Google Stadia

speed testy

speed testy

Google Stadia – internetowa usługa gry w chmurze zaprojektowana i zarządzana przez firmę Google[1] jako usługa zapewniająca strumieniowanie gier komputerowych, pierwotnie znana pod nazwą Project Stream[2]. Publiczny dostęp do usługi pojawił się 19 listopada 2019 jako płatna usługa[3], a 8 kwietnia 2020 stała się darmową i dostępną dla wybranych 14 krajów[4][5].

Dostęp do usługi jest możliwy poprzez oprogramowanie oraz sprzęt takie jak przeglądarka Google Chrome w wersji na komputery osobiste, smartfony Google Pixel, Samsung, OnePlus, Razer, Asus, a także przez tablety z oprogramowaniem Chrome OS oraz urządzenia Chromecast w wersji Ultra[6]. Oferowany strumień z rozgrywki może osiągać rozdzielczość do 4K wraz z częstotliwością odświeżania do 60 klatek na sekundę i możliwością renderowania z użyciem techniki HDR[7].

Usługa została zbudowana na systemie operacyjnym z rodziny Linux z użyciem multiplatformowego graficznego API Vulkan[8].

Spis treści

1 Funkcjonalność
2 Dedykowany sprzęt
3 Dostępne gry
4 Dostępność
5 Przypisy

Funkcjonalność

Stadia jako platforma umożliwiająca granie w chmurze nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu ani oprogramowania za wyjątkiem dostępu do Internetu oraz przeglądarki Google Chrome, zapewniając dostęp do centrów danych usługodawcy rozmieszczonych na całym świecie. Dodatkowo otrzymała kompatybilność z serwisem YouTube (witryną zakupioną i rozwijaną przez usługodawcę), umożliwiając bezpośrednie strumieniowanie nagrania z rozgrywki w serwisie[9].

Usługa obecnie jest dostępna w dwóch modelach płatności: bezpłatnej (z ograniczeniem rozdzielczości strumieniowania gier do rozdzielczości 1080p) oraz abonamentowej, zapewniając dostęp do wybranych gier przez czas opłaconej subskrybcji oraz zniżek na wybrane gry[10], ponadto zapewnia dostęp do abonamentowych usług zewnętrznych wydawców gier, jak m.in. Uplay Plus[11].

Do zapewnienia komfortowej rozgrywki na platformie Stadia, usługodawca określa poniższe przepustowości łącza internetowego jako minimalne wymagania[12][13]:

Wymagana przepustowość łącza Jakość obrazu Jakość dźwięku
10 Mb/s 720p, 60 FPS Stereo
20 Mb/s 1080p + HDR, 60 FPS Wielokanałowy dźwięk 5.1
35 Mb/s 4K + HDR, 60 FPS Wielokanałowy dźwięk 5.1

Dedykowany sprzęt

Smartfon ze strumieniowaną grą Mortal Kombat 11 wraz z dedykowanym kontrolerem Stadia Controller
Firma Google w związku z udostępnieniem swojej nowej usługi wydała gamepad Stadia Controller dedykowany korzystaniu i rozgrywce przez kontroler do gier na usłudze Stadia[14].

Dostępne gry

Użytkownicy by móc zagrać w gry dostępne przez usługę, muszą je zakupić w sklepie usługi[2], lub wykupić abonament Pro, który rozszerza ich bibliotekę o wybrane tytuły, w które mogą grać za darmo przez czas trwania zakupionej subskrybcji[10].

Na 2020 rok twórca usługi zapowiedział zawarcie w usłudze dostęp do przynajmniej 120 gier, w tym przynajmniej 10 tytułów ekskluzywnych dla platformy przez określony czas[15].

Dostępność

Na połowę roku 2020, po wystartowaniu usługi w listopadzie 2019 dostęp do usługi przypada użytkownikom z czternastu krajów: Belgii, Kanady, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych[5]. Od 7 grudnia 2020 roku usługa dostępna jest także w Polsce[16].

źródło: wikipedia.pl