Lektury online !

speed testy
speed testy

Czytaj (online) nie tylko od święta
28.08.2019

Wiesz, jakie święto dziś obchodzimy? Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Czy to nie doskonały moment, żeby coś przeczytać? Nie musicie tego robić publicznie. Za to możecie skorzystać z naszych internetowych zasobów.

Zdjęcie krzyczącej kobiety stylizowane na komiks. Napis: Komiks czy książka? Nie ma znaczenia. Pod grafiką logotypy: Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa, Ministerstwo Cyfryzacji, NASK, Unia Europejska Fundusz Rozwoju Regionalnego
Ponad 700 książek na wyciągniecie ręki! Za darmo, w kilka sekund, bez dźwigania. Zawsze możesz mieć je przy sobie – w komputerze, telefonie czy tablecie. O czym mowa? O stronie www.lektury.gov.pl. Warto tam zaglądać. Nie tylko w taki dzień jak dziś.

Otwarci na czytanie

  • Portal www.lektury.gov.pl to odpowiedź na postulaty budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przy okazji wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom nie tylko młodych ludzi, ale i tych nieco dojrzalszych. Nieograniczony dostęp, możliwość czytania na urządzeniach mobilnych, bez kolejki i karty bibliotecznej… Nic tylko czytać – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Na www.lektury.gov.pl znajdziecie nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy i powieści. W sumie czeka tam na Was ponad 700 utworów. Każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka.

Do korzystania z zasobów zachęcamy jednak nie tylko uczniów, ale i tych którzy szkołę skończyli już lata temu.

Czytaj i słuchaj
Na lektury.gov.pl jest też coś do posłuchania. Książki są tam udostępnione poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Możesz też ściągnąć wygodną aplikację mobilną. Serwis daje dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Można ich słuchać w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Nagrania to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek.

– O naszym portalu szczególnie warto pamiętać w trakcie nadchodzącego roku szkolnego, ale nie tylko. Korzystajmy z niego na co dzień, nie tylko od święta – zachęca minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Lektury.gov.pl to także doskonały dowód na to, że internet wcale nie musi odciągać nas od książek, wręcz przeciwnie – dodaje szef MC.

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zrodło: gov.pl