Internet relacja z pierwszego dnia IGF szczyt cyfrowy

internet prędkość

internet prędkość

Internet: relacja z pierwszego dnia IGF szczyt cyfrowy

Inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, edukacja cyfrowa, internet rzeczy i cyberbezpieczeństwo ¬- to główne tematy pierwszego dnia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 w Katowicach.

– Władze lokalne coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie – takie jak sztuczna inteligencja, big data, analityka cyfrowa – do projektowania i wdrażania skutecznych programów samorządowych, w celu poprawy świadczenia usług i usprawnienia wewnętrznego zarządzania – powiedział minister Janusz Cieszyński w trakcie debaty poświęconej koncepcji „inteligentnych miast” (ang. smart cities), która zainaugurowała pierwszy dzień Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.

Inteligentne miasta

Biorący w dyskusji eksperci zgodzili się, że miasta na całym stoją przed podobnymi wyzwaniami wynikającymi z globalnego procesu urbanizacji. Stale rosnąca liczba mieszkańców miast i ich przedmieść wymusza bowiem na samorządach przedefiniowanie dotychczasowej formuły funkcjonowania transportu, administracji czy służb porządkowych.

– Dla samorządowców idea „smart city” to nie teoretyzowanie, ale praktyczne narzędzia przynoszące wymierne zyski, takie jak „smart budget” czy „smart administration” – mówił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady. – Dzięki możliwości załatwienia niemal wszystkich spraw urzędowych w internecie skracają się kolejki do instytucji, pracownicy urzędów mogą zaangażować się w inne zadania, a ta optymalizacja – na końcu oznacza oszczędność dla budżetu miasta – tłumaczył.

Z kolei podczas panelu poświęconego odbudowującej się po kryzysie światowej gospodarce minister Janusz Cieszyński zaznaczył, że technologia pokazuje nam, jak szybko zmienia się nasz świat.

– Kiedy mowa o polityce publicznej, zazwyczaj horyzontem zmian są dekady albo lata. My udowadniamy, że można zmieniać świat naprawdę szybko i że te zmiany mogą wpływać na nasze życie na przestrzeni kilku tygodni czy miesięcy – ocenił.
100 miliardów euro na internet

Jak powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM – potrzebne są kolejne inwestycje, ale kiedy zostaną już poczynione, możemy korzystać z tych technologii w wielu potrzebnych sferach życia, wpływając na życie miliardów ludzi na całym świecie.

– Aby zapewnić dostęp do sieci trzem miliardom ludzi na świecie, którzy go obecnie nie mają, potrzeba 100 miliardów euro – powiedział pytany o możliwości przyspieszenia cyfryzacji w rejonach, w których nie ma obecnie dostępu do internetu. – To wykonalne. Gdy spojrzeć wstecz na finanse przeznaczone na walkę z pandemią to widać, że to środki osiągalne dla światowej gospodarki – podsumował.

W panelu dyskusyjnym dotyczącym globalnego ożywienia gospodarczego poza Januszem Cieszyńskim udział wzięli m.in.: Liu Zhenmin, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych, a także ministrowie odpowiadający za obszar cyfryzacji z: Syrii, Rwandy oraz Słowenii.

Gościem pierwszego na IGF 2021 briefingu prasowego była Lily Edinam Botsyoe – młoda aktywistka z Ghany, działająca w obszarze internetu. Botsyoe jest dyrektorem wykonawczym w Hacklab Foundation oraz studentką informatyki na University of Cincinnati. Koordynuje Ghana Youth Internet Governance Forum. Zajmuje się promowaniem za pomocą kolorowanek studiów STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics – nauka, technologia, inżynieria i matematyka) wśród dziewcząt w swoim kraju. Tą niekonwencjonalną metodą chce je zachęcić do zainteresowania się naukami ścisłymi i programowaniem.

Spotkania dwustronne

Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Katowicach to również okazja do prowadzenia dwustronnych rozmów. W poniedziałek minister Janusz Cieszyński spotkał się m.in. z Henri Verdierem, ambasadorem Francji do spraw cyfrowych. Tematem rozmowy było dalsze zacieśnianie współpracy pomiędzy Warszawą a Paryżem w kwestiach związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem i wspieraniem projektów naukowych, realizowanych przez specjalistów z obu państw.

– Rozwijanie innowacyjnych technologii i cyfryzacja rozumiana jako rozbudowa nowoczesnej infrastruktury przyjaznej obywatelowi stanowi kluczowy element polityki tak polskiego rządu, jak i prezydenta Macrona – podkreślił minister Janusz Cieszyński.

Przedstawiciel Paryża z aprobatą przyjął postulat polskiego ministra dotyczący pogłębienia współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i instytucjami z Polski i Francji. Wskazał na — kluczowe dla obu państw — kwestie robotyzacji i zwiększania efektywności produkcji rolnej oraz zapewnienie stałego finansowania projektom wzmacniającym bezpieczeństwo cybernetyczne całej Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście napiętej sytuacji za jej wschodnimi granicami.

– Ochrona cyfrowa obywateli Wspólnoty będzie jednym z priorytetów zbliżającej się, francuskiej prezydencji w UE – zapewnił Verdier.

Szczyt Młodych

Po południu Młodzieżowy Szczyt IGF (Youth IGF) w Katowicach otworzyło wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego.

– Należę do pokolenia, które pamięta czasy bez telefonów komórkowych i internetu, ale nawet mnie wydają się one nierealne. Rewolucja cyfrowa dokonała się niemal niepostrzeżenie. Jeszcze pod koniec XX wieku trudno było sobie wyobrazić, że internet zdominuje nasze życie – ocenił premier.

Według niego tempo rozwoju technologii informatycznych z roku na rok staje się coraz szybsze. Ludzie urodzeni w latach 90-tych są pierwszym pokoleniem, dla którego internet stał się środowiskiem naturalnym. Dzieci uczą się obsługi smartfona szybciej niż czytania czy pisania. Nowe technologie kształtują też zupełnie nowy typ myślenia.

– Dlatego wiem, że to młode pokolenia mają największe kompetencje, by kierować procesem rozwoju technologii cyfrowych. Polska śmiało wkracza w świat nowych technologii. Naszą ambicją jest, by usługi cyfrowe służyły zmniejszaniu dystansów społecznych i poprawiały komfort życia – dodał Mateusz Morawiecki.

Pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 Krzysztof Szubert w swoim przemówieniu ocenił, że podczas kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19 „technologie cyfrowe i internet udowodniły, że są w stanie wpłynąć na nasze życie w stopniu, jakiego nie widzieliśmy wcześniej”.

Podczas uroczystości Liu Zhenmin, zastępca Sekretarza Generalnego ds. Ekonomicznych i Społecznych, odczytał list Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa.
Impuls dla rozwoju

Podczas pierwszego dnia Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021 ogłoszono również decyzję o powstaniu Śląskiego Centrum Inżynierii, Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych. Wśród sygnatariuszy porozumienia znaleźli się: prof. Celina Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Arkadiusz Mężyk – rektor Politechniki Śląskiej, prof. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Wojciech Pawlak – dyrektor NASK.

– Gdy ćwierć wieku temu NASK w istotny sposób „podłączał Polskę do internetu”, wiele z dzisiaj oczywistych zagrożeń cyfrowych było niewyobrażalnych. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i olbrzymiemu wysiłkowi polskich naukowców, z których wielu realizuje swoje pasje właśnie na Śląsku, tworzymy dziś wyjątkową instytucję, która wzmocni bezpieczeństwo użytkowników nowych technologii na całym świecie – podkreślił Wojciech Pawlak.

Instytucja, która powstanie w wyniku ścisłej współpracy czołowych śląskich uczelni, będzie koncentrować się na prowadzeniu interdyscyplinarnych projektów związanych z szeroko pojętą cyfryzacją. Nowe centrum ma również stanowić kolejny impuls rozwojowy dla całego regionu.

Udział w Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021 jest wolny i bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na https://www.gov.pl/igf2021. Nadal można to zrobić. Zapraszamy!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pierwszy-dzien-szczytu-cyfrowego—igf-2021-technologie-cyfrowe-zmieniaja-swiat