Internet: orange wyniki finansowe trzeci kwartał 2021
Przychody Orange Polska wzrosły w trzecim kwartale o ponad 3% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, głównie dzięki bardzo dobrym wynikom z kluczowych usług telekomunikacyjnych oraz usług IT/IS dla biznesu. Rentowność operacyjna EBITDAaL wzrosła o niemal 7% rok do roku.
Orange Światłowód dociera już do 5,6 mln gospodarstw domowych, a usługi światłowodowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem – liczba klientów zwiększyła się o 53 tys.
Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia całorocznych celów finansowych. – Za nami udany kwartał. Osiągnęliśmy mocne wyniki finansowe, zrealizowaliśmy też jeden z kluczowych projektów tego roku – sfinalizowaliśmy sprzedaż połowy udziałów w spółce Światłowód Inwestycje, oferującej w hurtowym dostępie superszybkie łącza światłowodowe. To ważny krok na drodze do realizacji naszych planów przedstawionych w strategii .Grow, w tym strategii hurtowej.
Nasze flagowe usługi cieszą się popularnością wśród klientów, widzimy też, że użytkownicy mobilnych ofert głosowych chętniej zostają z nami na dłużej. To potwierdza, że Orange jest w dobrej formie w obliczu nachodzących wyzwań, jak m.in rosnąca presja inflacyjna – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska. Solidne wyniki komercyjne – liczba klientów kluczowych usług rośnie w dobrym tempie W trzecim kwartale przybyło 14 tys. indywidualnych klientów usług konwergentnych, a łączna ich liczba wzrosła o 6% rok do roku, sięgając 1,53 mln. Coraz więcej klientów korzysta ze światłowodu, co również przekłada się na wzrost ARPO z pakietów konwergentnych.
Na koniec września średni przychód na klienta tych usług wynosił już ponad 113 zł i wzrósł o ponad 7% rok do roku.
Wzrosła także łączna liczba klientów szerokopasmowego internetu, o 3% rok do roku, głównie za sprawą popytu na światłowód – w tym przypadku liczba klientów indywidualnych wzrosła aż o 33% rok do roku, na koniec września było ich już 880 tysięcy. Użytkownicy światłowodu stanowią już 32% wszystkich klientów internetowych usług od Orange. Liczba abonamentowych głosowych usług mobilnych nadal rośnie stabilnie 5% rok do roku. Wzrost ARPO w tym kwartale przyspieszył do 2,5% rok do roku za sprawą roamingu.
Po zmniejszeniu ograniczeń związanych z pandemią wraca zainteresowanie usługami przedpłaconymi. W trzecim kwartale przybyło 55 tys. nowo aktywowanych kart pre-paid, a ARPO wzrosło o 5%, m.in. za sprawą rosnącej liczby klientów korzystających z nielimitowanych pakietów połączeń i SMS oraz roamingu. Kluczowe wskaźniki finansowe: EBITDAaL w górę o prawie 7%, przychody o ponad 3% Przychody Orange Polska za 3 kwartał 2021 były wyższe o 3,3% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Na dynamikę wzrostu przychodów negatywnie wpłynął efekt regulacyjny w postaci niższych stawek za zakańczanie połączeń. Pozytywnie natomiast na wynik przełożyły się przychody z kluczowych usług telekomunikacyjnych, czyli konwergencji, usług mobilnych oraz szerokopasmowych. Wzrosły one o ponad 8% rok do roku. Z kolei o 37% rok do roku wzrosły przychody z usług IT i integratorskich, na co składa się zarówno wynik Craftware (26 mln zł) jak i wzrost organiczny. Rentowność operacyjna EBITDAaL była wyższa o 6,6% rok do roku. Na ten wynik wpłynęły głównie bardzo mocne wyniki z kluczowych usług telekomunikacyjnych i IT/IS dla biznesu, które przełożyły się na wzrost marży bezpośredniej o 5% rok do roku.
źródło: orange.pl