Pakiet Unii Europejskiej o rynku cyfrowym

speed testy

speed testy

Pakiet UE o rynku cyfrowym – zaproszenie na spotkanie

28.01.2021

Miej wpływ na stanowisko polskiego rządu w sprawie europejskich zmian dotyczących rynku cyfrowego. Zakończyliśmy konsultacje, czas na spotkania uzupełniające.
Grafika wektorowa – trzy osoby. Pierwsza z lewej – mężczyzna w granatowym garniturze mówiący przez megafon. Na środku – kobieta w żółtym swetrze siedząca za biurkiem, pracująca na laptopie. Z prawej – kobieta w czerwonym rozpinanym swetrze, opiera dłoń o biurku, przy którym pracuje kobieta w żółtym swetrze. Z tyłu – na ścianie – wykresy.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska opublikowała projekty dwóch ważnych dokumentów. Pierwszy z nich to rozporządzenie o usługach cyfrowych (Digital Services Act). Drugi – akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act). Krajowe konsultacje obu projektów już się zakończyły. Wspólnie z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii chcemy je podsumować na spotkaniach, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Miej wpływ

Projekt unijnego rozporządzenia o usługach cyfrowych (Digital Services Act) to ważny dokument. Zawarte w nim regulacje dotyczą każdego użytkownika internetu.

Rozporządzenie wprowadza m.in. nowe przepisy dotyczące usług cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, platform handlu elektronicznego i innych platform internetowych działających w Unii Europejskiej.

Dotyka też kluczowych zagadnień dla rozwoju sieci, m.in. usuwania nielegalnych treści z internetu, ochrony wolności słowa, zasad moderowania treści przez platformy internetowe, reklamy online.

Akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act) ma natomiast na celu wprowadzenie wspólnych zasad na jednolitym rynku, które będą sprzyjać innowacjom, wzrostowi gospodarczemu i konkurencyjności.

Zawarte w nim zapisy dotyczą m.in. platform, które pełnią funkcję „strażników dostępu” w sektorze cyfrowym i są kanałem dotarcia dla małych i średnich przedsiębiorstw do ich klientów.

Oba dokumenty to tzw. pakiet Unii Europejskiej dotyczący rynku cyfrowego.

Uzupełniające konsultacje spotkania online odbędą się:

4 lutego, godz. 13:00 – 14:30 – Akt o Usługach Cyfrowych (DSA)
5 lutego, godz. 12:00 – 13:30 – Akt o Rynkach Cyfrowych (DMA)

Wyślij zgłoszenie

Spotkania poprowadzą nasi eksperci oraz eksperci Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, zaangażowani w prace nad pakietem UE.

Jeśli chcecie wziąć udział w spotkaniach, do 3 lutego 2021 r. (najbliższa środa) wyślijcie zgłoszenia na adres [email protected].

Zgłoszone podmioty otrzymają link umożliwiający udział w spotkaniu.

Więcej informacji na temat obu inicjatyw legislacyjnych można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej:

Digital Services Act – sprawdź szczegóły
Digital Markets Act – sprawdź szczegóły

Zachęcamy do udziału w spotkaniach!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pakiet-ue-o-rynku-cyfrowym–zaproszenie-na-spotkanie