Internet kierowco te dane sprawdzisz w cepik

internet prędkość

internet prędkość

Internet kierowco te dane sprawdzisz w cepik

Dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy. O bezpieczeństwo na drodze trzeba jednak dbać codziennie. Pomaga w tym internet i nasze e-usługi. Sprawdźcie, jakie.
Kierowca siedzący w samochodzie (w trakcie postoju) rozmawia przez telefon, na kolanach trzyma otwartego i włączonego laptopa. Na ekranie komputera widoczna e-usługa Sprawdź swoje punkty karne, dostępna na portalu GOV.pl.

Jeżeli jesteśmy w temacie kierowców i internetu – musimy zacząć od najważniejszej informacji: kierując autem – nie pisz smsów, nie zaglądaj na media społecznościowe i nie rozmawiaj z telefonem przy uchu. Kodeks ruchu drogowego jasno wskazuje: korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku jest zabronione. Dlatego z naszych e-usług korzystaj przed lub po trasie. A z czego warto skorzystać?
Przed startem

Zacznijmy od możliwości sprawdzenia liczby punktów karnych.

Kiedyś można to było zrobić tylko na komisariacie lub liczyć na swoją pamięć. Teraz stan punktowego konta można sprawdzić przez internet. Są na to dwa sposoby:

pierwszy – korzystając z e-usługi Sprawdź swoje punkty karne,
drugi – w aplikacji mObywatel.

W obu przypadkach będziecie potrzebowali profilu zaufanego – do zalogowania się do e-usługi lub do uruchomienia aplikacji mObywatel (jeśli jeszcze jej nie macie, jeśli już z niej korzystacie – profil zaufany nie będzie ponownie potrzebny).

Po co profil zaufany? Po to, żeby nikt inny nie podglądał, ile macie na koncie.

E-usługę Sprawdź swoje punkty karne znajdziecie na portalu GOV.pl, a aplikację mObywatel w sklepach Google Play i AppStore. Jest bezpłatna, bezpieczna i super pomocna! Przygotowuje ją zespół NASK, z którym wspólnie stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza.

– mObywatel to aplikacja, którą w swoim telefonie powinien mieć każdy kierowca. Może się przydać w wielu sytuacjach. Poza licznikiem punktów karnych można tam znaleźć także mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, ale przede wszystkim mPrawo Jazdy. Z naszej aplikacji korzysta już ponad 4,3 miliona osób, a z mPrawa Jazdy prawie 2,5 miliona – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Bez niespodzianek

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od zachowania kierowców, ale nierzadko zagrożenie może stanowić stan pojazdów, które się tą drogą poruszają. I tutaj polecamy naszą kolejną e-usługę – Historia pojazdu. Polecamy ją przede wszystkim tym, którzy planują kupno używanego auta lub motocykla.

Dzięki naszej e-usłudze szybko i za darmo sprawdzicie m.in. czy upatrzony przez Was pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika.

Co jest potrzebne, aby dotrzeć do tych informacji?

Numer rejestracyjny
Numer VIN
Data pierwszej rejestracji

Wszystkie te dane znajdziecie m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć problemu z tym, aby je Wam przekazać.

WAŻNE! W naszej e-usłudze możecie też sprawdzić pojazdy jeszcze niezarejestrowane w Polsce. W takim przypadku – będziecie potrzebowali profilu zaufanego. On także nic nie kosztuje i można go założyć w kilka chwil. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Jeśli kupujecie (lub sprzedajecie) samochód mamy dla Was coś jeszcze. Kolejną e-usługę, która może ułatwić ten proces – Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. Jak? Oczywiście online!

Kupując nowe auto możecie też skorzystać z e-usługi Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu – to nasza nowość. Od 4 czerwca nowy samochód może zarejestrować za Was uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Wy musicie jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie – podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musicie się martwić.

Bezpieczny pasażer

Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko bezpieczni kierowcy i sprawne pojazdy, to także bezpieczni pasażerowie.

Wiele osób podróżuje autobusami, autokarami, busami – na dalszych trasach, ale i na co dzień, np. jadąc do pracy. Niewiele z nich zdaje sobie sprawę w jakim stanie jest/może być pojazd, którym jadą. To także można sprawdzić! Dzięki naszej e-usłudze Bezpieczny autobus.

Jedyne, czego potrzeba, by z niej skorzystać to numer rejestracyjny pojazdu. Później wystarczy go wpisać na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl i wszystko stanie się jasne.

Zaraz po wpisaniu numer rejestracyjnego – na ekranie Waszego smartfona lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:

czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony.

Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 r.). Warto korzystać z tej możliwości!

A jak to możliwe, że możemy udostępniać takie e-usługi, a Polacy mogą z nich korzystać (co robią bardzo chętnie)? Wszystko dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). To baza, która jest prawdziwą kopalnią informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach.

Bezpiecznej trasy, nie tylko w Dzień Bezpiecznego Kierowcy!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/bezpieczenstwo-na-drodze-ulatwienia-w-internecie