Internet transformacja cyfrowa miast

Usługi chmurowe to ważny element transformacji cyfrowej – ten kierunek jest popularny nie tylko w biznesie, ma również ogromną wartość dla budowania innowacji społecznych. Dziś w Małopolsce rusza pilotaż szkoleń dla przedstawicieli samorządów – cykl warsztatów edukacyjnych to efekt współpracy Związku Cyfrowa Polska i Amazon Web Services. Celem szkoleń jest przyśpieszenie transformacji polskich miast i wsi.
Transformacja cyfrowa miast i wsi – ruszają szkolenia dla samorządów

Jak podkreśla Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, smart city to koncepcja, która z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. „Chcemy poprawić jakość życia mieszkańców, a wdrażanie nowoczesnych rozwiązań jest jednym z kluczowych elementów rozwoju. To nasza przyszłość. Chcemy, aby inteligentnych miast w Polsce było coraz więcej” – mówił podczas przemówienia.

W pierwszym szkoleniu „Working Backwards”, które odbyło się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, wzięło udział 25 przedstawicieli samorządów i gmin. Projekt zainaugurowali: Sekretarz Stanu ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński oraz Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

„Rosnąca popularność usług chmurowych zapewnia instytucjom i firmom bezpieczne narzędzie do przechowywania danych. Dla samorządów może stanowić wciąż nowość. Chcemy jednak, aby włodarze miast i wsi również czerpali, w sposób świadomy, korzyści z szybko postępującej technologii. Rozwiązania chmurowe oznaczają dostęp do najnowocześniejszych technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także optymalizację kosztów. Cieszę się, że jest duże zainteresowanie tematem i kibicuje samorządom, które wprowadzają nową jakość opartą na inteligentnych usługach publicznych” – mówił podczas inauguracji projektu minister Cieszyński.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak tworzyć nowe cyfrowe usługi dla mieszkańców i spółek komunalnych. Pod okiem ekspertów z Amazon Web Services urzędnicy nauczą się również tworzenia prototypu usług w chmurze, która umożliwia realizację i wprowadzenie w życie nowych pomysłów.

Inicjatorzy projektu – Związek Cyfrowa Polska i AWS – zapowiadają szkolenia w kolejnych samorządach na terenie kraju. Zapewniamy wiedzę i sposób na sukces we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych dla mieszkańców. Naszą ambicją i planem jest przeszkolenie jak największej liczby samorządów w całej Polsce, aby samodzielnie mogły realizować nowoczesne projekty.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/transformacja-cyfrowa-miast-i-wsi–ruszaja-szkolenia-dla-samorzadow