Rządowa chmura obliczeniowa już działa!

speed testy
speed testy

Rządowa chmura obliczeniowa już działa!
15.01.2019

Rządowa chmura już obsługuje dwa systemy – mObywatel oraz Otwarte Dane. Wkrótce do chmury dołączą kolejne.

Grafika symbolizuje chmurę obliczeniową. Grafika chmury połączonej z komputerami, laptopami, smartfonami.
Chmura to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki. Usługa polega na dostarczaniu mocy obliczeniowej (serwerów, oprogramowania, baz danych, sieci, analiz itp.) za pośrednictwem Internetu. W nowoczesnych koncepcjach rozwoju informatyzacji sektora publicznego, to właśnie przetwarzanie w chmurze obliczeniowej postrzegane jest jako najwygodniejsze, najpewniejsze oraz najbardziej optymalne pod względem ekonomicznym. Dlatego chmury obliczeniowe dla administracji powstają licznie w państwach UE.

Rządowa chmura obliczeniowa została stworzona w oparciu o dotychczas posiadane przez Ministerstwo Cyfryzacji zasoby IT i jest zarządzana przez Centralny Ośrodek Informatyki. Chmura rządowa jest bezpiecznym rozwiązaniem dedykowanym dla istotnych z punktu widzenia państwa systemów, w tym rejestrów państwowych. Aktualnie w chmurze umieszczone są dwa systemy: mObywatel oraz Otwarte Dane.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej użytkownik zyskuje szybki dostęp do swoich mDokumentów takich jak mTożsamość, mLegitymacja szkolna czy mLegitymacja studencka.

Z kolei portal Dane.gov.pl jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych udostępnianych bezpłatnie do ponownego wykorzystywania. Do korzystania z serwisu nie jest wymagana licencja ani nawet rejestracja.

Wkrótce do rządowej chmury obliczeniowej trafią kolejne systemy administracji publicznej.

zrodło: gov.pl