Internet zgłoś narodzenia dziecka online

Padł kolejny rekord usługi zgłoś narodzenie dziecka on-line. Rodzice zamiast iść do urzędu, wybrali jej elektroniczną formę, która jest szybsza, wygodniejsza i można z niej skorzystać o każdej porze dnia i nocy. Od wprowadzenia tej możliwości do wachlarza e-usług, skorzystano z niej ponad 400 tysięcy razy.
Już 400 tys. maluchów zgłoszonych online

Działająca od czerwca 2018 roku e-usługa zgłoś urodzenie dziecka pobiła kolejny rekord – od czasu jej uruchomienia już ponad 400 tys. dzieci zostało zgłoszonych w ten sposób.

Na początku jej działania, niewielu rodziców decydowało się na wybór tej formy, w 2018 r. jedynie 23 467 maluszków zostało zgłoszonych online, natomiast na koniec 2021 liczba ta wzrosła do 374 471. W ubiegłym roku połowa rodziców zdecydowała się na rejestracje swojego dziecka przez internet (liczba urodzonych dzieci 2021 r. – 331 tys., liczba zarejestrowanych online 159 011). W tym roku w styczniu zarejestrowano 12 252 dzieci, natomiast w lutym – 111 66 z czego najwięcej bo aż 657 maluchów zarejestrowano 7 lutego.
Anielska data, czyli 22.02.2022 r.

Właśnie tego dnia zarejestrowanych zostało 978 maluszków, z czego 497 chłopców i 481 dziewczynek. Ponad połowa (492) zgłoszeń zostało przekazane w formie elektronicznej.

Przypominamy, że zgłoszenie narodzin dziecka to obowiązek – rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od daty otrzymania karty urodzenia. Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka ten obowiązek, w odróżnieniu od wielu innych, wcale nie jest uciążliwy – wręcz przeciwnie.
Pierwsze kroki na GOV.pl

W niedługim czasie na świecie powitacie maleństwo, a sprawy rejestracji są nieco niejasne? Nie ma się czego obawiać, już dziś wytłumaczymy jak krok po kroku można zgłosić narodziny dziecka przez internet.

Po pierwsze potrzebny będzie do tego profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie macie, możecie założyć go od ręki – Załóż profil zaufany już dziś.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie tylko teraz. Dzięki niemu m. in. złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, złożycie wniosek o paszport dla siebie albo swojej pociechy.

W internecie wchodzimy na portal www.GOV.pl. Następnie w prawy górnym rogu – znajduje się wejście na konto Mój GOV. Po kliknięciu i zalogowaniu się profilem zaufanym, należy wybrać e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/kolejne-100-tys-maluszkow-zgloszonych-usluga-zglos-narodzenie-dziecka-online-ma-juz-400-tys-zgloszonych-dzieci