Internetowy savoire vivre

speed testy
speed testy

Weekend online czy offline? Nie szalej w social mediach
10.05.2019

Jesteś dobrze wychowany, kulturalny i elokwentny? Przy okazji dojrzały, odpowiedzialny i powściągliwy? Chodzący ideał! To teraz rzuć okiem na swoje profile w mediach społecznościowych. Wszystko się zgadza?

Uśmiechnięty mężczyzna jedzie autobusem. Ma założone słuchawki i wpatruje się w smartfona.
Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że – dzięki wzajemnym powiązaniom – w sieci dzielisz się informacjami nie tylko ze swoimi znajomymi, ale też znajomymi znajomych, a czasem i z nieznajomymi. To oczywiste – Internet i media społecznościowe stwarzają wiele nowych możliwości. Jednak ich niewłaściwe wykorzystanie może nieść za sobą także zagrożenia. Jak ich uniknąć?

Internetowy savoire vivre
Tak jak w życiu realnym, tak i w wirtualnym obowiązują niepisane, ale przyjęte i przestrzegane przez internautów zasady komunikowania się. Taki internetowy savoire vivre to netykieta. Oto kilka podstawowych zasad:

Wyrażaj się jasno i precyzyjnie – dbaj o staranny język, pisz na temat, rzeczowo i konkretnie.
Szanuj innych – staraj się wyrażać swoje opinie kulturalnie, nie obrażaj, nie trolluj, nie spamuj, nie lajkuj stron/zdjęć/postów, które krzywdzą innych.
Bądź profesjonalny – szanuj swoją prywatność i prywatność innych, sprawdzaj źródła informacji, nie plotkuj, nie rozpowszechniaj nieprawdziwych informacji.
Bądź uprzejmy – zachowuj się w sieci tak samo, jak w osobistym kontakcie, uważaj na żarty – nie każdy ma podobne poczucie humoru, nie krytykuj i nie wyśmiewaj osób, które słabiej radzą sobie w sieci.
Teren prywatny
– Warto pamiętać, że decydując się na korzystanie z mediów społecznościowych, akceptujemy regulamin, czyli zawieramy umowę z serwisem. To on określa, na jakich zasadach portal może wykorzystać zamieszczane przez nas treści – mówi Anna Borkowska z Akademii NASK. – Taka umowa jest zazwyczaj korzystna dla serwisu, przyznając mu prawo do dysponowania publikowanymi przez nas – użytkowników – materiałami – dodaje ekspertka NASK.

To dlatego jednym z najbardziej istotnych wyzwań, związanych z korzystaniem z Internetu, jest ochrona prywatnych danych. I tutaj też mamy dla Ciebie kilka dobrych rad:

Zabezpiecz swoje konto silnym hasłem.
Zapoznaj się z zasadami ochrony danych osobowych w mediach społecznościowych, w których chcesz założyć swój profil. Niektóre serwisy umożliwiają ustawienia ograniczeń dostępu do profilu użytkownika przez inne osoby.
Zastanów się zanim coś zamieścisz na swoim profilu. Nigdy nie publikuj w sieci intymnych informacji.
Weryfikuj tożsamość osób, które zapraszają Cię do grupy znajomych, zanim zaakceptujesz zaproszenia.
Co jakiś czas sprawdzaj ustawienia prywatności na swoim profilu. Zasady ochrony prywatności oraz domyślne ustawienia mogą się czasem zmieniać.
Pamiętaj o wylogowywaniu się z serwisu po zakończeniu pracy. W ten sposób zabezpieczasz swoje konto przed dostępem nieznajomych.
– To, o czym powinniśmy pamiętać na co dzień to fakt, że informacje opublikowane w Internecie przestają być prywatne i mogą się dostać w niepowołane ręce – przypomina Anna Borkowska z Akademii NASK. – Nie pozwalajmy na to – dodaje ekspertka.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zrodło: gov.pl