Internet metawersum

Partnerstwo pomiędzy Meta i administracją publiczną w dziedzinie metawersum ogłoszone zostało na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu. We wtorek Minister Janusz Cieszyński wziął udział w konferencji poświęconej projektowi edukacyjnemu Innowacyjna Historia, który wyrasta z idei metawersum.
Metawersum – nowa szansa technologiczna

Celem projektu jest zaprezentowanie filmów historycznych VR 25 tysiącom uczniów ze 150 szkół podstawowych w Polsce. Dzięki doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości, młodzi widzowie będą mogli pełniej niż kiedykolwiek poznać i zrozumieć niezwykłe wydarzenia z historii Polski. Dodatkowo planowane są warsztaty dla nauczycieli, podczas których zyskają oni wiedzę na temat możliwości, jakie niesie wirtualna rzeczywistość w edukacji.

– W przypadku filmów historycznych zrealizowanych w technologii wirtualnej rzeczywistości, takich jak Kartka z Powstania, głównym atutem jest sam walor poznawczy, zrozumienie wydarzeń i realiów historycznych. Natomiast ta sama wirtualna rzeczywistość może w przyszłości z powodzeniem służyć efektywnej i sprawnej realizacji wielu zadań publicznych i społecznych. Nie wolno nam przegapić szansy, jaką jest bycie na bieżąco z trendami i zjawiskami technologicznymi – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa.

Metawersum w niedługim czasie stanie się nową gałęzią gospodarki – stworzy miliony miejsc pracy na świecie, w tym także w naszym kraju. Dlatego też, od samego początku Polska będzie uczestniczyć w rozwijaniu tej technologii. Przemysł, banki, marki odzieżowe już dziś tworzą swoje produkty obserwując i analizując ten trend. Metawersum jest wielką szansą dla polskich firm – tych biznesów, które świadomie i odpowiedzialnie chcą współtworzyć to nowe, wirtualne środowisko.

– Dynamiczny rozwój polskich firm, korzystających z najnowocześniejszych światowych rozwiązań technologicznych jest napędem dla naszej gospodarki. Polski rząd wspiera innowacyjność i rozwój nowych technologii. Jestem przekonany, że współpraca między globalnymi markami technologicznymi, jak Meta, a innowacyjnymi polskimi firmami, jak VR Heroes, przy wsparciu administracji publicznej jest najlepszą drogą wejścia Polski do grona pionierów w wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości na dużą skalę. Chciałbym, żeby takie rozwiązania trafiały do każdego obywatela, który jest nimi zainteresowany.

– podsumował minister Cieszyński.

W konferencji wzięli udział partnerzy technologiczni – przedstawiciele firmy Meta oraz największe studio wirtualnej rzeczywistości w Europie Środkowo-Wschodniej VR Heroes. Podczas konferencji wyświetlono film Kartka z Powstania, pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film ma długość około 15 min, a prace nad nim trwały ponad 2 lata. Jest to opowieść o Powstaniu Warszawskim.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/metawersum–nowa-szansa-technologiczna