Internet: szczyt cyfrowy onz igf w Katowicach
Polska po raz pierwszy będzie gospodarzem Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021. To najważniejsze cyfrowe i międzynarodowe wydarzenie tego roku rozpocznie się już 6 grudnia w Katowicach.
W związku z przygotowaniami do wydarzenia, we wtorek w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyła się konferencja prasowa „Szczyt Cyfrowy ONZ – globalna dyskusja o świecie cyfrowym już za miesiąc w Polsce”. Wzięli w niej udział Krzysztof Szubert, pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021, Wojciech Pawlak – dyrektor NASK i Roman Malinowski – dyrektor ds. Rejestru Domen Internetowych w NASK.
300 wydarzeń w jednym
Myślą przewodnią tegorocznego Szczytu Cyfrowego ONZ jest hasło – Internet United, czyli dostępny, zjednoczony, przyjazny internet dla wszystkich.
– Podczas pięciu dni tegorocznej edycji Szczytu odbędzie się 300 różnych wydarzeń, aktywności i inicjatyw, takich jak wykłady, debaty i warsztaty, poświęcone tematyce świata cyfrowego – poczynając od legislacji poprzez obecnie dostępne technologie po technologie przyszłości, np. kwantowe – powiedział Krzysztof Szubert. – Goście Szczytu będą także rozmawiali na tematy bardziej ogólne, horyzontalne, jak choćby te związane z dostępem do internetu, ponieważ w tym momencie pół świata nadal takiego dostępu nie ma. Ten temat jest szczególnie ważny z perspektywy ONZ – dodał.
Pierwszy dzień konferencji (tzw. dzień zero) pozostaje w gestii państwa będącego gospodarzem. Tylko tego jednego dnia odbędzie się kilkanaście wydarzeń, zaproponowanych przez Polaków z różnych środowisk. Kulminacją będzie uroczysta gala i koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Ostatniego dnia, podczas uroczystego zamknięcia Szczytu, zaprezentowany zostanie dokument podsumowujący wydarzenie – protokół z Katowic (Katowice Protocol).
Częścią imprezy będzie też zaproponowany przez Polskę Szczyt Młodych IGF (Youth Summit IGF), który ma na celu zaangażowanie młodych osób w dyskusję o przyszłości cyfrowej transformacji.
– Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony ONZ – powiedział Krzysztof Szubert.
Duże zainteresowanie
Udział w Szczycie Cyfrowym ONZ jest wolny i bezpłatny. Wystarczy się zarejestrować na stronie https://www.gov.pl/igf2021.
– Zainteresowanie Szczytem jest bardzo duże. Mamy już ponad trzy tysiące rejestracji, co ciekawe 90% z nich pochodzi spoza Polski. Dlatego zachęcamy ekspertów w dziedzinie cyfryzacji, osoby zainteresowane cyfryzacją, studentów, a także media – do rejestracji. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ pomimo dużych możliwości Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, liczba miejsc jest ograniczona – mówił Krzysztof Szubert.
– Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być współorganizatorami tego ważnego wydarzenia. Przed nami cyfrowa przyszłość. Dlatego tak bezcenne jest to globalne spotkanie, a w jego ramach także spotkanie młodych ludzi – powiedział Wojciech Pawlak, dyrektor NASK. – Drugim ważnym dla nas wątkiem tematycznym jest oczywiście cyberbezpieczeństwo, które obecnie nabiera szczególnego znaczenia. NASK, dzięki swojej historii, potrafi łączyć środowiska naukowe, akademickie, organizacji pozarządowych, społeczeństwa informacyjnego oraz przedstawicieli rządu, ale też biznesu. Nasze doświadczenia z budowy relacji pomiędzy tymi grupami chcemy przełożyć na owocne spotkania i debaty podczas Szczytu Cyfrowego ONZ – dodał.
Zapraszamy do Katowic na Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 (6-10 grudnia 2021 r.). Więcej informacji na gov.pl/igf2021
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/juz-za-26-dni-rusza-szczyt-cyfrowy-onz–igf-2021-w-katowicach