Miejska biogazownia wytwarzająca energię elektryczną z odpadów spożywczych czy przedłużanie żywotności przedmiotów przy wykorzystaniu druku 3D – to niektóre z projektów zgłoszonych do konkursu dla szkół technicznych Technikon ESA, w którym uczniowie połączyli zdobywaną przez siebie wiedzę z walką z zanieczyszczeniem powietrza i zmianą klimatu. Finał konkursu odbył się 20 marca br. we Wrocławiu!
Wielki finał konkursu Technikon ESA dla dolnośląskich i opolskich techników
Konkurs pod hasłem „Użyjcie wiedzy do walki ze smogiem i zmianą klimatu!” został zorganizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Technikon ESA 2023 to projekt przeznaczony dla szkół o profilu technicznym – w edycji 2023 pilotażowo jest skierowany do placówek z dwóch województw dolnośląskiego i opolskiego, które uczestniczą jednocześnie w dwóch projektach realizowanych przez NASK: Edukacyjna Sieć Antysmogowa i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE).
– Do pilotażowego projektu Technikon ESA 2023 zaprosiliśmy wszystkie technika z województwa dolnośląskiego i opolskiego. Otrzymaliśmy wiele ciekawych zgłoszeń. To jednak dopiero początek. W kolejnym roku planujemy Technikon dla wszystkich szkół technicznych uczestniczących w projekcie ESA i OSE – zapowiada Pełnomocnik Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zgłoszenia i przebieg konkursu
Pięcioosobowe drużyny pod kierunkiem swoich nauczycieli w pierwszym etapie konkursu przygotowały koncepcje projektów, w których wykorzystały wiedzę zgodną z profilem swojej szkoły do walki o czyste powietrze lub powstrzymanie zmiany klimatu.
Zgłoszono m.in. projekty:
miejska biogazownia wytwarzająca energię elektryczną z odpadów spożywczych,
przedłużanie żywotności przedmiotów oraz tworzenie elementów naprawczych przy wykorzystaniu druku 3D,
nowoczesne metody podnoszenia efektywności energetycznej budynków,
walka z CO2 przez zakładanie plantacji doświadczalnej z drzew tlenowych i roślin energetycznych,
walka z niską emisją przez stworzenie terenu zielonego,
automatyczne wyłączanie komputerów i monitorów w budynku szkolnym,
kampanie świadomościowe na temat smogu.
Punktowane było wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii, dlatego wśród zgłoszonych projektów były aplikacje, strona internetowa czy interaktywna gra edukacyjna.
– Zgłoszone pomysły są dowodem na to, że młodzi ludzie mają dużą świadomość zmian, jakie zachodzą w środowisku naturalnym w związku z działalnością człowieka. Szerzeniu takiej wiedzy służy prowadzona przez NASK Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Świeże spojrzenie młodzieży na problem zanieczyszczonego powietrza i postępujących zmian klimatu jest szansą na wypracowanie nowatorskich rozwiązań i zastosowanie ich w praktyce – podkreśla Dyrektor NASK Wojciech Pawlak.
Pełną listę finalistów można znaleźć na stronie, po godz. 15.00: https://esa.nask.pl/aktualnosci/wpis/technikon-esa-finalisci
Finał Technikonu ESA
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 marca 2023 r. w Technikum Akademickim przy Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
W czasie finału 10 drużyn zaprezentowało swoje projekty, a ponadto uczniowie wzięli udział w grywalizacji online na platformie eduESA oraz w drużynowym konkursie Technikon Challenge.
Atrakcyjne nagrody
Sam udział w finale to nagrody gwarantowane dla szkoły – monitor do wyświetlania treści edukacyjnych i bon o wartości 2000 zł dla szkoły na zakup materiałów edukacyjnych. W wielkim finale drużyny będą mogły zdobyć kolejne wspaniałe nagrody – indywidualne dla każdego uczestnika i dla swojej szkoły:
miejsce – mobilna pracowania komputerowa dla szkoły (20 laptopów) i tablet dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego,
miejsce – zestaw bezprzewodowy: klawiatura/słuchawki/głośniki dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego,
miejsce – głośnik bezprzewodowy dla każdego uczestnika zwycięskiej drużyny oraz nauczyciela zgłaszającego.
Wydarzenie jest objęte patronatem honorowym Pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa – Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego.
Więcej szczegółów na temat projektu Technikon ESA dostępnych jest na stronie.
ŹRÓDŁO: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wielki-final-konkursu-technikon-esa-dla-dolnoslaskich-i-opolskich-technikow