Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji

speed testy
speed testy

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji
10.08.2018

Zbliża się ostatni wakacyjny turnus. Zabawa to ważna sprawa, ale przed wyjazdem na zorganizowany wypoczynek warto zadbać o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych e-usług, w tym portalu www.BezpiecznyAutobus.gov.pl.

Bezpieczny Autobus
Bezpieczny Autobus (www.BezpiecznyAutobus.gov.pl) to jedna z najpopularniejszych wśród rodziców e-usług Ministerstwa Cyfryzacji. Dzięki niej sprawdzisz m.in. czy autokar, którym wysyłasz dziecko na wakacje, ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, ważne ubezpieczenie OC, a może czy jest wyrejestrowany albo kradziony. Zdobędziesz również jego dane techniczne (np. liczbę miejsc w autobusie) oraz sprawdzisz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika gromadzone są w bazie CEPiK od 2014 r.).

Pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, nie może poruszać się po drodze.

Możesz sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, to znaczy autobus, autokar i bus. W usłudze udostępniamy dane pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce. Niestety, nie sprawdzisz autobusu na przykład z Niemiec lub Austrii.

Jak to zrobić?
Przede wszystkim musisz znać numer rejestracyjny pojazdu.

Jeśli planujesz wyjazd – poproś organizatora, żeby wcześniej dał ci numer rejestracyjny autobusu.
Krok 1: Wejdź na stronę usługi Bezpieczny Autobus: www.BezpiecznyAutobus.gov.pl. (możesz też skorzystać z linku na stronie Obywatel.gov.pl)
Krok 2: Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij Sprawdź autobus.
Informacje wyświetlą się od razu. Możesz je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest dokumentem urzędowym. To znaczy, że sąd lub urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie).

Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź organizatora wypoczynku
Jeśli szukasz informacji na temat obozu lub kolonii, na które wyjeżdża twoje dziecko, możesz sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

Wystarczy wejść na stronę Obywatel.gov.pl lub bezpośrednio na stronę prowadzoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypoczynek.men.gov.pl. Dzięki informacjom, które znajdziesz na portalu, upewnisz się, że organizator jest wiarygodny i podaje prawdziwe informacje.

WAŻNE: Tylko organizatorzy, których kuratorzy oświaty umieścili w bazie wypoczynku, dostali zgodę na prowadzenie kolonii czy obozu. Organizowany przez nich wypoczynek jest nadzorowany przez: kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Co znajdziesz na portalu?

Prostą wyszukiwarkę kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży, a dzięki niej:

informacje na temat organizatorów wypoczynku,
numer zaświadczenia wypoczynku,
liczbę uczestników, którą zgłosił organizator,
termin wypoczynku, który zgłosił organizator,
miejsce wypoczynku, który zgłosił organizator,
dane teleadresowe organizatora – jeśli jest to firma.

zrodło: gov.pl