Internet eco rating ekologiczna klasyfikacja telefonów

internet prędkość

internet prędkość

Internet eco rating ekologiczna klasyfikacja telefonów

Nowy ogólnobranżowy system klasyfikacji ekologicznej Eco Rating stworzony z myślą o telefonach komórkowych

Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia Company i Vodafone przedstawiają nowy system oznaczania produktów, który umożliwi identyfikację telefonów komórkowych bardziej przyjaznych środowisku. System Eco Rating zostanie wprowadzony w całej Europie od czerwca 2021 r., obejmując telefony 12 producentów.

Pięciu wiodących europejskich operatorów komórkowych połączyło siły, aby wprowadzić nowy, ogólnobranżowy system znakowania Eco Rating, który ma za zadanie nie tylko pomóc konsumentom w rozpoznaniu i porównaniu najbardziej ekologicznych telefonów komórkowych, ale również zachęcić dostawców do podjęcia działań w celu zmniejszenia wpływu ich urządzeń na środowisko.

Inicjatywa Eco Rating została stworzona wspólnie przez Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (O2 i Movistar), Telia Company i Vodafone. Jej celem jest dostarczanie rzetelnych informacji i wiedzy, dotyczącej tego, jak produkcja, użytkowanie, transport, czy utylizacja smartfonów wpływa na środowisko. Eco Rating stanowi odpowiedź na rosnące zainteresowanie kwestiami ekologii i zapotrzebowaniem na produkty elektroniczne bardziej przyjazne środowisku.

W ramach inicjatywy Eco Rating poddanych ocenie zostanie wiele nowych smartfonów, oferowanych przez 12 różnych producentów. Wśród partnerów znaleźli się: Grupa Bullitt (producent wzmocnionych telefonów CAT i Motorola), Doro, Grupa HDM Global (Nokia), Huawei, Mobwire, Motorola / Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL / Alcatel, Xiaomi i ZTE.

Kolejni producenci zostaną ogłoszeni w przyszłości.

Już z początkiem czerwca 2021 r. operatorzy komórkowi zaczną wprowadzać charakterystyczne oznakowanie Eco Rating w łącznie aż 24 krajach Europy, w których są obecni. Aby sprawdzić, w jaki sposób przyznawana jest ocena i dowiedzieć się więcej o samej inicjatywnie, wystarczy odwiedzić stronę internetową: www.ecoratingdevices.com.

Po przeprowadzeniu szczegółowej oceny, każdy telefon otrzyma ogólną notę Eco Rating w skali do 100 punktów, która będzie wskazywać na ekologiczność urządzenia w całym jego cyklu eksploatacji. Oznakowanie Eco Rating będzie również zwracać uwagę na pięć kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju urządzeń mobilnych, dostarczając dodatkowych informacji na temat trwałości, możliwości naprawy, recyklingu, efektywności klimatycznej i efektywnego gospodarowania zasobami.

Dyrektorzy generalni pięciu operatorów komórkowych – Tim Höttges (Deutsche Telekom), Stéphane Richard (Orange), José María Álvarez-Pallete (Telefónica), Allison Kirkby (Telia Company) i Nick Read (Vodafone Group) – wspólnie komentują wprowadzenie nowej inicjatywy Eco Rating:

Budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości jest naszą wspólną odpowiedzialnością i obowiązkiem, dlatego uważamy, że nadszedł właściwy moment, aby wprowadzić spójny, ogólnobranżowy system klasyfikacji ekologicznej – Eco Rating, który zapewni większą przejrzystość w oznaczeniach i pomoże

zwiększyć świadomość na temat wpływu na środowisko smartfonów wybieranych przez naszych klientów. Liczymy na to, że w przyszłości będziemy mogli powitać kolejnych producentów i operatorów telekomunikacyjnych w gronie członków inicjatywy Eco Rating. Mamy nadzieję, że zainspiruje ona całą branżę do przyspieszenia procesu transformacji w kierunku bardziej ekologicznego podejścia do telefonów komórkowych.

Metodologia Eco Rating

Korzystając z informacji dostarczonych przez producentów urządzeń, Eco Rating wykorzystuje metodologię oceny opartą na spójności i obiektywizmie, z uwzględnieniem 19 różnych kryteriów, czego efektem jest pojedyncza nota dla każdego urządzenia. Ponadto, Eco Rating dostarcza informacji w pięciu kluczowych obszarach:

Trwałość – przedstawia solidność urządzenia, żywotność baterii oraz okres gwarancji na urządzenie i jego komponenty.

Możliwość naprawy – określa łatwość z jaką można naprawić urządzenie, uwzględniając jego design oraz pozostałe aspekty, które wpływają na wydłużenie żywotności produktu. Wyższy wynik wskazuje na większe możliwości naprawy oraz ponownego użycia sprzętu.
Możliwość recyklingu – pokazuje w jakim stopniu urządzenie i jego komponenty można poddać recyklingowi – odzyskać oraz wykorzystać ponownie w produkcji

Efektywność klimatyczna – określa emitowanie gazów cieplarnianych przez urządzenie w całym cyklu życia produktu. Im lepszy wynik w tej kategorii, tym mniejszy wpływ urządzenia na klimat.
Efektywność gospodarowania zasobami – ocenia wpływ ilości rzadkich surowców wymaganych przez urządzenie (np. złoto do produkcji komponentów elektronicznych) na wyczerpywanie się zasobów; im lepszy wynik w tej kategorii, tym mniejszy wpływ na dostępność materiałów.

Metodologia Eco Rating opiera się na wiedzy branżowej i najlepszych praktykach zebranych podczas poprzednich inicjatyw związanych ze znakowaniem ekologicznym. Została opracowana przy wsparciu technicznym i nadzorze ze strony IHOBE (państwowej agencji specjalizującej się w rozwoju gospodarczym, zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska), przy udziale dostawców urządzeń, z wykorzystaniem najnowszych standardów i wytycznych Unii Europejskiej, ITU-T, ETSI i ISO oraz z wprowadzonymi w stosownych przypadkach nowymi parametrami.

źródło: https://firma.t-mobile.pl/dla-mediow/aktualnosci/informacja-prasowa/2021/05/nowy-ogolnobranzowy-system-klasyfikacji-ekologicznej-eko-rating-stworzony-z-mysla-o-telefonach-komorkowych.html