Cyberbezpieczeństwo współpraca Polski i Izraela

speed testy
speed testy

Polska będzie współpracowała z Izraelem w zakresie cyberbezpieczeństwa
26.06.2019

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński wziął udział w corocznej konferencji Cyber Week w Tel Awiwie. W trakcie wizyty podpisano list intencyjny w sprawie współpracy i wymiany informacji w obszarze cyberbezpieczeństwa między NASK-PIB a Israeli National Cyber Directorate.

Minister Karol Okoński, dyrektor Krzysztof Silicki oraz Yigal Unna stoją za stołem. Na stole notatki i flagi.
Cyber Week to konferencja, która od ośmiu lat gromadzi światowych ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. To również jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu na świecie.

Priorytet: cyberbezpieczeństwo
W tym roku Ministerstwo Cyfryzacji i polski rząd reprezentował Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji i Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Towarzyszył mu Krzysztof Silicki, dyrektor NASK-PIB ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji oraz przedstawiciele CERT Polska.

  • Wśród tematów spotkań, rozmów i wystąpień panelowych wiodącym wątkiem było szeroko rozumiane cyberbezpieczeństwo. Rozmawialiśmy także o bezpieczeństwie sieci 5G, ale również o infrastrukturze krytycznej oraz tzw. usługach kluczowych – wyjaśnia wiceminister Karol Okoński.

Oprócz udziału w dyskusjach branżowych, delegacja Ministerstwa Cyfryzacji spotkała się również z szefem Israeli National Cyber Directorate [INCD – Narodowy Zarząd ds. Cyberbezpieczeństwa w Izraelu] – Yigalem Unną.

Podczas spotkania ze zwierzchnikiem izraelskich specjalistów do cyberbezpieczeństwa podpisano list intencyjny (Memorandum of Understanding) pomiędzy INCD a NASK-PIB.

Porozumienie przewiduje współpracę i wymianę informacji o cyberzagrożeniach pomiędzy polskim i izraelskim zespołem CERT.

Spotkanie z doradcą prezydenta USA
Minister Karol Okoński i dyrektor Krzysztof Silicki wzięli też udział w zamkniętym spotkaniu szefów narodowych centrów cyberbezpieczeństwa z Izraela, USA, Wielkiej Brytanii, Indii i szeregu innych państw.

Przy okazji konferencji odbyło się również spotkanie z Joshua Steinmanem – doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. cyberbezpieczeństwa. Tematem spotkania była polsko-amerykańska współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz omówienie współczesnych wyzwań i zagrożeń w tym obszarze.

zrodlo: gov.pl