Internet rządowe aplikacje dla obywateli

internet prędkość

internet prędkość

Internet rządowe aplikacje dla obywateli

Poznaj nasze aplikacje

12.04.2021

mObywatel, STOP COVID, Kwarantanna domowa – oto nasze aplikacje. Każda ma inne zadanie, każda może się przydać w innej sytuacji. Sprawdź, jak działają.
Trzy telefony komórkowe na granatowym tle. Na pierwszym z lewej wyświetla się ekran startowy aplikacji STOP COVID ProteGo Safe, na środkowym – aplikacji mObywatel, na pierwszym z prawej – aplikacji Kwarantanna domowa.

Pulpity naszych telefonów są pełne aplikacji. Mapy, zakupy, ćwiczenia, wiadomości, filmy, muzyka, media społecznościowe, komunikatory – nie wyobrażamy sobie życia bez coraz większej liczby apek.
Cyfrowy portfel

– Telefon od dawna nie służy nam już tylko do dzwonienia. To obecnie niemal centrum zarządzania naszym życiem. Aplikacje to szybki dostęp do informacji, kontakt z bliskimi. Umożliwiają robienie zakupów, rozwijanie pasji, dają szybko dostęp do rozrywki. Wydane przez nas aplikacje także pomagają w życiowych, choć nieco innych, sytuacjach. Warto je znać i z nich korzystać – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nasze apki to mObywatel, STOP COVID i Kwarantanna domowa. Tłumaczymy do czego mogą się przydać, jak działają, kto i kiedy powinien je ściągnąć.

Zaczynamy od naszej najpopularniejszej aplikacji – mObywatel. To, mówiąc w największym skrócie, cyfrowy portfel na dokumenty. Znajdziecie w niej:

mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.

mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

eRecepty – dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Z mObywatela korzysta z niej już niemal 2,5 miliona osób. W zależności od tego, jaki macie telefon – można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Naprawdę warto to zrobić! Do uruchomienia aplikacji będziecie potrzebować profilu zaufanego – sprawdźcie, jak go założyć.

mObywatel

Dla kogo: dla każdego! mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty.
Główne zalety: w wielu sytuacjach mObywatel zastępuje tradycyjne dokumenty
Bezpieczna
Bezpłatna
Dobrowolna

Pobierz z Google Play lub AppStore

Więcej informacji: gov.pl/mobywatel
Zatrzymać koronawirusa

Aplikacje mogę też pomagać nam dbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Takie zadanie ma nasza kolejna aplikacja – STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dzięki niej można m.in. szybko i wygodnie zapisać się na test. Aplikację pobrały już niemal 2 miliony osób.

Oto, z czego mogą korzystać jej użytkownicy:

Szybkie zapisy na test – wszyscy użytkownicy, nawet ci którzy nie dostali powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, mają możliwość szybkiego i wygodnego zapisania się na test,

Aktualne dane – łatwy dostęp do danych dotyczących zachorowań i szczepień w Polsce oraz statystyk dla województw i wybranych powiatów (każdy użytkownik może wybrać te powiaty, które go interesują),
Możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się oraz dostęp do formularza rejestracji na szczepienia,

Test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
Dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie można notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,

Obserwacja powiatów – dzięki temu można mieć aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych regionach Polski,
Ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut. Aby to zrobić nie trzeba podawać żadnych swoich danych. Aplikacja nie śledzi lokalizacji, nie ma też dostępu do plików i dokumentów w telefonie.

Stop COVID

Dla kogo: dla każdego, kto chce zadbać o swoje i swoich bliskich zdrowie i bezpieczeństwo
Główne zalety: STOP COVID wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, dzięki temu pomaga zahamować jego rozprzestrzenianie się. Otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteśmy chorzy i że musimy odbyć kwarantannę
Bezpieczna
Bezpłatna
Dobrowolna

Pobierz z Google Play lub AppStore

Więcej informacji: gov.pl/stopcovid
Wideo
Na kwarantannie

Kolejna z naszych aplikacji – Kwarantanna domowa – rożni się od pozostałych. Przede wszystkim grupą osób, dla których ją stworzyliśmy. To apka, którą zobowiązani są zainstalować wszyscy, którzy – w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – zostali skierowani na obowiązkową kwarantannę domową.

WAŻNE! Korzystanie z aplikacji nie dotyczy osób przebywających w izolacji (które otrzymały pozytywny wynik testu).

Aplikacja jest elementem prewencyjnym w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Aplikacja Kwarantanna domowa

Ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych,
Umożliwia potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny,
Umożliwia podstawową ocenę stanu zdrowia,
Ułatwia kontakt z pracownikiem socjalnym lub z psychologiem,
Korzystając z aplikacji wspierasz służby oraz instytucje powołane do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Kwarantanna domowa

Dla kogo: instalacja oraz używanie aplikacji jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Główne zadanie: ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych
Wymaga, aby urządzenie mobilne umożliwiało – w określonych sytuacjach – dostęp do:

internetu – jest wymagany do komunikacji z systemem aplikacji Kwarantanna domowa,
aparatu – jest wymagany do wykonywania zdjęć,
lokalizacji – jest wymagana do potwierdzenia lokalizacji odbywanej kwarantanny,
plików multimedialnych (zdjęć) – dostęp wymagany do zapisania wykonanych zdjęć, a następnie przesłania zdjęcia potwierdzającego odbywanie kwarantanny do systemu aplikacji. Zdjęcia usuwane są z systemu aplikacji w momencie dezaktywacji konta (czyli po zakończeniu kwarantanny).

Bezpieczna
Bezpłatna

Pobierz z App Store, Google Play lub AppGallery

Więcej informacji: gov.pl/kwarantannadomowa

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/poznaj-nasze-aplikacje