Internet mObywatel nowe usługi dla użytkowników diia.pl

Z cyfrowego portfela na dokumenty- aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl korzysta już ponad 31 tys. obywateli Ukrainy przebywających w Polsce. Sama aplikacja oraz dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala w prosty sposób potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl w tym dostęp do e-recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID.
Uśmiechnięta młoda kobieta ze smartfonem w dłoni. Na smartfonie widoczna aplikacja mObywatel dla obywateli Ukrainy
Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny Profil Zaufany.
Jak aktywować aplikację?

w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie Profilu Zaufanego,
ściągnij na telefon i następnie uruchom aplikację mObywatel,
zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
aktywuj mObywatela korzystając z loginu i hasła wydanego dla Profilu Zaufanego.

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl:

E-RECEPTA

Za pomocą aplikacji mObywatel można zrealizować wystawiona receptę. Wystarczy podczas wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie swojego telefonu. Nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu dostępu.

Należy jednak pamiętać, że e-receptę można zrealizować również na podstawie wydruku od lekarza lub podając numer PESEL i kod odbioru (otrzymany bezpośrednio od lekarza lub mailem / SMS-em).

 

Jak dodać usługę e-recepta do mObywatela

 

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Następnie zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android.

Po uruchomieniu zaktualizowanej aplikacji uzyskasz dostęp do usługi e-recepta.

 

Unijny Certyfikat COVID

 

Unijny Certyfikat COVID ma ułatwić swobodne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód na to, że dana osoba:

• przebyła chorobę COVID-19,

• posiada negatywny wynik testu COVID-19,

• została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Dodatkowo korzystając z UCC w ramach mObywatela można potwierdzić krajowy – akceptowany wyłącznie na terenie Polski – status osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19.

Aby otrzymać UCC należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

 

Jak dodać Unijny Certyfikat COVID do mObywatela?

Upewnij się, że możesz korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Zaktualizuj aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Uruchom zaktualizowaną aplikację mObywatel i wybierz „Dodaj dokument” – wskaż Unijny Certyfikat COVID.
Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

 

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-mobywatel-wprowadza-nowe-uslugi-dla-uzytkownikow-dokumentu-diiapl