Internet nadanie PESELU dla obywateli Ukrainy

internet prędkość

internet prędkość

Internet: nadanie PESELU dla obywateli Ukrainy

Zgodnie z zapowiedziami, od dziś trwają testy systemu rejestracji uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Rejestracja w urzędach gmin i miast ruszy w najbliższą środę tj. 16 marca 2022r. W niedzielę 13 marca, w Urzędzie Gminy w Kobyłce wydano też pierwszy cyfrowy dokument Diia.pl (Дія пл).

Pierwszą osobą, która otrzymała – w ramach aplikacji mObywatel – dokument tożsamości przeznaczony dla obywateli Ukrainy była Pani Swietłana.
Młoda kobieta, trzyma w ręku telefon. Na jego ekranie wyświetla się nowy dokument tożsamości dla obywateli Ukrainy.

Osobą, której dzisiaj nadano pierwszy numer PESEL w nowej procedurze dla osób z Ukrainy została pani Oksana ze Starokonstantynowa. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie zaoferowanie obywatelom Ukrainy polskich e-usług publicznych takich jak np. e-recepta. Oprócz tego każda z nich będzie miała dostęp do bezpiecznej cyfrowej tożsamości i specjalnego dokumentu w ramach aplikacji mObywatel – wskazuje minister Janusz Cieszyński

Aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) – to prosty sposób na wylegitymowanie się (okazanie danych) niemal w każdej sytuacji życiowej. W elektronicznym dokumencie znalazły się najważniejsze dane – m.in. imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie jak dowód osobisty lub paszport. Będzie przydatny m.in. przy korzystaniu z usług medycznych czy przy okazaniu swoich danych podczas zawierania umowy o pracę.
Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która:

jest pełnoletnia,
ma ukraińskie obywatelstwo,
przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku,
ma nadany numer PESEL,
ma aktywny profil zaufany.

Jak aktywować aplikację?

w urzędzie, w którym otrzymasz numer PESEL, poproś o aktywowanie profilu zaufanego,
ściągnij i uruchom aplikację mObywatel,
zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności aplikacji,
aktywuj aplikację korzystając z loginu i hasła wydanego dla profilu zaufanego.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Co ważne, aplikacja mObywatel i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel i dokumencie Diia.pl (Дія пл) na stronie: https://www.gov.pl/mobywatel/ua

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nadanie-numeru-pesel-i-e-uslugi-dla-obywateli-ukrainy2