Aplikacja na telefony STOP COVID

speed testy

speed testy

Aplikacja STOP COVID – nie tylko na (od) święta

23.12.2020

Czekając na szczepionkę nie zapominajmy o stosowaniu zasad bezpieczeństwa. To czas, w którym naprawdę warto pobrać i korzystać z aplikacji STOP COVID wysyłającej powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Jeśli jej nie masz – pobierz. Jeśli masz – zaktualizuj. Przygotowaliśmy nowości.
Widok na dłonie trzymające smartfona, na jego ekranie wyświetla się aplikacja STOP COVID – ProteGo Safe. W tle, na drugim mniej wyraźnym planie, widoczne świąteczne ozdoby, w tym m.in. lampki.

Aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem.

Coraz lepsza

Stale pracujemy nad tym, aby nasza aplikacja była coraz lepsza. W sklepach Google Play (dla telefonów z systemem Android) i AppStore (dla telefonów z systemem iOS) pojawiła się jej kolejna aktualizacja. Nowości?

Można je zauważyć już na pierwszy rzut oka – ekran główny wygląda inaczej. Jest dużo bardziej czytelny, znajdziecie tam więcej przydatnych informacji, w tym m.in. dzienne statystyki zachorowań na COVID-19 w Polsce. W odświeżonej wersji znajdziecie też m.in. historię aktywności aplikacji, np. kiedy monitorowała Wasze ryzyko zachorowania i ile kluczy przeanalizowała (klucze to generowane losowo, okresowe i alfanumeryczne ciągi znaków zawierające anonimowe informacje inicjujące proces analizy narażenia na zakażenie koronawirusem).

STOP COVID do tej pory była dostępna w polskiej, angielskiej i ukraińskiej wersji językowej. Dodaliśmy nowe tłumaczenia – na języki rosyjski, niemiecki i turecki.

Nie zmienia się jedno – sposób i cel działania aplikacji.

Główne zadanie STOP COVID to wysyłanie powiadomień o kontakcie z koronawirusem.

Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi – pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia.
Wideo

Daj się przekonać

Jeśli jeszcze nie masz aplikacji, pobierz ją już dziś. A jeśli nie wiesz jak działa – tłumaczymy.

Po pierwsze jest całkowicie bezpieczna. Aby skutecznie działała, nie musisz podawać żadnych swoich danych. Szanujemy Twoją prywatność. To nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple.

Aplikacja nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które trzymasz w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku prowadzimy transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpracujemy z niezależnymi ekspertami, aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki też publikujemy, są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte o dobrze wielu znany system Bluetooth. To dzięki niemu parujemy nasze telefony np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi.

Dzięki niemu aplikacja szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

  • Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkało się Twoje, zachoruje – dostaniesz powiadomienie.

WAŻNE! Powiadomienie jest w pełni anonimowe (nie dowiesz się kto je wysłał), a jego otrzymanie NIE oznacza, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem dostaniesz za to praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Bezpieczna i dla bezpieczeństwa

Tak jak wspominaliśmy – jeśli dzięki powiadomieniu zrezygnujesz ze spotkania z bliskimi lub znajomymi – możesz pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. I taki właśnie jest cel aplikacji STOP COVID.

Kolejna ważna sprawa – jeśli chcesz dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji włącz system powiadamiania. Aplikacja podpowie Ci jak to zrobić. To nic groźnego – system nie monitoruje Twojego położenia, nic o Tobie nie wie. Jego jedynym zadaniem jest wyszukiwanie w Twoim pobliżu urządzeń (nie użytkowników!), na których aplikacja jest zainstalowana.

Nie wierzysz? Przeczytaj wyniki niezależnych audytów bezpieczeństwa.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem?

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwoni Centrum Kontaktu. Jeśli chory korzysta z aplikacji STOP COVID – dostaje unikalny numer PIN, dzięki któremu może uruchomić system powiadomień. Dostaje też wskazówki, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

Aplikacja umożliwia także szybkie i sprawne zapisanie się na test. Taką możliwość mają osoby, które dostały powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, a wynik ich – dostępnego w aplikacji – testu oceny ryzyka jest niepokojący.

STOP COVID współdziała także z innymi europejskimi aplikacjami tego typu. To funkcja Ostrzeż w Europie – przeczytaj więcej na jej temat.

Zrób sobie prezent

Do tej pory aplikację pobrało 1,7 miliona Polaków. System powiadamiania uruchomiło 2447 osób. aplikacja działa i jest skuteczna. Warto ją mieć – dlatego zrób sobie prezent na święta i pobierz ją dla swojego bezpieczeństwa. Zachęć do tego także swoich bliskich.

– Choć jest już dostępna szczepionka na koronawirusa, to jako społeczeństwo musimy być czujni. Nie możemy zapominać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Warto nadal korzystać też z wszystkich dostępnych narzędzi, które pomagają nam w walce z epidemią, w tym tych elektronicznych – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Aplikacja STOP COVID jest jednym z nich. Warto ją mieć – dodaje.

Aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna.

Pobierzcie ją już dziś z Google Play lub AppStore.

Więcej informacji na www.gov.pl/stopcovid

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-stop-covid–nie-tylko-na-od-swieta