Dowód przez internet jak wyrobić ?

speed testy

speed testy

Pierwszy krok w dorosłość – dowód przez internet

20.01.2021

Ponad 358 tysięcy osób skończy w tym roku 18 lat. Jeśli jesteś jedną z nich i zastanawiasz się jak to uczcić, mamy propozycję – wniosek o swój pierwszy dowód wyślij online.
Ubrany na fioletowy Michał Czernecki na błękitnym tle. Z jego prawej strony uśmiechnięty chłopak w urodzinowej czapeczce, trzyma w dłoniach świeczki z liczbami 1 i 8. Po lewej stronie Michała Czerneckiego tekst: e-Polak potrafi! Nowy etap w życiu, nowy dowód osobisty.

Jesteś dorosły i chcesz mieć na to dowód? Długo się nie zastanawiaj – działaj przez internet. Dokument, który odbierzesz będzie e-dowodem i będzie Ci towarzyszył przez kolejne 10 lat. No chyba, że go zgubisz, zniszczysz lub zmienisz nazwisko… Ale dziś nie o tym.

Prezent na 18-tkę

Internetowy wniosek o dowód osobisty to najszybszy i najwygodniejszy sposób załatwienia tej sprawy. Aby wszystko poszło bez zakłóceń potrzebujesz profilu zaufanego (PZ) i odpowiedniego zdjęcia.

Dzięki profilowi zaufanemu potwierdzisz swoją tożsamość w sieci. Jego założenie nic nie kosztuje, zrobisz to przez internet (najszybciej przez bankowość elektroniczną), a sam PZ przyda się nie raz. Jeśli jeszcze go nie masz, załóż już dziś.

Druga ważna sprawa to odpowiednie zdjęcie. A to w dowodzie nie może być byle jakie. To nie może być selfie, zdjęcie z wakacji, czy foto sprzed 7 lat. Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać.

Ważna informacja – nie próbuj przechytrzyć systemu. Jest na tyle mądry, że wychwyci nieprawidłowe zdjęcie i Twój wniosek nie przejdzie. Żeby Ci ułatwić sprawę ze zdjęciem, przygotowaliśmy instruktaż. Obejrzyj i działaj.
Wideo

Masz już profil zaufany, masz zdjęcie, co dalej?

Ważny krok

– Wszystkie e-usługi, w tym tę umożlwiającą złożenie online wniosku o dowód osobisty, można znaleźć na portalu GOV.pl. Warto zapamiętać ten adres – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Kiedy już tam będziesz – profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu ekranu). Po zalogowaniu, w spisie po prawej stronie, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty.

Oto kolejne kroki:

Wybierz powód ubiegania się o dowód (podpowiadamy: Pierwszy dowód).
Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz później gotowy dokument.
Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (warto!).
Dołącz zdjęcie.
Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym później odbierzesz dowód.
Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.

Za nowy dowód nic nie zapłacisz, będzie na Ciebie czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

– Dokument, który będzie czekał w urzędzie to e-dowód z warstwą elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca 2019 roku – tłumaczy minister Marek Zagórski. – Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Warto się spieszyć

Jeszcze w tym roku wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie.

A to dlatego, że od sierpnia 2021 r. w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

WAŻNE! Zmiany NIE spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

Ani odcisków palców, ani odręcznego podpisu nie da się zostawić przez internet. Efekt? Od sierpnia wnioski o dowód osobisty – niestety – będzie można składać tylko osobiście.

Do tego czasu jednak, na spokojnie, o nowy dowód można wnioskować online. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. W 2020 roku skorzystano z niej 335 775 razy. Korzystajcie, dopóki to możliwe.

  • O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pierwszy-krok-w-doroslosc–dowod-przez-internet