Korzyści z aplikacji ProteGO Safe

speed testy

speed testy

Nie czekaj na innych

20.07.2020

Koronawirus nie daje o sobie zapomnieć. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych chorych. Nie myślcie, że Was to nie dotyczy. Wszyscy jesteśmy tak samo narażeni. Ważne, żebyśmy byli ostrożni i korzystali z aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem.
Witające się w drzwiach rodzina – dziadkowie, ich dzieci i wnuki. Obok – granatowy ekran z tekstem “Pobierz aplikację ProteGO Safe. Wszystko w Twoich rękach. www.gov.pl/protegosafe”. Poniżej ikony sklepów Google Play i App Store. Na samym dole logotypy Funduszy Europejskich, Ministerstwa Cyfryzacji, NASK i Unii Europejskiej.

Mnie to nie dotyczy, nie znam nikogo kto by zachorował, ani nikogo kto by znał kogoś kto byłby chory – takie głosy to nierzadkość. Tymczasem liczba chorych na koronawirusa w Polsce przekroczyła 40 tysięcy. Zmarło ponad 1600 osób. Każdego dnia dowiadujemy się o nowych przypadkach. Wakacje to czas kiedy wirus „podróżuje” po całej Polsce. Co zrobić, by się ochronić?
Dmuchaj na zimne

  • Po pierwsze i najważniejsze – stosujmy się do wytycznych sanitarnych. Nośmy maseczki, myjmy ręce, zachowujmy odpowiedni dystans.

Po drugie – pobierz i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem. Skuteczność aplikacji zależy od liczby osób, która ją pobierze. Dlatego nie czekaj na innych – pobierz i zainstaluj ProteGO Safe już dziś!

Z takiej samej aplikacji (tyle, że pod inną nazwą) korzysta m.in. kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. W kilku kolejnych krajach aplikacja za chwilę zostanie opublikowana.

Nadal nie jesteście przekonani, czy warto pobrać ProteGO Safe? Oto tylko kilka powodów, które – mamy nadzieję – przekonają Was, że warto:

Lepsza ochrona – koronawirusa nie widać. Może nam się wydawać, że nic nam nie grozi, ale tak nie jest. Wiele osób choruje bezobjawowo, w tym czasie – nieświadomie – zaraża innych. Możesz spotkać takie osoby w komunikacji miejskiej, w pociągu, w sklepie, w restauracji i w wielu innych miejscach. Mając aplikację, w przypadku kontaktu z chorym, dostaniesz odpowiednią informację wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić. Dzięki temu nie narazisz na ryzyko swoich bliskich, np. rodziców lub dziadków, dla których koronawirus jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Pomyśl o nich.
Szybsza informacja – wraz z powiadomieniem o kontakcie z koronawirusem dostaniesz wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić – gdzie zadzwonić, jak się zachować.
Bezpieczeństwo – ProteGO Safe dba także o bezpieczeństwo Twoich danych i Twoją prywatność. Nie zbiera żadnych danych. Nigdzie nie przekazuje jakichkolwiek informacji na Twój temat. Nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji, które trzymasz w telefonie.
To nic nie kosztuje – aplikacja jest bezpłatna. Jej zainstalowanie i uruchomienie trwa kilka minut. Wystarczy, że przy instalacji włączysz funkcję monitorowania ryzyka i de facto możesz zapomnieć o aplikacji. Sama – wtedy kiedy będzie taka potrzeba – uaktywni się.
Skoro inni mogą, dlaczego nie Ty? – aplikacja będzie skuteczna, kiedy pobierze i zainstaluje ją możliwie najwięcej osób. W swoich telefonach ma ją już ponad ćwierć miliona Polaków. Dołącz do nich. Nie czekaj na innych. Tylko osoby z zainstalowaną aplikacją dostają powiadomienia.

Zrób to dla siebie i innych – pobierz ProteGO Safe już dziś.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Tak to działa

Słyszeliście już o ProteGO Safe i nawet myśleliście o tym, aby ją zainstalować, ale nadal nie do końca rozumiecie, jak działa? Już tłumaczymy.

Po zainstalowaniu ProteGO Safe w telefonie – aplikacja poprosi Was o włączenie funkcji monitorowania ryzyka. To rozwiązanie oparte na technologii Bluetooth, którą większość z Was na pewno dobrze zna. Wykorzystujemy je na co dzień np. do „sparowania” swoich telefonów z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki tej funkcji – ProteGO Safe stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z innym, na którym też zainstalowana jest ProteGO Safe, potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – Twój telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera informacji o użytkownikach. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń. Tylko tyle.

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą miałaś/miałeś nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z Twoim, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

WAŻNE! Chory nie wie do kogo wysyła informację. Otrzymujący informację nie wiedzą kto ją im wysłał.
Wideo

I tu obalimy kilka mitów:

otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej,
otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteś chory lub że chorzy są Twoi bliscy,
nikt nie dowie się, że miałeś kontakt z osobą zakażoną (Ty też nie dowiesz się, kto – z kim miałeś kontakt – zachorował, a chory nie wie do kogo wysyła powiadomienie),
po otrzymaniu powiadomienia nie musisz przerywać wakacji (jeśli na nich jesteś), ale ważne aby skontaktować się z lekarzem (wraz z powiadomieniem dostaniesz wszelkie niezbędne informacje),
nie dostaniesz takiego powiadomienia jeśli kontakt z chorym był krótki, przypadkowy – trwał poniżej 15 minut, a odległość pomiędzy Waszymi urządzeniami była dłuższa niż 2 metry,
aplikacja nie informuje, że właśnie teraz masz kontakt z chorym! Nie dostaniesz powiadomienia, że stojąca obok Ciebie w kolejce osoba ma koronawirusa. Powiadomienia są wysyłane po uzyskaniu przez chorego pozytywnego wyniku testu – w takim przypadku osoba jest na kwarantannie, nie stoi obok Ciebie w kolejce.

Po co mi to?

Jeśli nadal szukacie kolejnych argumentów za zainstalowaniem ProteGO Safe – dorzucamy kolejne.

Na pewno w te wakacje słyszeliście, że sanepid w różnych częściach Polski poszukuje pasażerów pociągów, gości hotelowych, weselnych, uczestników mszy świętych itp.– wszystko dlatego, że okazało się, że jeden z pasażerów, gości, czy uczestników mszy ma koronawirusa.

W takiej sytuacji kluczowe jest możliwe najszybsze dotarcie do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z chorym. A to wcale nie jest takie proste. Nie wszyscy śledzą media. Za to niemal wszyscy przez większość czasu mają przy sobie telefon komórkowy. Dlatego warto, aby zainstalować w nim aplikację ProteGO Safe. Dzięki niej odpowiednia informacja dotrze do Was bardzo szybko. A im szybciej ją dostaniecie – bezpieczniejsi będziecie i Wy, i Wasi bliscy.

Ostatnia sprawa. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy zainstalować ProteGo Safe, odpowiedzcie na te pytania:

Czy w najbliższym czasie jedziesz/lecisz na wakacje?
Czy robisz zakupy w sklepach stacjonarnych?
Czy bierzesz udział w mszach świętych?
Czy korzystasz z komunikacji miejskiej/transportu zbiorowego?
Czy spotykasz się ze znajomymi w restauracjach, pubach, pracy, itp.?
Czy niebawem wybierasz się na wesele, do kina, na koncert, mecz, piknik, na siłownię, do fryzjera, kosmetyczki, itp.?

Jeśli choćby na jedno z tych pytań odpowiedzieliście – TAK, zainstalujcie aplikację ProteGO Safe. Zróbcie to już dziś i namówcie do tego swoich bliskich i znajomych.

Wszystko w Twoich rękach.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe
Wideo
stopka Cyfryzacja KPRM

żródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nie-czekaj-na-innych—korzystaj-z-aplikacji-protego-safe