Internet aplikacja mobywatel dla kierowcy

Jesteś kierowcą, więc pewnie nie raz zdarzyło Ci się zapomnieć zabrać z domu prawa jazdy albo dowodu rejestracyjnego? Mamy sposób, aby temu zaradzić. Dołącz do grona ponad 8 milionów użytkowników aplikacji mObywatel i włącz usługi dla kierowców. Skorzystaj z nich już dziś!
Na zdjęciu widzimy kierowcę – we wnętrzu swojego samochodu, kierowca odwraca się. Po jego prawej stronie znajduje się telefon, na ekranie którego widzimy włączoną aplikację mObywatel a na niej mPrawo Jazdy.
Kierowcy mogą korzystać z trzech ważnych funkcji mObywatela:

cyfrowego prawa jazdy (mPrawo Jazdy),
cyfrowego dowodu rejestracyjnego (mPojazd),
licznika punktów karnych.

mPrawo Jazdy:

mPrawo Jazdy jest odpowiednikiem fizycznej formy i zawiera te same informacje co „plastikowy” dokument. Aplikacja korzysta z aktualnych danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców. Szczegóły dotyczące znajdziesz na: mPrawo jazdy – mObywatel w aplikacji – Portal Gov.pl (www.gov.pl). Z mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel korzysta już blisko 3,5 miliona osób.

Z mPrawa Jazdy można korzystać:

podczas kontroli drogowej,
gdy kupujemy ubezpieczenie,
w przypadku kolizji – aby potwierdzić swoje uprawnienia innemu kierowcy, bez wzywania policji,
gdy wypożyczamy samochód.

Aby potwierdzić, że posiadamy odpowiednie uprawnienia, wystarczy pokazać ekran z widokiem prawa jazdy w aplikacji mObywatel.
Wideo
mPojazd:

Usługa mPojazd to cyfrowy dowód rejestracyjny. Można z niej skorzystać, jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami samochodu, motocykla, skutera. Dane w aplikacji są pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nie zobaczymy w niej pojazdów firmowych, leasingowanych i wypożyczonych. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/mpojazd. Liczba wydanych dokumentów mPojazd w aplikacji mObywatel wynosi 2,2 mln.

Ponadto w usłudze mPojazd znajdziemy również najważniejsze informacje o polisie OC swojego pojazdu: nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia OC i jego wariant. Dodatkowo przed końcem umowy aplikacja powiadomi nas, że ważność OC niedługo się skończy.

Licznik punktów karnych:

Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawią się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Szczegóły dotyczące tej usługi – https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/punkty-karne

Dołącz do grona 3,5 miliona kierowców korzystających z mPrawa Jazdy w aplikacji mObywatel!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mobywatel-dla-kierowcy