Sprawdź przeszłość swojego auta w „Historii pojazdu”

speed testy
speed testy

Sprawdź przeszłość swojego auta w „Historii pojazdu”
15.12.2017

Koniec z kupowaniem przysłowiowego kota w worku. Od dziś możesz sprawdzić przeszłość samochodu, który zamierzasz kupić w kraju, a od stycznia przyszłego roku – za granicą.

Historia pojazdu – ilustracja
Od dziś nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu historiapojazdu.gov.pl. Teraz w systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Kupować? Nie kupować? Historia podpowie
Możliwość sprawdzenia historii pojazdu to kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0. Usługa jest dostępna całkowicie za darmo. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

Kradzież,
Złomowanie,
Powypadkowy,
Uszkodzony,
“Przekręcony” licznik,
Niedopuszczony do ruchu,
Służył jako taxi.
W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym ostrzegawczym symbolem . Jeżeli nie stwierdzono alertu, oodpowiedniepole będzie to oznaczone symbolem . Natomiast jeśli pojazdu nie ma w bazie, system też nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Obecnie w ewidencji dostępne są auta pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy.

Sprawdzam i kupuję
Natomiast już w styczniu 2018 r. Historia Pojazdu będzie rozszerzona o pojazdy, których nie ma w bazie CEPiK (czyli nie są jeszcze zarejestrowane na terenie Polski), co będzie wymagało logowania się do systemu za pomocą profilu zaufanego (eGO).

Bez logowania (wystarczy nr rej. i VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji) nadal będziemy mogli sprawdzić informacje o wszystkich zarejestrowanych pojazdach:

dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa),
terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
odczyt licznika, zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje o odczycie licznika są gromadzone od początku 2014 roku),
informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
informację, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.
Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wsród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

Rozszerzenie funkcji serwisu o zagraniczną historię pojazdów było możliwe dzięki pracy ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki w porozumieniu z firmą Carfax.

zrodło: gov.pl