Internet programowanie w majówkę !

internet prędkość

internet prędkość

Internet programowanie w majówkę !

Zaprogramowani na majówkę

27.04.2021

Majówka w domu nie musi być nudna. Co powiecie na programowanie? Wbrew temu, co wielu myśli nie oznacza to kolejnych godzin przed ekranem komputera. Na koduj.gov.pl znajdziecie mnóstwo świetnych propozycji aktywności offline. Sprawdźcie!
Siedzący na deskorolce chłopiec w żółtej koszulce, jeansowych ogrodniczkach i błękitnych okularach przeciwsłonecznych – uśmiech się szeroko, prawą rękę z radości unosi do góry. Po jego lewej stronie, także na deskorolce, stoi żółty robo wielkości siedzącego chłopca.

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Podobnie jak w ubiegłym roku większość z nas spędzi ją w domu. Nuuuuda – powie wielu. Nieprawda! Mamy propozycje, dzięki którym zarówno dzieci jak i rodzice spędzą ten czas bez nudy i monotonii.
Sposób na nudę

Jeśli na myśl o kolejnym wolnym weekendzie w domu lub najbliższej okolicy nie świętujecie i nie wiecie, co zrobić, żeby to był naprawdę udany długi weekend – powinniście spróbować… programowania!

– Dzieci mają różne pomysły na zabawę – w szczególności, gdy mają mnóstwo wolnego. Wiecie, co mam na myśli, prawda? Ostatnio znalazłam dobry sposób na ciekawe połączenie czasu wolnego i nauki poprzez zabawę! Chcesz uniknąć armagedonu i sprawić, by w domu zapanował spokój i dobra zabawa? Zachęć dziecko do nauki programowania – pisze Marysia z „Oczekując.pl”.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak nie dać się nudzie i ciekawie zagospodarować nadchodzący wolny czas koniecznie obejrzyjcie jej film!

Wideo z horrorem Oczekując.pl ? – obejrzyj.

Zabawy w programowanie offline

Podstawy programowania w edukacji wczesnoszkolnej mogą mieć formę rozrywki wykorzystującej przedmioty dostępne w każdym domu. Przykładów takich zabaw jest całe mnóstwo i do większości wystarczą Wam kartki i przybory do pisania. Jeśli boicie się, że nie wystarczy Wam pomysłu na aktywności – spieszymy z pomocą. Na stronie koduj.gov.pl znajdziecie aż 25 zabaw z nauką programowania.

Przykładem takiej gry jest dyktando graficzne. Drukujemy lub sami przygotowujemy kartkę z kratownicą dla dziecka – górną krawędź oznaczamy literami od A do J, boczną – cyframi od 1 do 10, tak jak w grze w statki. Przygotowujemy kredki i siadamy z dzieckiem naprzeciwko siebie. Aktywność nazywamy dyktandem, ponieważ zapis kodu graficznego jest odczytywany przez rodzica lub opiekuna. Tę i podobne zabawy można znaleźć na stronie koduj.gov.pl w sekcji „Zabawy dla rodziców i dzieci” oraz w bezpłatnej publikacji „Zabawy w programowanie offline”.

Jeśli czekacie na słońce i szukacie okazji na aktywności na powietrzu, część naszych propozycji z powodzeniem możecie zabrać na Wasze podwórko lub do lasu – zobaczcie nagranie Ewy Wojtan z Moje Dzieci Kreatywnie, która testuje naukę programowania w swoim ogródku.
Wideo

Na koduj.gov.pl znajdziecie też gotową kratownicę, którą możecie wykorzystać do gry w znane Wam gry, takie jak statki czy sudoku.

Korzystając z naszej publikacji „Zabawy w programowanie na macie. CodeWeek” sprawdźcie, jak można uczyć się na niej programowania. Mata może też posłużyć do stworzenia Waszej gry planszowej – instrukcję znajdziecie we wspomnianej publikacji.
Wideo

Na koniec jeszcze jedna propozycja – znana i lubiana gra Cody Roby, którą też możecie wydrukować w swoim domu. To połączenie planszówki z nauką programowania. Spróbujcie z Cody Roby!

Jeśli jeszcze nie czujecie się przekonani, że warto poświęcić wolny majówkowy czas na naukę przez zabawę, zajrzyjcie do ciekawej rozmowy „Czy warto uczyć dzieci programowania?”, w której autorki kanału MamaLama zaprosiły do dyskusji eksperta – Bartosza Kosińskiego, który jest trenerem, metodykiem z zakresu nauczania programowania.
Wideo

Maj miesiącem Scratcha

Jeszcze jeden argument za tym, aby właśnie w majówkę zacząć naukę programowania… Maj to miesiąc Scratcha!

To wtedy, na całym świecie organizowane są różne inicjatywy związane z programowaniem w języku Scratch. W tym roku, ScratchDay potrwa tydzień – od 17 do 23 maja.

Jeśli złapiecie bakcyla w zabawach bez komputera i chcecie też spróbować programowania online, dołączcie do nas na platformie OSE IT Szkoła!

W dwóch kursach programowania w Scratch „Programowanie w Scratch z Klubem Młodego Programisty” pokażemy Wam, jak za pomocą prostego kodu wyczarować coś wyjątkowego.

Zgłoś się do CodeWeek

Każdą inicjatywę związaną z programowaniem możesz zgłosić na mapę CodeWeek. CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Polska jest jednym z jej liderów – w 2020 roku zajęliśmy 1. miejsce w rankingu.

Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na codeweek.eu/add. Więcej informacji na oficjalnej stronie CodeWeek.

Jeśli szukacie dodatkowych materiałów, z których możecie korzystać, rozpoczynając przygodę z programowaniem, koniecznie zajrzyjcie do naszych zasobów dostępnych na stronie gov.pl/koduj. Stale ją dla Was ulepszamy!

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub pomysły, piszcie do nas na adres: [email protected]

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zaprogramowani-na-majowke