Internet cyfryzacja miejsc pamięci
Powstanie centralna wyszukiwarka cmentarzy i miejsc pochówków, dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane – to tylko niektóre działania, jakie zrealizujemy w ramach projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci.
Nocne zdjęcie grobów na cmentarzu, na których palą się znicze.
1 listopada większość Polaków rusza na groby swoich najbliższych. Nie wszyscy jednak, chcąc odwiedzić np. miejsca pochówku dalszych krewnych, wiedzą gdzie się udać. Chcemy w tym pomóc.
Bliżej bliskich
– Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce – mówi Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci. – Dzięki tym działaniom wkrótce odnalezienie nieznanych grobów bliskich będzie łatwiejsze – dodaje.
To nie wszystko. W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna (eKC), co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania.
Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy, miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Z zarządcą cmentarza będzie można skontaktować się poprzez formularz online.
Groby osób zasłużonych
Projekt Cyfryzacja Miejsc Pamięci zwiększy także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych. Powstaną rozwiązania umożliwiające znalezienie cmentarzy historycznych oraz grobów osób zasłużonych, grobów wojennych i grobów weteranów.
Nowy system da także możliwość weryfikacji, czy osoba pochowana była odznaczona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Dzięki temu groby osób zasłużonych będą lepiej chronione, między innymi przed likwidacją.
Projekt ma także wymiar edukacyjny. Nasze działania wpłyną na upowszechnianie wiedzy o osobach zasłużonych dla Państwa i społeczeństwa.
Trwa pilotaż
Trwają prace pilotażowe, które realizujemy we współpracy z ośmioma gminami korzystającymi obecnie z komercyjnych systemów do zarządzania cmentarzami.
Pilotaż potrwa do końca tego roku. Pod koniec marca 2022 r. powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 r. rozpoczniemy prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.
Więcej informacji o projekcie: www.gov.pl/cyfryzacjamiejscpamieci