Internet Polska dostarczył starlinki dla Ukrainy

Polska przekazała Ukrainie 7 990 terminali Starlink, które zapewniają szybki szerokopasmowy internet na całym świecie. Zostaną wykorzystane w celu wsparcia łączności, świadczenia pomocy medycznej i energetycznej. „Ze względu na zniszczenia infrastruktury krytycznej w wielu miejscach brakuje podstawowych mediów, a część społeczeństwa Ukrainy straciła zupełnie kontakt ze swoją rodziną i najbliższymi. Taki stan utrudnia, a często wręcz uniemożliwia świadczenie pomocy i potęguje stres związany z trwającym konfliktem zbrojnym. Dlatego powstają tzw. Punkty Niezłomności, gdzie obywatele Ukrainy, mogą skorzystać z dostępu do prądu, wody, internetu, czy podstawowej pomocy medycznej” – wyjaśnia Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Polska największym dostawcą terminali Starlink dla Ukrainy – realne wsparcie dla obywateli

Jak poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, terminale Starlink trafią do ponad 4 tysięcy punktów pomocy (Punktów Niezłomności), które są rozlokowane na terenie Ukrainy. Nowoczesny sprzęt satelitarny pozwala na łączność z każdego miejsca na terenie Ukrainy niezależnie od naziemnej infrastruktury, jaka jest tam dostępna. Do odbioru sygnału wystarczy terminal i antena, które w krótkim czasie mogą zostać rozlokowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

„Wspieramy naszych sąsiadów w różnych obszarach, także w zakresie dostępu do szybkiego internetu. Przekazaliśmy Ukrainie prawie 20 tys. terminali, z czego 5 tys. udostępnił Orlen. Polska jest największym na świecie dostawcą tej technologii dla Ukrainy. To realna pomoc, ponieważ zniszczona infrastruktura to brak łączności i dostępu do informacji. Mówimy nawet o sytuacjach zagrożenia życia, gdyż są obszary gdzie nie ma możliwości, by wezwać na pomoc służby ratunkowe ” – podkreśla minister Cieszyński.

Terminale są wykorzystywane m.in. w punktach medycznych i szpitalach, a także przez koleje ukraińskie, by pracownicy i pasażerowie mieli stabilną łączność i internet. Dzięki łączności z siecią można również szybko wezwać służby ratunkowe i śledzić doniesienia z frontu. Bezpłatny dostęp do internetu daje także możliwość nauki zdalnej: dzieci mogą kontynuować edukację, ale też na chwilę oderwać się od trudnej rzeczywistości.

Trwająca wojna to nie tylko kwestie militarne. Rosja od lat podejmuje działania dezinformacyjne, które nasiliły się wraz z wybuchem konfliktu. „Równolegle z działaniami militarnymi prowadzona jest wojna w sferze informacyjnej – wojna wymierzona w naród ukraiński. Dziś dobrze wiemy, jak ważna dla wygrania współczesnego konfliktu zbrojnego jest rzetelna informacja, pokazywanie prawdziwej wersji wydarzeń z frontu, czy podejmowanych działaniach obronnych. Tylko tak można rozbroić rosyjską dezinformację, której celem jest wzbudzanie niepokoju w ukraińskim społeczeństwie i podważenie wiary w zwycięstwo” – poinformował Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Dostęp do internetu, który zapewniają terminale Starlink, pozwala też osobom pozostającym w Ukrainie skontaktować się z bliskimi przebywającymi za granicą, także w Polsce. Ludzie, którzy skupiają się na walce o swój kraj, mogą upewnić się, że ich rodziny są bezpieczne.

źródło; https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polska-najwiekszym-dostawca-terminali-starlink-dla-ukrainy–realne-wsparcie-dla-obywateli