Internet mObywatel dla sportu

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński i Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej Łukasz Wachowski ogłosili, że już wkrótce trenerzy i zawodnicy zrzeszeni w PZPN znajdą w aplikacji mObywatel cyfrowe wersje legitymacji trenerskich i zawodniczych. „Cieszę się, że to właśnie PZPN, który zrzesza setki tysięcy sympatyków sportu, jest pierwszą organizacją sportową, która włącza się w mObywatela. Liczę na to, że kolejne instytucje i organizacje związane ze światem sportu, pójdą w jego ślady” – podkreśla minister Cieszyński.
Olsztyn_Minister_Cieszynski_na_stadionie_stomilu_olsztyn

To świetny przykład tego, jak łatwo i szybko mObywatel może zostać spersonalizowany – masz te dokumenty cyfrowe, które są Ci potrzebne, np. zawodowo. „Okazujesz legitymację w formie cyfrowej, nie musisz mieć przy sobie portfela – to wygoda i bezpieczeństwo” – dodał szef resortu cyfryzacji i poinformował, że jeszcze w tym roku wszystkie legitymacje trenerskie będą dostępne w apce – to jest ok. 25 tysięcy dokumentów cyfrowych. „Kolejnym etapem będzie wprowadzenie licencji zawodniczych (kilkaset tysięcy) oraz danych związanych z udziałem zawodniczek i zawodników w rozgrywkach piłkarskich w Polsce ” – dodał.

„Bardzo cieszymy się z wprowadzenia nowych funkcjonalności w aplikacji mObywatel. Cyfrowe wersje legitymacji z pewnością ułatwią życie naszym trenerom i zawodnikom. W pierwszej kolejności skorzystają zwłaszcza szkoleniowcy, którzy muszą wylegitymować się przed każdym meczem. Teraz nie będą musieli zabierać ze sobą plastikowych dokumentów, a pokażą na aplikacji w telefonie, że ich licencja jest ważna” – powiedział Łukasz Wachowski, Sekretarz Generalny PZPN.

„Połączenie aplikacji mObywatel z Extranetem PZPN jest dla nas bardzo ważnym krokiem. W naszym systemie znajdują się wszystkie wyniki rozgrywek piłkarskich, które odbywają się na terenie całej Polski. Dziś trenerzy będą mogli szybko udowodnić, że mają ważne licencje, a zawodnicy potwierdzić, że są piłkarzami. W przyszłości chcielibyśmy, aby w aplikacji mObywatel każdy z zawodników miał również informację o tym, w ilu meczach zagrał, ile strzelił goli czy zobaczył kartek” – dodał Marek Łukiewski, Przewodniczący Komisji Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN i jednocześnie Zastępca Sekretarza Generalnego PZPN odpowiedzialny za obszar IT.

W konferencji, która odbyła się w Olsztynie, wziął również udział mec. Michał Żukowski, Przewodniczący Komisji ds. Innowacji PZPN. – Cieszę się, że podejmowane są działania innowacyjne i technologiczne, bo to jedno z zadań współczesności, abyśmy również w zakresie sportu i piłki nożnej odpowiadali na to, co dzieje się w strefie technologii, od której stajemy się uzależnieni. Jestem również zadowolony z integracji z aplikacją mObywatel – to digitalizacja tej strony administracji polskiego futbolu. W kolejnych krokach chcemy zajmować się innymi danymi, ich agregacją, która ma pomóc piłkarzom, a w przyszłości innym sportowcom, w ich codziennej pracy i rozwoju – zakończył mec. Michał Żukowski.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mobywatel-dla-sportu-cyfrowe-dokumenty-trenerow-i-zawodnikow