Internet zgubiony dowód osobisty zgłoś online

internet prędkość

internet prędkość

Internet zgubiony dowód osobisty zgłoś online

Jeśli podczas wakacyjnych przygód Twój dowód osobisty zaginął lub się zniszczył – warto to zgłosić. Możesz to zrobić przez internet. Od początku roku z tej możliwości skorzystało niemal 35 tysięcy osób.

Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce.

Zgłoś dla siebie

Kara grzywny to wbrew pozorom najłagodniejsza z kar za brak ważnego dokumentu. Dużo poważniejsze mogą być konsekwencje sytuacji, w której nasz dowód trafi w niepowołane ręce. Dlatego utrata dowodu to poważna sprawa, która wymaga działania. Z pomocą przychodzi… internet.

Jeśli podczas wakacyjnych wojaży Wasz dokument zaginął lub został zniszczony – zgłoście to. Możecie to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jedyne, czego potrzebujecie to profil zaufany i wizyta na portalu GOV.pl.

Co ważne, niezależnie od tego jaki dowód osobisty macie – e-dowód, czy dokument wydany przed 4 marca 2019 r. – możecie go unieważnić.

Jest tylko jedna różnica – jeśli zaginiony dokument wyrabialiście po 4 marca 2019 r., czyli jest/był e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie – zamiast od razu unieważniać – najpierw możecie go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet.

Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość – załóżcie go już dziś. Najszybciej i najwygodniej zrobić to online – za darmo i w kilka chwil.

Sprawdźcie szczegóły.

Jeżeli profil zaufany już macie, wejdźcie na portal GOV.pl i wybierzcie tam e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód lub Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu (jeśli Wasz dokument to e-dowód). Znajdziecie je w sekcji Dokumenty i dane osobowe. Już tłumaczymy, jak z nich skorzystać.
Starszy dowód – plan działania

Jeśli Twój dowód zaginął lub uszkodził się po kilku latach wspólnego życia (wyrabialiście go przed 4 marca 2019 r., czyli przed wdrożeniem w Polsce e-dowodów), na portalu GOV.pl wybierz e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód.

To usługa, którą przygotowaliśmy dla właścicieli „tradycyjnych” dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej.

Jesteś na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak – kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.

Oto kolejne kroki:

• Wybierz, co chcesz zgłosić – utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał/a też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
• Kliknij przycisk Unieważnij dowód.
• Wykorzystaj profil zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego profilu zaufanego.

– Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – tłumaczy minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twój dowód został unieważniony, możesz ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jeśli masz e-dowód, to…

Jeśli dowód, który Ci zaginął był nowszym egzemplarzem, a dokładnie odebrałaś/eś go po 4 marca 2019 r. (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnisz – masz inne wyjście.

– Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie – może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister Janusz Cieszyński. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu, oczywiście, także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu – dodaje.

W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Kiedy już jesteś na stronie naszej e-usługi, działaj według tych wskazówek:

• Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
• Zaloguj się profilem zaufanym.
• Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane – sprawdź je.
• Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:
a. Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? – jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,
b. Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? – jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.
• W zależności od sytuacji, w której jesteś – kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

Szybko i skutecznie

– Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód – od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie – dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister Janusz Cieszyński.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowałaś/eś warstwę elektroniczną dokumentu – zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne – nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu – taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji od razu zgłoś jego utratę. Zrób to online. Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł – zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Od początku tego roku utratę dowodu zgłosiło przez internet niemal 35 tysięcy osób, z czego tylko od początku wakacji – ponad 8 tysięcy.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zgubiles-zglos