nie robisz, więc nie dziel się też zaproszeniem na wideospotkanie. Pomyśl o bezpieczeństwie. Jeśli nawet znany Ci współpracownik potrzebuje tego linku, najprościej i najbezpieczniej poprosić organizatora o indywidualne zaproszenie.
Nie nagrywaj bez pozwolenia/ostrzeżenia.
Pomyśl, czy Tobie by odpowiadało, gdyby ktoś bez zapowiedzi robił zrzuty Twojej prezentacji lub nagrywał Twoje wystąpienie. Jeśli chcesz to robić – zapytaj innych uczestników spotkania, czy nie mają nic przeciwko. Jeśli zrobione zrzuty ekranu lub nagrania chcesz opublikować lub przesłać dalej, zwróć uwagę czy przez przypadek nie udostępniasz wrażliwych informacji lub danych.
Sprawdź, co jest za Tobą. Niby błaha sprawa, a jednak bardzo ważna. Jeśli masz zamiar korzystać z kamery, skontroluj swoje otoczenia. Sprawdź, czy w zasięgu kamery nie znajdują się żadne osobiste i „wrażliwe” przedmioty, których nie chcesz pokazywać podczas połączenia. Niektóre programy do obsługi wideokonferencji pozwalają na rozmycie lub ustawienie wirtualnego tła. Dzięki temu inni uczestnicy spotkania nie widzą tego, co znajduje się z tyłu.
Bezpieczny organizator
Jeśli nie tylko jesteś uczestnikiem wideokonferencji, ale zamierzasz ją także zorganizować – dla Ciebie też mamy kilka wskazówek.
- O tym nie możesz zapomnieć:
Wymagaj hasła. Ustaw hasło dostępowe do spotkania. Dzięki niemu tylko osoby, które je dostaną będą mogły dołączyć do spotkania. To ważne z uwagi na bezpieczeństwo, prywatność oraz kontrolę dostępu do wideokonferencji.
Sprawdź, kogo zapraszasz. Zweryfikuj listę zaproszonych na wideokonferencję. Upewnij się, że są na niej tylko osoby, które znasz, którym ufasz i które – Twoim zdaniem – powinny mieć dostęp do informacji przekazywanych w trakcie spotkania. Niestety, czasem też trzeba być stanowczym. Jeśli ktoś łamie zasady spotkania – usuń taką osobę z wideokonferencji. Zadbaj o komfort uczestników rozmowy – niektóre programy do obsługi wideokonferencji umożliwiają zablokowanie spotkania po jego rozpoczęciu, tak aby nikt więcej – bez zgody – nie mógł do niego dołączyć. Dostępne są również rozwiązania polegające na wstępnym umieszczaniu uczestników w wirtualnej poczekalni – po to, by zweryfikować ich tożsamość.
Poinformuj o nagrywaniu. Jeśli zamierzasz nagrywać spotkanie (i masz na to pozwolenia) – nie zapomnij poinformować o tym wszystkich uczestników wideokonferencji.
Udostępnianie ekranu. Jeśli chcesz udostępniać ekran komputera, zamknij wszystkie inne aplikacje i ukryj poufne pliki z pulpitu. Wyłącza wszelkie powiadomienia z innych aplikacji. Dzięki temu unikniesz przypadkowego upublicznienia poufnych lub wstydliwych informacji. Zastanów się, czy zamiast udostępniania całego ekranu komputera – nie warto udostępniać tylko tę aplikację, którą chcesz pokazać.
A jeśli dotarliście do końca tego tekstu – raz jeszcze zachęcamy do wypełnienie ankiety. Dzięki niej program do zdalnej pracy i nauki, nad którym pracujemy, będzie jeszcze lepszy.
A gdybyście chcieli poczytać więcej na temat tego jak dbać o bezpieczeństwo w sieci – polecamy nasz poradnik „Jak chronić się przed cyberatakami?”. Znajdziecie tam wiele praktycznych wskazówek, które naprawdę warto wdrożyć w praktyce. Polecamy!
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”
realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
zrodlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/bezpieczenstwo-wideokonferencji