Internet mObywatel legitymacja rencisty

Od dziś każdy z ponad 9 milionów emerytów i rencistów może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji, wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dodatkowo, również adwokaci i posłowie mogą od dziś posługiwać się cyfrowym dokumentem potwierdzającym pełniony zawód i mandat parlamentarny. W styczniu 2023 r. aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe, cyfrowe dokumenty.
Aplikacja mObywatel poszerzona o trzy nowe funkcje: legitymację emeryta i rencisty, oraz adwokacką i poselską

Aplikacja mObywatel została poszerzona o trzy nowe funkcje. Do elektronicznej wersji dokumentów, obok dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy legitymacji szkolnej i studenckiej, dołącza właśnie legitymacja emeryta-rencisty, wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz adwokacka i poselska. Dzięki nim, łatwiej będzie można skorzystać z przysługujących ulg oraz świadczeń zdrowotnych, a w przypadku cyfrowego dokumentu adwokatów i posłów – realizować zawodowe zadania i obowiązki.

„Chcemy wspierać obywateli i poprawiać jakość ich życia, zwłaszcza emerytów i rencistów, a więc grup dotychczas często wykluczanych. To kolejny etap na drodze cyfryzacji rozumianej, jako społeczny proces, który zapewnić może impuls do dalszego rozwoju. Od teraz wyrobienie cyfrowego dokumentu nie wymaga już żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Cały proces odbywa się automatycznie. Wystarczy zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel i dodać do niej legitymację emeryta-rencisty. Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej seniorów korzysta z naszych usług – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. „Wiemy, że to co dla młodszego pokolenia jest łatwe i intuicyjnie, może nie być takie dla seniorów, dlatego wspólnie z ZUS przygotowaliśmy materiały informacyjne, w tym ulotki i instrukcję video. W gotowości jest także infolinia ZUS oraz mObywatela” – dodaje minister.

Aplikacja mObywatel to bezpłatne, cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie w nim elektronicznej wersji swoich dokumentów oraz korzystanie z usług administracji państwowej i samorządowej. Z mObywatela można korzystać zarówno z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu, jak też aplikacji na swoim telefonie komórkowym. Aplikacja już teraz umożliwia pobranie cyfrowych kopii swoich dokumentów. Wśród nich są między innymi dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymacja szkolna czy legitymacja studencka. Ponadto, mObywatel wyświetla nasze elektroniczne recepty, czy bilety kolejowe.

Z końcem 2022 r. włączone zostały kolejne usługi m.in. możliwość składania wniosków/oświadczeń dotyczących zwiększenia limitu na energię elektryczną (przy pomocy aplikacji Polacy złożyli 21 519 wniosków, natomiast przez stronę www – 13 464), czy też wniosku o dodatek elektrycznych dla gospodarstw domowych (przez aplikację złożono 1 305 wniosków, a przez stronę 1 921).
Nowe funkcje w aplikacji od 9 stycznia 2023:

• mLegitymacja emeryta i rencisty – działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

• mLegitymacja adwokacka – dzięki niej potwierdzisz prawo do wykonywania zawodu.

• mLegitymacja poselska – ułatwi posłom wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu parlamentarnego. Posłowie zyskają m.in. możliwość użycia elektronicznej legitymacji w trakcie podejmowania interwencji poselskiej czy potwierdzania uprawnień do ulg jeżdżąc środkami transportu publicznego.

Aplikację mObywatel można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Aby zacząć z niej korzystać, zaloguj się przez profil zaufany. Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/mobywatel

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/aplikacja-mobywatel-poszerzona-o-trzy-nowe-funkcje-legitymacje-emeryta-i-rencisty-oraz-adwokacka-i-poselska