Internet archiwalne dane kronika.gov.pl

Jesień na dobre rozgościła się w Polsce. Jak technologie mogą pomóc nam docenić jej walory i ciekawie spędzić ten czas? Możemy wykorzystać dane dostępne w portalu dane.gov.pl. Dzięki archiwalnym materiałom z portalu kronika.gov.pl sprawdzimy natomiast, jak popularne jesienne święta – Mikołajki i Andrzejki – celebrowano dawniej.
Jesienne aktywności z danymi
Jesienne święta

Jesień przynosi wiele okazji do świętowania. Jedną z nich są Andrzejki. W pierwotnym założeniu były przeznaczone jedynie dla niezamężnych kobiet, które tej nocy próbowały przewidywać swoją przyszłość. Lały wosk i układały wyścigi butów. Popularnością cieszyły się też ciasteczka z wróżbą. W portalu kronika.gov.pl sprawdzicie, jak dawniej spędzano Andrzejki na domowych wróżbach, czy zabawach na mieście. Inspirujcie się danymi.

Zaraz po Andrzeju swoje święto obchodzi Mikołaj. Mikołajki to ulubiony dzień wszystkich dzieci. Wypatrują tajemniczego przybysza, który odwiedza ich w przedszkolach szkołach, czy domach i wręcza podarunki. Jeśli jesteście ciekawi, jak kiedyś wyobrażano sobie Świętego Mikołaja, odwiedźcie portal z cyfrowymi zasobami nauki i kultury – kronika.gov.pl. Przy tej okazji, wszystkim 542 386 Andrzejom i 131 330 Mikołajom życzymy spełnienia jesiennych (i nie tylko) planów. Po informację ile osób nosi wasze imię zapraszamy do portalu dane.gov.pl.
Dane dla aktywnych

Doceńmy urok złotej polskiej jesieni. Kiedy liście na drzewach nabierają barw, aby skorzystać z bogactwa przyrody, wybierzmy się na jesienny spacer po lesie. Zanim wyruszymy, warto skorzystać z aplikacji mobilnej Bank Danych o Lasach, która umożliwia bezpośredni dostęp do map lasów w telefonach i tabletach. Jeśli natomiast zdecydujemy się na wycieczkę do jednego z parków narodowych, możemy wcześniej dowiedzieć się o nim więcej z portalu danych, czy też sprawdzić w portalu z cyfrowymi zasobami nauki i kultury, jak wyglądały dawniej np. Ojcowski, czy Białowieski Park Narodowy.
Kulturalnie o danych

Jesień to także doskonały czas na spotkania z kulturą i tutaj również z pomocą przychodzą nam dane. Warto sięgnąć do wykazu muzeów oraz Rejestru Instytucji Kultury, aby sprawdzić jakie miejsca można odwiedzić w okolicy. Kraków zaprasza do Państwowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, gdzie dawniej wystawiano m.in. popularny spektakl „Gałganek”. Warszawa proponuje koncert w Filharmonii Narodowej. Jeśli wolicie obcować z kulturą na świeżym powietrzu skorzystajcie z bazy obiektów w Polsce wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Regionalne przysmaki

Co powiedzielibyście na jesienną wyprawę szlakiem regionalnych specjałów? Portal dane.gov.pl podpowiada, czego warto spróbować w danym regionie. Mamy sezon m.in. na dynie, gruszki, jabłka, winogrona, śliwki, a także buraki, czosnek, cebulę i paprykę. Jeśli jesteście fanami smaków sezonowych to koniecznie sięgnijcie po listę produktów tradycyjnych. Od pełnej witamin, ślężańskiej kapusty kwaszonej z Dolnego Śląska, przez soczyste jabłka łąckie z Małopolski do śliwki żniwki ze Śląska. W portalu kronika.gov.pl znajdziecie archiwalne fotografie ze zbiorów w Piasecznie i w Kępinie.
Portale danych i zasobów

W portalu dane.gov.pl znajdziecie szeroki zakres danych z obszarów takich jak transport, środowisko, kultura, zdrowie i wiele innych, które są dostępne do swobodnego wykorzystania. W sumie jest tam dostępnych aż 34 tysiące danych od ponad 330 dostawców oraz ponad 580 interfejsów API, które możecie wykorzystać bezpłatnie w aplikacjach i serwisach internetowych.

Natomiast w portalu kronika.gov.pl dostępne są cenne zasoby związane z historią i kulturą. Możecie tam znaleźć historyczne fotografie, interesujące dokumenty archiwalne oraz artykuły naukowe. W sumie ponad 16 milionów obiektów z zakresu kultury i nauki, podzielonych na ponad 70 kategorii. Co więcej, większość tych obiektów udostępniona jest na otwartych licencjach, co pozwala na swobodne wykorzystanie ich w własnych projektach.

Korzystajcie z otwartych danych i zasobów, nie tylko jesienią.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/jesienne-aktywnosci-z-danymi