Internet aplikacja mObywatel ma już 5 lat

Mija 5 lat odkąd Polacy mogą korzystać z aplikacji mObywatel. „Liczba osób, które używają mObywatela sukcesywnie rośnie – aplikację pobrano już ponad 9 milionów razy. Dzięki niej obywatele mają w smartfonie dostęp do dokumentów takich jak prawo jazdy, czy mLegitymacja ucznia i studenta” – podkreślał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM Cyfryzacja.
Na zdjęciu minister Adam Andruszkiewicz podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Na ekranie w tle wyświetlany jest tekst “Aplikacja mObywatel. Dzięki niej łatwiej załatwisz codzienne sprawy”
Przełom na linii obywatel-państwo

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel, co oznacza rozpoczęcie zaawansowanych prac legislacyjnych. Projekt ma zacząć obowiązywać w pierwszej połowie 2023 roku. To początek prawdziwej rewolucji na linii obywatel–państwo. „Po wprowadzeniu ustawy o aplikacji mObywatel, dokumenty w aplikacji będą zrównane z dokumentami tradycyjnymi, co jest przełomowym rozwiązaniem” – dodał minister Andruszkiewicz.

Podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.
Nie tylko dowód osobisty

Z których funkcji mObywatela korzystaliśmy najczęściej w ostatnim półroczu?

mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu
mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych. Usługa Punkty karne online jest dodawana automatycznie podczas aktywowania usługi mPrawo Jazdy. Wszelkie drogowe przewinienia, w tym nałożone punkty karne pojawiają się w liczniku w ciągu dobry od wprowadzenia do rejestru. Wszystkie te dokumenty w tradycyjnej formie, mogą leżeć bezpiecznie na dnie naszej szuflady, a my w każdej chwili możemy znaleźć potrzebne nam informacje w smartfonie
eRecepta jest zintegrowana z Internetowym Kontem Pacjenta. Podczas wizyty w aptece wystarczy wybrać na telefonie, którą e-receptę chcemy zrealizować i pokazać farmaceucie ekran z wyświetlonym kodem QR.
Karta Dużej Rodziny (KDR) to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin “3+”. Posiadacze KDR mają możliwość korzystania z pakietu zniżek z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

7 milionów pobrań w 2 lata

Statystyki instalacji mObywatela:

1 stycznia 2020 – 776 600 zainstalowanych aplikacji
1 stycznia 2021 – 2 004 849 zainstalowanych aplikacji
1 stycznia 2022 – 6 625 566 zainstalowanych aplikacji
12 kwietnia 2022 – 7 564 886 zainstalowanych aplikacji
30 listopada 2022 – 9 002 126 zainstalowanych aplikacji.

Aplikację mObywatel można pobrać na Google Play i App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez profil zaufany.

Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polacy-pokochali-e-uslugi–5-lat-aplikacji-mobywatel2