2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

speed testy
speed testy

2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

04.06.2020

Od dziś do 30 czerwca firmy z sektora MŚP mogą składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. Jest o co walczyć – do zdobycia 100 nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł.
Kobieta i trzech mężczyzn wpatrujących się w monitor laptopa. Jeden z mężczyzn pokazuje pozostałym osobom coś na ekranie.

Konkurs, który objęliśmy patronatem, organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).


Nowy świat

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm musiało pokonać lęk przed nieznanym i przekonać się do pracy zdalnej czy automatyzacji produkcji. Nowoczesne technologie – w tym trudnym czasie – okazały się firmom niezbędne, ale też znacząco wpłynęły na ich rozwój i konkurencyjność.

  • Z punktu widzenia wielu branż ważne jest to, że w krótkim czasie podniosły się kompetencje cyfrowe klientów. Zaczęli oni korzystać z narzędzi, które wcześniej dla wielu z nich wydawały się niedostępne lub niepotrzebne. Tym samym rynek naturalnie się pogłębił. Jeśli biznes zechce teraz wykorzystywać cyfrowe narzędzie dla nawiązania czy utrzymania relacji z klientem, to „po drugiej stronie” znajdzie przygotowanego partnera – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Szersze stosowanie rozwiązań cyfrowych jest kierunkiem, w którym trzeba zdecydowanie zmierzać. W związku z wciąż zmieniającą się sytuacją, musimy być stale gotowi do funkcjonowania w niestandardowych warunkach – dodaje szef MC.
    Poszukujemy innowatorów

Celem konkursu „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie” jest wyłonienie i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań zwiększających poziom cyfryzacji w przedsiębiorstwach. Dzięki temu łatwiej im stawić czoła nowym wyzwaniom, wzmocnić swoją pozycję na rynku i wejść na nowy poziom rozwoju w oparciu o technologie cyfrowe.

  • Od kilku lat polska gospodarka podlegała stopniowej cyfryzacji. Już przed epidemią koronawirusa zakładaliśmy, że do 2025 roku ponad 12 proc. PKB Polski będzie pochodziło z usług cyfrowych. Epidemia, z którą od kilku miesięcy się mierzymy, z pewnością tylko przyspieszy ten proces w usługach i sprzedaży, wpłynie też na zmiany w handlu i transporcie. W najbliższej przyszłości na popularności zyska również model pracy zdalnej. Jestem przekonana, że zadziała tu pozytywny efekt kuli śnieżnej. Skorzystają na nim polskie firmy, a w konsekwencji cała nasza gospodarka – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Warunkiem przystąpienia do programu jest przedstawienie innowacyjnego projektu dotyczącego cyfryzacji firmy. Powinien on wpisywać się w co najmniej jeden ze zgłoszonych obszarów:

automatyzacja procesów w firmie,
praca zdalna,
wykorzystywanie rozwiązań chmurowych,
wykorzystanie sztucznej inteligencji,
cyberbezpieczeństwo,
e-commerce (handel prowadzony za pośrednictwem Internetu),
obsługa klienta przez Internet,
zarządzanie zasobami firmy z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych,
analityka biznesowa (business intelligence, w tym wykorzystanie dużych zbiorów danych/big data),
marketing internetowy,
wykorzystanie technologii mobilnych.

Cyfrowy priorytet

Zgłoszenia mogą być przesyłane przez firmy, których projekty zostały zrealizowane lub rozpoczęte nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku albo są planowane do wdrożenia maksymalnie 6 miesięcy od dnia aplikacji. Wybór laureatów konkursu przewidziano na wrzesień tego roku.

  • Już w tej chwili wielu przedsiębiorców wprowadza rozwiązania dotyczące Internetu Rzeczy. Po okresie zmagania z pandemią koronawirusa, rozwój w dziedzinie cyfryzacji bez wątpienia przyspieszy, bo jak widać jest to inwestycja w przyszłość. Cyfryzacja będzie też jednym z priorytetów w nowym budżecie UE. Zasada jest prosta – im więcej nasze firmy będą inwestować w nowe technologie, tym nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

– Liczymy, że obok wsparcia firm środkami unijnymi, konkurs będzie również sprzyjał upowszechnieniu rozwiązań i dobrych praktyk usprawniających ich działalność, tak aby w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych mogły stawić czoła nowym wyzwaniom, włączając w to trendy technologiczne, społeczne, a także nieprzewidywane sytuacje jak pandemia COVID-19 – mówi Małgorzata Oleszczuk, Prezes PARP.

Po zakończeniu realizacji projektów przez laureatów – PARP opublikuje zbiór dobrych praktyk zaczerpniętych z projektów nagrodzonych w konkursie.

Patronami konkursu są Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

Więcej informacji o konkursie.

zrodło: gov.pl