Pomoc cyfrowa w czasie pandemii

speed testy

speed testy

Międzypokoleniowa pomoc cyfrowa w czasie pandemii

22.12.2020

Na „Cyfrowych e-Wolontariuszy” w ramach „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” zgłosiło się już blisko 400 osób. To niezwykle ważne, aby w czasie pandemii pokazywać solidarność międzypokoleniową – podkreślił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM.
Uczestnicy konferencji prasowej – minister Adam Andruszkiewicz stoi przed mikrofonem, pozostali za nim – na tle ścianki konferencyjnej.

Akcja „Cyfrowy e-Wolontariusz” to nowy komponent Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Setki zgłoszeń

We wtorkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej wzięli udział: minister rodziny i polityki społecznej – Marlena Maląg, sekretarz stanu w KPRM – Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM – Piotr Mazurek oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech – Justyna Orłowska.

– Przeszkoleni przez pracowników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Cyfrowi Wolontariusze” pomagają już seniorom, którzy zgłoszą potrzebę pomocy cyfrowej za pomocą infolinii. Ta pomoc polegała dotychczas m.in. na wsparciu w korzystaniu ze skrzynki mailowej, wykonywaniu płatności online czy robieniu zakupów przez internet. Seniorzy potrzebę pomocy mogą wciąż zgłaszać dzwoniąc na infolinię 22 505 11 11 – powiedział sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. – Przed nami wyjątkowy okres Świąt Bożego Narodzenia, w którym warto, abyśmy maksymalnie starali się pozostać w domu. Często seniorzy będą sami spędzać ten czas. Zachęcamy do komunikowania się z nimi w formie online. Aby robić to w sposób systemowy, można zgłosić się klikając w przycisk „Cyfrowy e-Wolontariusz” na stronie wspierajseniora.pl. Zachęcam do tego w szczególności młodych ludzi – dodał.

Cyfrowa i realna pomoc

Jak wskazała minister Marlena Maląg: – Jesteśmy w trudnym czasie, w którym musimy pamiętać przede wszystkim o osobach starszych. Działanie „Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów” przedłużamy do lutego, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej. Komponent „Cyfrowy e-Wolontariusz” pomaga osobom starszym odnaleźć się również w cyfrowej rzeczywistości.

– Polska to rzeczywiście kraj Solidarności, tak jesteśmy postrzegani na świecie. Ten polski gen solidarności jest nie tylko wciąż obecny w naszych rodakach, ale w szczególności w tym trudnym 2020 roku, ukazał się w praktyce. Kiedy wiosną rozpoczęła się pierwsza fala pandemii, mieliśmy mnóstwo sygnałów, że środowiska polonijne na całym świecie chcą okazywać tę solidarność”- dodał wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, który włączył do komponentu „Cyfrowy e-Wolontariusz” również środowiska polonijne.

– Mamy wiele pięknych świadectw dotyczących tego jak młodzi ludzie pomagają potrzebującym i są z tego dumni. Dla wielu organizacji pozarządowych zaangażowanie w Korpus jest niezwykle ważnym, nowym obszarem działania, dzięki czemu nie ma cofania się, nie ma rozpadu niektórych organizacji -wskazał pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek.

Jak dodała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech: Z każdego województwa, z każdego powiatu, a nawet z całego świata – pochodzą nasi wolontariusze. Mamy do czynienia z prawie 200 organizacjami młodzieżowymi, które pomagają. Także tysiące osób, które pracują w opiece społecznej oraz wszyscy ci, starają się promować takie akcje jak „Wspieraj Seniora”. To dowód na to, że ta solidarność musiała powstać i widzimy, że nie zniknęła.

Chcesz pomóc? To proste!

Zostanie cyfrowym e-wolontariuszem jest naprawdę proste. Wystarczy wejść na stronę www.wspierajseniora.pl i kliknąć przycisk „Cyfrowy wolontariusz”. Kolejny krok to wypełnienie prostego formularza zgłoszeniowego. Jeśli to zrobicie – zostaniecie zaproszeni do udziału w webinarium, na którym dowiecie się wszystkiego o dostępności cyfrowych usług publicznych.

Dzięki nabytej wiedzy, ale i swojemu doświadczeniu, cyfrowi e-wolontariusze pomagają seniorom, którzy zgłoszą potrzebę nauki załatwiania spraw online, czy też po prostu korzystania z komputera lub z internetu. Seniorzy swoje potrzeby zgłaszają dzwoniąc na infolinię – 22 505 11 11.

Po otrzymaniu takiego zgłoszenia – miejscowy ośrodek pomocy społecznej skontaktuje seniora z przeszkolonym e-wolontariuszem.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/miedzypokoleniowa-pomoc-cyfrowa-w-czasie-pandemii