Internet światowa premiera symfonii Beethovena

internet prędkość

internet prędkość

Internet: światowa premiera symfonii Beethovena

Światowa premiera ukończonej przez AI X Symfonii Beethovena odbędzie się już dziś, 9 października.
Transmisja na żywo, prosto z Telekom Forum, dostępna będzie w serwisie Onet.pl od godz. 19.00.
Koncertowi towarzyszyć będzie ekspercki panel dyskusyjny.

Już dziś, 199 lat po pierwszych szkicach Ludwiga van Beethovena, w Telekom Forum w Bonn odbędzie się światowa premiera X Symfonii – ukończonej i zrealizowanej za pomocą sztucznej inteligencji (AI) przy udziale zespołu międzynarodowych ekspertów i wsparciu Deutsche Telekom. Wydarzenie transmitowane będzie na żywo w serwisie Onet.pl, o godzinie 19.00 pod adresem: kultura.onet.pl/x-symfonia-beethovena-ozyje-dzieki-sztucznej-inteligencji-ogladaj-na-zywo/w1xv51w.

Orkiestra Beethovenowska z Bonn pod dyrekcją Generalnego Dyrektora Muzycznego Dirka Kaftana wykona nie tylko światową premierę X Symfonii, ale także odtworzy VIII Symfonię, skomponowaną przez wielkiego twórcę w 1819 roku. Podczas całego wieczoru publiczności towarzyszyć będzie dziennikarz muzyczny Axel Brüggemann.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział muzykolog dr Matthias Röder, kompozytor Walter Werzowa, ekspert ds. AI Ahmed Elgammal, dyrektor Orkiestry Beethoweńskiej z Bonn Dirk Kaftan, organista Cameron Carpenter oraz programistka, przedsiębiorczyni i pisarka Aya Jaff. Publiczność pozna dodatkowe informacje na temat projektu, a wśród poruszanych tematów znajdą się kwestie relacji człowieka z maszyną, tego czy sztuczna inteligencja jest rzeczywiście kreatywna oraz czy dzieła przez nią wykonane mogą być postrzegane jako sztuka.

Jestem bardzo zaszczycony, że mogę być częścią tego wyjątkowego projektu i zanurzyć się wraz z publicznością w świat myśli Beethovena.

Połączenie kreatywności człowieka i maszyny niewątpliwie będzie wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich gości – powiedział o światowej premierze Dr Matthias Röder.

Jednym z głównych punktów wieczoru będzie występ wybitnego organisty Camerona Carpentera, który zapewni akompaniament muzyczny podczas ostatniej, czwartej części X Symfonii.

Album „Beethoven X – The AI Project” wydany zostanie na całym świecie przez wytwórnię BMG, na nośnikach fizycznych oraz platformach cyfrowych (również w Dolby Atmos).

Historia X Symfonii

Krótko przed swoją śmiercią, Beethoven rozpoczął komponowanie X Symfonii, jednak jego praca nigdy nie została ukończona. W przededniu 250. rocznicy urodzin kompozytora Deutsche Telekom zaprosił grupę ekspertów AI i muzykologów, pod kierownictwem dr Matthiasa Rödera, do opracowania “Beethoven AI”, algorytmu sztucznej inteligencji, który „rozumie” styl Beethovena. Wśród ekspertów wspierających projekt znalazła się też prof. dr Christine Siegert, szefowa departamentu badań Beethoven-Haus.

Sztuczna inteligencja została „zasilona” nie tylko kompozycjami Beethovena oraz jego notatkami z powstawania X Symfonii. Do systemu zaimportowano również dzieła kompozytorów, którzy stanowili dla Beethovena źródło inspiracji, jak np. Jan Sebastian Bach. Algorytm wspólnie z ekspertami kontynuował niekompletne, ostatnie dzieło Beethovena. Następnie współczesny austriacki kompozytor Walter Werzowa, razem z muzykami i dyrygentami Orkiestry Beethoweńskiej z Bonn przekształcili notację nutową w żywą kompozycję.

Digital Festival

Wydarzenie odbywa się podczas Nocy Innowacji organizowanej przez Fundację Digital Poland. To właśnie wtedy swoje drzwi dla zwiedzających otworzą miejsca, w których powstają technologie zmieniające świat. Noc Innowacji organizowana jest co roku w ramach Digital Festival, którego T-Mobile Polska jest Partnerem.

źródło: https://firma.t-mobile.pl/dla-mediow/aktualnosci/informacja-prasowa/2021/10/swiatowa-premiera-ukonczonej-przez-ai-x-symfonii-beethovena-juz-dzis.html