Internet Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa

„Pomyśl, zanim klikniesz” (ang. Think Before U Click) to hasło przewodnie tegorocznej edycji miesiąca cyberbezpieczeństwa. Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month – ECSM) to coroczna, ogólnoeuropejska kampania organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Październik – Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa
Miesiąc warsztatów, konferencji i inicjatyw dla cyberbezpieczeństwa

Jak co roku, przez cały październik we wszystkich państwach Unii Europejskiej organizowane będą wydarzenia, których celem jest podniesienie świadomości o znaczeniu cyberbezpieczeństwa. W 2022 r. ECSM odbędzie się po raz dziesiąty.
Tematy przewodnie miesiąca cyberbezpieczeństwa w 2022:

ransomware (z ang. ransom „okup” i software „oprogramowanie”) – złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego;
phishing – metoda oszustwa, w której cyberprzestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Czas się zaangażować w ECSM!

ECSM jest inicjatywą otwartą dla wszystkich – zarówno pasjonatów nowych technologii, jak i szkół, firm czy organizacji pozarządowych. Udział w kampanii to dobry sposób, aby poszerzyć swoją i innych wiedzę o cyberzagrożeniach – w domu, w pracy, czy w szkole. Edukacja jest najlepszą profilaktyką!
Do Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa można przyłączyć się na trzy sposoby:

1. Weź udział w wydarzeniu. Zapisz się na konferencję, wykład czy webinar online lub wydarzenia stacjonarne.

Poznaj program wydarzeń:
– inicjatywy edukacyjne
– inicjatywy skierowane do dorosłych użytkowników

2. Zorganizuj wydarzenie. Masz wiele możliwości: inspirujący wykład o najnowszych technologiach, lekcja w szkole o bezpieczeństwie w mediach społecznościowych lub warsztat np. o wpływie fake newsów. To proste – zgłoś inicjatywę

3. Promuj akcję, udostępniając innym informację o wydarzeniu. Dołącz do społeczności ECSM na Facebooku

Zaangażuj się. Warto! A przede wszystkim – pomyśl, zanim klikniesz.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pazdziernik—europejskim-miesiacem-cyberbezpieczenstwa