Jak długo ceny roamingu się nie zmienią ?

internet prędkość

internet prędkość

Tańsze połączenia w UE – jak długo?

26.02.2021

Komisja Europejska w nowym rozporządzeniu chce o 10 lat przedłużyć obowiązywanie przepisów dotyczących roamingu w Unii Europejskiej.
Grafika wektorowa. Po lewej stronie mężczyzna dzwoniący z Paryża (rozmawia przez telefon komórkowy, w tle wieża Eiffela). Z prawej strony – kobieta rozmawiająca przez telefon komórkowy stojąc przed domem na wsi. Pomiędzy nimi przerywana linia symbolizująca połączenie. W środku graficzny symbol karty SIM.

Roam Like At Home (RLAH) to zasada nakazująca operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju. Działa na terenie Unii Europejskiej od 15 czerwca 2017 r. 30 czerwca 2022 r. wygasają obecnie obowiązujące przepisy w tym zakresie.

10 lat dłużej

Komisja Europejska zaproponowała już nowe rozporządzenie, które zastąpi wygasające regulacje.

Nowe przepisy mają na celu przedłużenie – o kolejne 10 lat – obowiązywania obecnych regulacji.

Dzięki temu podróżni w Unii Europejskiej nadal będą mogli korzystać z usług roamingu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Proponowane zmiany mają m.in. podnieść jakość i przejrzystość usług roamingowych. Konsumentom za granicą ma przysługiwać taka sama jakość i prędkość połączenia z siecią komórkowa jak w kraju.

Skuteczny dostęp

Nowe przepisy podczas podroży mają również zapewnić skuteczny dostęp do służb ratunkowych.

Komisja proponuje także dalszą obniżkę stawek hurtowych dla usług roamingowych – cen nakładanych wzajemnie przez operatorów za korzystanie z ich sieci przez podróżującego za granicę abonenta.

W opinii Komisji Europejskiej aktualna sytuacja na rynku roamingu nie gwarantuje kontynuacji RLAH bez interwencji regulacyjnej. Dlatego, oceniając efekty wprowadzonych przepisów, KE zaproponowała regulacyjne przedłużenie zasady RLAH, jednocześnie dążąc do ulepszenia funkcjonowania całego mechanizmu.

Projekt nowego rozporządzenia.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tansze-polaczenia-w-ue–jak-dlugo