Internet światowy dzień programisty

internet prędkość

internet prędkość

Internet: światowy dzień programisty

To dziś – światowy Dzień Programisty! Czy jest lepszy moment, aby zacząć programować? Podpowiadamy, jak to zrobić.
Kolorowa grafika wektorowa, ujęcie od tyłu – dziewczyna siedząca za biurkiem, przed komputerem, nad nią rozgwieżdżone niebo, na którym widać m.in. planety, kosmonautę i rakietę.

Programowanie to dziedzina, w której każdy może spróbować swoich sił. Z okazji Dnia Programisty podpowiadamy, gdzie – młodsi i starsi – znajdą materiały na start.

Dzień Programisty

Dzień Programisty obchodzony jest na całym świecie w 256. dzień roku. To nie przypadek – ta liczba symbolizuje wszystkie możliwe wartość bajta w 8-bitowej postaci. Choć o programowaniu mówi się coraz więcej, w Polsce niedobór programistów niezmiennie szacowany jest na poziomie 50 tysięcy pracowników. Specjaliści IT stanowią u nas tylko 3% wszystkich pracowników, w tym zaledwie 0,9% to kobiety, co pozwala zakładać, że rynek pracy jeszcze długo będzie otwarty na nowych specjalistów IT.

Warto więc spróbować – szczególnie, że wstęp do kodowania może być świetną zabawą! Do przekonania się o tym zachęcamy przede wszystkim najmłodszych i ich rodziców. Jak to zrobić? Oto nasze podpowiedzi.
Aktywności na start – dla najmłodszych

Poradnik Zabawy w programowanie offline

Znajdziecie w nim tajniki nauki programowania w domu, odpowiedzi na ważne pytania, takie jak: kiedy można zacząć uczyć dziecko programowania? Jaki sprzęt jest potrzebny?

Propozycje zabaw dla rodziców i dzieci

Tutaj znajdziecie propozycje gotowych zabaw, które można wykorzystać podczas domowej nauki programowania. W proponowanych aktywnościach pokazujemy jak w ciekawy, angażujący i pobudzający do rozwoju sposób działać z dzieckiem i wspierać go w odkrywaniu świata programowania, we własnym domu i to… offline! Jeden scenariusz to około 20 minut świetnej zabawy!

Gry i zabawy wideo dla dzieci, które pomagają ćwiczyć logiczne myślenie oraz uczą podstaw programowania

Nasza kolejna propozycja to zbiór różnorodnych gier komputerowych i aplikacji online, które rozwijają logiczne myślenie, a także w praktyczny sposób wprowadzają podstawowe pojęcia z zakresu programowania. Zaproponowane przez nas gry są na różnych poziomach trudności – każde dziecko, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie!
Materiały szkoleniowe i kursy online

W ramach Klubu Młodego Programisty Online – czyli internetowej odsłonie naszych Klubów, które otworzyliśmy w 2018r. – zrealizowaliśmy dwie serie internetowych warsztatów edukacyjnych, dedykowanych uczniom klas 1-3 oraz 4-6. Wszystkie spotkania zostały nagrane i opublikowane na naszym kanale na YouTube w formie instruktaży wideo. To świetny sposób, aby zacząć przygodę z programowaniem!

To jednak nie wszystko. W związku z dużym zainteresowaniem dwiema edycjami warsztatów, postanowiliśmy wykorzystać scenariusze wypracowane w ramach webinarów i przygotowaliśmy dwa kursy programowania na platformie OSE IT Szkoła:

„Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – skierowany do młodszych dzieci (6-9 lat) i tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu.
„Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – na ten kurs zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych (dzieci w wieku 9-12 lat) i tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami.

W obu kursach bierze udział już ponad 6500 uczestników – sprawdźcie, może też się wciągniecie.

Materiał szkoleniowe dla starszaków

Jeżeli szukacie sposobu, aby rozwijać swoje kompetencje w zakresie nauki programowania (lub kompetencje starszych dzieci), koniecznie zajrzyjcie na podstronę „Bezpłatne kursy” na koduj.gov.pl. Dostęp do wszystkich materiałów, które tam publikujemy, jest darmowy!

Ponad 30 bezpłatnych kursów związanych z algorytmiką i programowaniem znajdziecie też na stronie OSE IT Szkoła – od zupełnie podstawowych, po nieco bardziej złożone. Sprawdźcie sami!
Europejski Tydzień Kodowania

Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, to może do nauki programowania zachęci Was największe oddolne programistyczne wydarzenie w Europie? Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Kodowania, czyli CodeWeek2021!

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja dedykowana jest wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. W 2020 roku byliśmy pierwsi na podium.

Jak wziąć udział w Europejskim Tygodniu Kodowania?

W CodeWeek jest miejsce dla każdego – nie trzeba być specjalistą, by móc wziąć udział w tej inicjatywie. Wystarczą dobre chęci. Swoje wydarzenie można zgłosić na stronie www.codeweek.eu/add. Proces rejestracji zajmuje tylko kilka minut. Jest niezbędny, aby organizowana przez Was inicjatywa została wliczona do puli wydarzeń odbywających się w Polsce.

Dzieci i młodzież, a także rodziców, nauczycieli, pracowników ośrodków kultury, bibliotek, przedstawicieli organizacji pozarządowych i wszystkich innych zainteresowanych CodeWeek – zapraszamy na spotkania informacyjne i warsztaty z programowania online.

Sprawdźcie, co dla Was przygotowaliśmy i jeśli chcecie być na bieżąco, koniecznie dołączcie do wydarzenia na Facebooku! Tegoroczny CodeWeek to aż dziewięć bezpłatnych webinarów, wśród których – poza wydarzeniami organizowanymi co roku przez prowadzone przez nas i NASK biuro CodeWeek – pojawią się też wydarzenia partnerów.

Zapraszamy!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/przygoda-z-programowaniem-zacznij-ja-od-dzis