Rich Communication Services ( RCS ) [1] to protokół komunikacyjny między operatorami telefonii komórkowej oraz między telefonem a operatorem, mający na celu zastąpienie wiadomości SMS bogatszym systemem wiadomości tekstowych, zapewnia odpytywanie książki telefonicznej (w celu wykrywania usług) i może przesyłać multimedia podczas połączeń. Jest częścią szerszego Podsystemu Multimediów IP .
Jest również sprzedawany jako Advanced Messaging , [2] Chat , joyn , SMSoIP , [3] Message + i SMS + . [4]
Na początku 2020 roku oszacowano, że RCS jest dostępny u 88 operatorów w 59 krajach na świecie. Miesięcznie korzysta z około 390 milionów użytkowników, a szacuje się, że wartość firmy do 2021 roku wyniesie 71 miliardów dolarów. [5]
Zawartość
1 Historia
2 Specyfikacje RCS
2.1 RCS-e (ulepszony)
2.2 radość
2.3 Profil uniwersalny RCS
3 RCS Business Messaging
4 Status
4.1 Połączenia międzysieciowe i koncentratory
5 Akredytacja GSMA RCS
6 Przyjęcie
7 Zobacz też
8 Bibliografia
9 Linki zewnętrzne
Historia
Inicjatywa branżowa Rich Communication Suite [6] została utworzona przez grupę promotorów branżowych w 2007 r. W lutym 2008 r. Stowarzyszenie GSM oficjalnie stało się „domem” projektu RCS, a organizacja powołała komitet sterujący RCS.
Zakres prac komitetu sterującego obejmował zdefiniowanie, testowanie i integrację usług w pakiecie aplikacji znanym jako RCS. [7] [8] [9] Trzy lata później w ramach projektu RCS wydano nową specyfikację – RCS-e (e = „ulepszony”), która zawierała różne iteracje pierwotnych specyfikacji RCS. Program GSMA nazywa się teraz Rich Communication Services. [10]
GSMA opublikowała profil uniwersalny w listopadzie 2016 r. [11] Profil uniwersalny to uzgodniona na całym świecie, pojedyncza specyfikacja GSMA dotycząca zaawansowanej komunikacji. Przewoźnicy, którzy stosują profil uniwersalny, gwarantują połączenia z innymi przewoźnikami. Swoje wsparcie ogłosiło 47 operatorów sieci komórkowych, 11 producentów i 2 dostawców systemów operacyjnych (Google i Microsoft). [12] Platforma Google Jibe Cloud to implementacja uniwersalnego profilu RCS, zaprojektowana, aby pomóc przewoźnikom szybko uruchomić RCS i łatwo skalować. [13]
Samsung jest głównym producentem urządzeń, obsługującym RCS na całym świecie. Urządzenia obsługujące Samsung RCS są wprowadzane na rynek w Europie od 2012 roku, a w Stanach Zjednoczonych od 2015 roku.
Google obsługuje RCS na urządzeniach z Androidem dzięki aplikacji Wiadomości SMS na Androida . W kwietniu 2018 roku ogłoszono, że Google przeniesie zespół, który pracował nad usługą komunikacyjną Google Allo , do pracy nad szerszą implementacją RCS. [14] [15] [16] W czerwcu 2019 r. Google ogłosił, że rozpocznie wdrażanie RCS na zasadzie opt-in za pośrednictwem aplikacji Messages, z usługą zgodną z profilem uniwersalnym i hostowaną przez Google, a nie przez operatora użytkownika. Wdrażanie tej funkcji rozpoczęło się we Francji i Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na obawy związane z brakiem pełnego szyfrowania w RCS, Google stwierdził, że zachowa dane wiadomości podczas przesyłania tylko do momentu dostarczenia ich do odbiorcy. [17]W listopadzie 2020 r.Google ogłosiło później, że zacznie wdrażać szyfrowanie typu end-to-end dla rozmów jeden na jeden między użytkownikami Wiadomości, począwszy od wersji beta aplikacji. [18]
W październiku 2019 r. Czterech głównych amerykańskich przewoźników ogłosiło porozumienie w sprawie utworzenia „Cross-Carrier Messaging Initiative” w celu wspólnego wdrożenia RCS przy użyciu nowo opracowanej aplikacji. Ta usługa będzie kompatybilna z profilem uniwersalnym. [19]
Specyfikacje RCS
Ambox current red Americas.svg
Ten artykuł wymaga aktualizacji . Zaktualizuj ten artykuł, aby odzwierciedlał ostatnie wydarzenia lub nowo dostępne informacje. ( Luty 2017 )
RCS łączy różne usługi zdefiniowane przez 3GPP i Open Mobile Alliance (OMA) z rozszerzoną książką telefoniczną. Funkcje i informacje o obecności innego telefonu można wykryć i wyświetlić za pomocą telefonu komórkowego. RCS ponownie wykorzystuje podstawowy system IMS określony przez 3GPP jako podstawową platformę usługową zajmującą się takimi kwestiami, jak uwierzytelnianie, autoryzacja, rejestracja, pobieranie opłat i trasowanie.
Wydanie 1 Wersja 1.0 (15.12.2008)
Zaproponowano pierwsze definicje wzbogacania głosu i czatu poprzez udostępnianie treści, oparte na ulepszonej książce adresowej RCS.
Wydanie 2 Wersja 1.0 (31.08.2009)
Dodano szerokopasmowy dostęp do funkcji RCS: ulepszenie przesyłania wiadomości i umożliwienie udostępniania plików.
Wydanie 3 Wersja 1.0 (25.02.2010)
Koncentruje się na urządzeniu szerokopasmowym jako urządzeniu podstawowym.
Wydanie 4 Wersja 1.0 (14.02.2011)
Zawiera wsparcie dla LTE.
Wydanie 5 Wersja 1.0 (19.04.2012)
RCS 5.0 jest całkowicie wstecznie kompatybilny ze specyfikacjami RCS-e V1.2, a także zawiera funkcje z RCS 4 oraz nowe funkcje, takie jak połączenia wideo IP, połączenia głosowe IP i wymiana geolokalizacji. Globalna interoperacyjność to kluczowy aspekt tych specyfikacji, a RCS5.0 obsługuje zarówno OMA CPM, jak i OMA SIMPLE IM. RCS 5.0 zawiera następujące funkcje wymienione poniżej.
Samodzielne przesyłanie wiadomości
1-2-1 Czat
Czat grupowy
Transfer plików
Udostępnianie treści
Informacje o obecności społecznej
Połączenie głosowe IP (IR92 i IR.58)
Połączenie wideo IP (IR.94)
Wymiana geolokalizacji
Wymiana możliwości w oparciu o OPCJE Obecności lub SIP
Wersja 5.1.1
5.1 jest w pełni kompatybilny wstecz ze specyfikacjami RCS-e V1.2 i RCS 5.0. Wprowadza dodatkowe nowe funkcje, takie jak przechowywanie i przesyłanie dalej czatu grupowego, przesyłanie plików na czacie grupowym, przesyłanie plików i przesyłanie dalej oraz połączenie głosowe w trybie Best Effort, a także wyciągnięte wnioski i poprawki błędów z testów współdziałania wersji 1.2. Globalna interoperacyjność jest kluczowym aspektem tych specyfikacji, a 5.1 obsługuje zarówno OMA CPM, jak i OMA SIMPLE IM.
Wersja 1.0 (13.08.2012)
Wersja 2.0 (03.05.2013)
Wersja 3.0 (25.09.2013)
Wersja 4.0 (28.11.2013)
Wersja 5.2 Wersja 5.0 (07.05.2014)
Ulepszono centralny magazyn wiadomości i wprowadzono do specyfikacji tagi rozszerzeń usług. Wprowadził również szereg przyrostowych ulepszeń i poprawek błędów do RCS 5.1 V4.0, które poprawiają komfort użytkowania i rozwiązują problemy zauważone we wdrożonych sieciach RCS
Wersja 5.3 Wersja 6.0 (28.02.2015)
Wersja 6.0 Wersja 7.0 (21.03.2016)
Wsparcie dla Visual Voice Mail i nie tylko
Wersja 7.0 Wersja 8.0 (28.06.2017)
Wsparcie dla chatbotów, funkcji awaryjnych SMS-ów i nie tylko
Wersja 8.0 Wersja 9.0 (16.05.2018)
Obsługa dodatkowych funkcji Chatbotów i vCard 4.0
RCS-e (ulepszony)
Wersja początkowa (maj 2011)
Wersja 1.2 (28.11.2011)
Wersja 1.2.2 (04.07.2012)
joyn
GSMA zdefiniowała serię konkretnych implementacji specyfikacji RCS. Specyfikacje RCS często określają szereg opcji wdrażania indywidualnych funkcji komunikacyjnych, co skutkuje wyzwaniami w świadczeniu usług interoperacyjnych między przewoźnikami. Specyfikacje RCS mają na celu zdefiniowanie bardziej szczegółowej implementacji, która promuje normalizację i upraszcza wzajemne połączenia między przewoźnikami.
W tej chwili dostępne są dwie ważne wersje:
joyn Hot Fixes – oparte na specyfikacji RCS 1.2.2 (wcześniej znanej jako RCS-e), obejmuje czat 1: 1, czat grupowy, udostępnianie plików MSRP i udostępnianie wideo (podczas połączenia komutowanego). Usługi oparte na tej specyfikacji są dostępne w Hiszpanii, Francji i Niemczech.
joyn Blackbird Drop 1 – oparty na specyfikacji RCS 5.1, rozszerza usługę joyn Hot Fixes o udostępnianie plików HTTP, udostępnianie lokalizacji, udostępnianie plików grupowych i inne funkcje, takie jak przechowywanie i przekazywanie czatów grupowych. joyn Blackbird Drop 1 jest wstecznie kompatybilny z poprawkami joyn Hot Fix. Hiszpańska sieć Vodafone posiada akredytację dla joyn Blackbird Drop 1, a Telefónica i Orange Spain były również zaangażowane w testowanie interoperacyjności z dostawcami klientów joyn Blackbird Drop 1. Wielu dostawców klienckich posiada akredytację joyn Blackbird Drop 1.
Planowane są dwie lub więcej przyszłych wersji:
joyn Blackbird Drop 2 – również oparty na specyfikacji RCS 5.1, doda przede wszystkim połączenia głosowe i wideo IP. Przypadki testowe dla joyn Blackbird Drop 2 nie zostały jeszcze wydane przez GSMA.
joyn Crane – Już dostępne na stronie internetowej GSMA.
Uniwersalny profil RCS
Uniwersalny profil GSMA to pojedynczy, uzgodniony w branży zestaw funkcji i technicznych możliwości opracowany w celu uproszczenia rozwoju produktu i globalnego wdrożenia RCS przez operatorów. [12]
Wersja 1.0 (listopad 2016)
Obejmuje podstawowe funkcje, takie jak wykrywanie możliwości, które będą interoperacyjne między regionami, czat, czat grupowy, przesyłanie plików, wiadomości audio, udostępnianie wideo, wiele urządzeń, wzbogacone połączenia, udostępnianie lokalizacji i szkicowanie na żywo.
Wersja 2.0 (lipiec 2017)
Obejmuje komunikację jako platformę, interfejsy API, integrację wtyczek oraz ulepszone uwierzytelnianie i bezpieczeństwo aplikacji.
Wersja 2.1 (grudzień 2017)
Wersja 2.2 (maj 2018)
Wersja 2.3 (grudzień 2018)
Wersja 2.4 (październik 2019 r.)
Usuwa integrację wtyczek i zawiera zintegrowany bezproblemowy podgląd sieciowy.
Wiadomości biznesowe RCS
RCS Business Messaging (RBM) jest wersją RCS B2C ( A2P w terminologii telekomunikacyjnej). Ma to być odpowiedź na zewnętrzne aplikacje komunikacyjne (lub OTT) pochłaniające ruch komunikacyjny operatorów komórkowych i związane z nim przychody. Podczas gdy RCS ma na celu odzyskanie ruchu między ludźmi (P2P), RBM ma na celu utrzymanie i zwiększenie ruchu A2P. [20] [21] RCS oferuje „bogate” funkcje podobne do aplikacji do przesyłania wiadomości, ale dostarczane (w teorii) za pośrednictwem wstępnie załadowanej aplikacji do obsługi wiadomości SMS – na przykład Wiadomości Google lub Wiadomości Samsung. Udostępniając te funkcje w środowisku B2C, oczekuje się, że RBM przyciągnie wydatki na marketing i obsługę klienta ze strony przedsiębiorstw dzięki lepszemu zaangażowaniu klientóworaz funkcje interaktywne, które ułatwiają nowe przypadki użycia. [22] [23] To był główny powód rozwoju RCS przez GSMA.
RBM zawiera funkcje niedostępne dla zwykłych użytkowników, w tym predefiniowane sugestie szybkiej odpowiedzi, karty rozszerzone, karuzele i branding. Ta ostatnia funkcja ma na celu zwiększenie zaufania konsumentów i ograniczenie oszustw poprzez wdrożenie systemu zweryfikowanych nadawców. [24] Te dodatkowe funkcje są dostępne tylko przy użyciu serwera Messaging-as-a-Platform (MaaP) zintegrowanego z siecią operatora. MaaP kontroluje dane zweryfikowanego nadawcy, odblokowując funkcje RBM, a także segregując wiadomości P2P i A2P RCS, pomagając zarabiać na tych drugich (SMS cierpi obecnie na szare trasy , gdzie wiadomości A2P są wysyłane przez połączenia P2P, które są tańsze lub często bezpłatne) . [25]
Stan
Według GSMA PR do operatorów Rich Communication Services (RCS) z całego świata obsługujących standard RCS należą AT&T , Bell Mobility , Bharti Airtel , Deutsche Telekom , Jio , KPN , KT Corporation , LG U + , Orange , Orascom Telecom , Rogers Communications , SFR , SK Telecom , Telecom Italia , Telefónica , Telia Company , Telus , Verizon i Vodafone .[26]
Profil uniwersalny jest obecnie wspierany przez 68 zwolenników: [27]
55 operatorów: Advanced Info Service , América Móvil , AT&T Mobility , Axiata , Beeline (marka) , Bell Mobility , Bharti Airtel , China Telecom , China Unicom , Claro Americas , Deutsche Telekom , Etisalat , Globe Telecom , Ice Indosat Ooredoo , Jio , KDDI , KPN , M1 Limited , MegaFon , Millicom , MTN Group ,MTS (dostawca sieci) , NTT Docomo , Optus , Orange SA , Personal , Rogers Communications , Singtel , Smart Communications , Sprint Corporation , T-Mobile US , Telcel , Tele2 , Telefónica , Telenor , Telia Company , Telkomsel , Telstra , Telus , TIM (marka) , Turkcell , Verizon Communications , VEON iVodafone .
11 producentów OEM: TCL ( Alcatel Mobile ), Asus , General Mobile , HTC , Huawei , Intex Technologies , Lava International , LG Electronics , Lenovo ( Motorola ), Samsung Electronics i ZTE .
2 dostawców mobilnych systemów operacyjnych: Google i Microsoft .
Połączenie międzysieciowe i koncentratory
Podobnie jak SMS, RCS wymaga krajowych i międzynarodowych połączeń międzysieciowych, aby umożliwić roaming . Podobnie jak w przypadku SMS, zostanie to osiągnięte dzięki hubbingowi – gdzie zewnętrzni dostawcy zawierają umowy z poszczególnymi operatorami w celu współpracy ich systemów. Każdy kolejny operator, który łączy się z hubem, jest zatem automatycznie łączony ze wszystkimi innymi podłączonymi operatorami. Eliminuje to konieczność łączenia się każdego operatora ze wszystkimi innymi, do których mogą potrzebować wysyłać wiadomości. Uważa się, że połączenia międzysystemowe i węzły mają kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu RCS. [60] Węzły RCS są udostępniane przez szereg interesariuszy, którzy są zainteresowani zwiększeniem wykorzystania RCS. Obejmują one tradycyjnych dostawców centrów SMS (np. Global Message Services iSinch ), dostawców oprogramowania i sprzętu (np. Interop Technologies , Mavenir i ZTE), a także Google za pośrednictwem swojej platformy Jibe Cloud. [61]
Akredytacja GSMA RCS
Proces akredytacji RCS Interop and Testing (IOT) [62] został zapoczątkowany przez GSMA w celu poprawy jakości testów, zwiększenia przejrzystości, zwiększenia skali, zminimalizowania złożoności i przyspieszenia czasu wprowadzenia na rynek (TTM) usług joyn. Firmy muszą przejść proces IOT od GSMA, aby ubiegać się o licencję na używanie znaku usługowego joyn.
„Akredytacja” oznacza, że urządzenie, klient lub sieć przeprowadziły serię przypadków testowych (od 150 do 300) w określonym zestawie warunków, dostarczyły wyniki testów i ślady, które zostały przeanalizowane przez zespół GSMA RCS IOT oraz wszelkie pojawiające się problemy z IOT rozwiązano ze zgłaszającym. [63]
„Gotowy do akredytacji” to oznaczenie przyznawane hostowanej usłudze RCS, która przeprowadziła tę samą serię przypadków testowych, co operator sieci komórkowej, dostarczyła wyniki testów i ślady, które zostały przeanalizowane przez zespół GSMA RCS IOT oraz wszelkie pojawiające się problemy z IOT rozwiązane zgłaszający. [63]
Listę dostawców RCS AS i ich status akredytacji GSMA RCS można znaleźć tutaj: https://www.gsma.com/futurenetworks/wp-content/uploads/2020/05/List-of-current-accreditations-for-Hosted -Solutions-Providers-v6.pdf
Recepcja
Badacz Amnesty International, Joe Westby, skrytykował RCS za niedopuszczenie do szyfrowania od końca do końca , ponieważ jest traktowane jako usługa przewoźników, a zatem podlega legalnym przechwytywaniu . [64] [65]
The Verge skrytykował niespójne wsparcie RCS w Stanach Zjednoczonych, gdzie przewoźnicy nie obsługują RCS na wszystkich rynkach, nie certyfikują usług na wszystkich telefonach lub jeszcze nie obsługują profilu uniwersalnego. Pojawiły się obawy co do decyzji Google’a o uruchomieniu własnej usługi RCS ze względu na możliwość kontroli antymonopolowej , ale uznano, że Google musiał to zrobić, aby ominąć niespójne wsparcie RCS przez przewoźników, ponieważ chciał mieć usługę więcej porównywalny do firmy Apple „s iMessage usługa na Androida . [17] [66]
Ars Technica skrytykowała również posunięcie Google’a do uruchomienia bezpośredniej usługi RCS dla konsumenta, uznając to za sprzeczne z tym, że RCS jest natywny dla operatora i zapewnia funkcje przypominające aplikacje do przesyłania wiadomości , zaliczając je do różnych przeszłych i nieudanych prób Google rozwoju wewnętrzna usługa przesyłania wiadomości (w tym Google Talk , Google+ Messenger, Hangouts i Allo ) i zwracająca uwagę na ograniczenia, takie jak zależność od numerów telefonów jako tożsamości, brak możliwości łatwej synchronizacji między wieloma urządzeniami oraz wspomniany brak szyfrowanie od końca do końca. [67]W listopadzie 2020 r.Google ogłosiło, że rozpocznie wprowadzanie kompleksowego szyfrowania w wersji beta.
źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Rich_Communication_Services