Internet: szczyt cyfrowy ONZ IGF 2021 Katowice
Premier Mateusz Morawiecki, podsekretarz generalny ONZ Liu Zhenmin, ministrowie Janusz Cieszyński i Adam Andruszkiewicz – wzięli we wtorek udział w oficjalnej ceremonii otwarcia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach.
Ceremonia nie była jedynym punktem drugiego dnia Szczytu. Uczestnicy wydarzenia wzięli też udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych. Rozmawiali m.in. o wolności słowa w internecie. W Katowicach swoje wyjazdowe posiedzenie miała także sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii.
Ceremonia otwarcia
Tuż przed ceremonią otwarcia premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem Januszem Cieszyńskim, sekretarzem stanu ds. cyfryzacji w KPRM spotkał się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem. Rozmowa dotyczyła m.in. tematyki cyfrowej w agendzie ONZ oraz zaangażowania Polski w prace organów wykonawczych Organizacji.
– Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej dostrzegamy, w jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie. Wpłynęła na to, w jaki sposób żyjemy, pracujemy, wchodzimy w interakcje. Uwypukliła również to, że osoby niepodłączone do internetu pozostają w tyle za tymi zmianami. IGF 2021 może przyczynić się do kształtowania nowej cyfrowej przyszłości świata w trakcie kryzysu związanego z pandemią. Oczywiście, łatwiej powiedzieć to, niż zrobić, ale jeśli będziemy działać wspólnie – możemy odnieść sukces – powiedział podczas ceremonii otwarcia Szczytu zastępca sekretarza generalnego ONZ.
Tuż po nim wystąpił online sekretarz generalny ONZ António Guterres, który zaznaczył, że pandemia COVID-19 „podkreśliła zmieniającą życie siłę internetu”.
– Tylko razem możemy stawić czoła tym wyzwaniom. Poprzez ustanowienia jasnych zasad ochrony praw człowieka i podstawowych wolności, odzyskując kontrolę nad naszymi danymi, zwalczając dezinformację i mowę nienawiści oraz zapewniając dostęp do internetu wszystkim do 2030 roku – zaznaczył sekretarz generalny ONZ.
Prezydent Andrzej Duda w wyemitowanym nagraniu zwrócił z kolei uwagę na globalny wymiar szans i wyzwań towarzyszących dynamicznemu rozwojowi sieci. Prezydent przypomniał, że uczynienie świata wirtualnego kluczowym narzędziem rozwoju gospodarczego i komunikacji międzyludzkiej wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością rządów oraz międzynarodowych instytucji za bezpieczeństwo jego użytkowników.
Jak zauważył, podczas ceremonii otwarcia Szczytu Cyfrowego, premier Mateusz Morawiecki „od dawna świat wirtualny i świat realny zaczęły się splatać ze sobą”.
– Najpierw w literaturze, a dzisiaj obserwujemy połączenie tych dwóch światów w ramach naszego życia codziennego, spraw związanych z gospodarką, mediami społecznościowymi czy administracją publiczną i samorządową – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Premier zaznaczył również, że trzeba „wypracować globalne rozwiązania w temacie internetu” i ocenił, że jest to „jedno z największych wyzwań stojących przed Organizacją Narodów Zjednoczonych”.
– Tak, jak została ona powołana po II wojnie światowej, aby uczynić świat lepszym, by dbać o pokój, o stabilność, rozwój w XX wieku, tak sądzę, że dziś również Organizacja Narodów Zjednoczonych podoła tym wyzwaniom XXI wieku – powiedział. – Jestem jednak przekonany, że ta konferencja, tutaj w Katowicach, w Polsce, przyczyni się do wypracowania nowych rozwiązań, a jednocześnie przyczyni się do wdrożenia tych rozwiązań we wszystkich państwach całego świata – dodał.
Cyfrowy świat w Katowicach
– Już teraz, w momencie oficjalnego otwarcia Szczytu Cyfrowego ONZ-IGF 2021, możemy powiedzieć, że odnieśliśmy wielki sukces. Rekordowa liczba uczestników, zarówno tu w Katowicach, jak i łączących się z nami za pośrednictwem internetu, nadaje wydarzeniu międzynarodowy charakter. Dzięki temu wypracowane tutaj rozwiązania mogą realnie zmienić na lepsze otaczającą nas rzeczywistość – powiedział minister Janusz Cieszyński podczas konferencji prasowej zorganizowanej po ceremonii otwarcia. Wzięli w niej także udział Krzysztof Szubert – pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 i Liu Zhenmin.
– Przedstawiciele rządów niemal wszystkich państw na świecie, reprezentanci organizacji międzynarodowych, NGO-sów oraz nauki spotykają się w tym tygodniu w Katowicach, aby wypracować konkretne rozwiązania dotyczące infrastruktury i usług cyfrowych, cyberbezpieczeństwa, regulacji prawnych związanych z internetem oraz zasad finansowania innowacyjnych technologii. Skupiamy się nie tylko na bieżących wyzwaniach, ale także przyszłości. To dlatego po raz pierwszy, z inicjatywy polskiego rządu, szczytowi cyfrowemu towarzyszy osobne wydarzenie dedykowane młodzieży” – tłumaczył Krzysztof Szubert.
Liu Zhenmin przypomniał, że w kontekście dyskusji o cyfryzacji i technologiach cyfrowych warto pamiętać, że nadal blisko 800 mln osób na świecie nie ma dostępu do energii elektrycznej.
– By mówić o globalnym dostępie do internetu, musimy na przestrzeni najbliższych lat podjąć wspólne wysiłki, by biednym krajom zapewnić dostęp do podstawowych zasobów umożliwiających rozwój. Połowa populacji globu wciąż nie ma dostępu do sieci. Cyfryzacja ma więc istotne znaczenie w szerszym procesie globalnego wyrównywania szans – wyjaśnił.
Postulatem ONZ jest całkowite zniwelowanie problemu cyfrowego wykluczenia do 2030 roku.
Wyjazdowe posiedzenie
We wtorek w Katowicach na wyjazdowym posiedzeniu spotkała się także sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii. Temat: działania w obszarze promocji korzystania z internetu przez osoby powyżej 65. roku życia. Poza posłami wzięli w niej udział ministrowie Janusz Cieszyński i Adam Andruszkiewicz.
– Kompetencje cyfrowe można rozwijać m.in. w trakcie kursów realizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku. Takie zajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ich trakcie seniorzy nie tylko sami zaczynają z różnych e-usług korzystać, ale i uczą innych. To jest jednak rozwiązanie obecne jedynie w większych miastach, gdzie są uniwersytety, a powinniśmy być wszędzie – mówił minister Janusz Cieszyński.
Rozwiązaniem tego problemu może być projekt, który realizuje minister Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
– Od przyszłego roku planujemy rozwijać projekt lokalnych klubów rozwoju cyfrowego. Będą w nich pracować specjalnie przeszkoleni edukatorzy, bezpłatnie uczący osoby starsze korzystania z internetu i e-usług. Mają to być miejsca przyjazne, funkcjonujące obok bibliotek, lokalnych centrów kultury czy domów seniora w gminach – mówił minister Adam Andruszkiewicz. – Chodzi przede wszystkim o to, by seniorzy znali osoby pracujące w klubach i czuli się w ich obecności bezpiecznie. Bo w korzystaniu z pomocy barierą jest często po prostu wstyd, senior boi się pójść poprosić o pomoc kogoś obcego, zadzwonić na infolinię. Klubu Rozwoju Cyfrowego to projekt czysto edukacyjny, merytoryczny, pozapolityczny. Jeśli chodzi o walkę z wykluczeniem cyfrowym, powinniśmy być ponad podziałami politycznymi – dodał.
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/szczyt-cyfrowy-onz—igf-2021-czas-na-lepsze-srodowisko-internetowe