Przymusowa wymiana routera ? ważna informacja

speed testy

speed testy

Polacy będą musieli wymienić router wi-fi? Nieprawda.

29.01.2021

Polacy będą musieli wymieniać routery wi-fi! – grzmi jeden z dzienników w dzisiejszym wydaniu. Uspokajamy – to nieprawda!
Błękitne tło. Z lewej strony – wyciągnięta ręka z trzymanym na dłoni routerem. Z prawej czerwona pieczątka “Fake news”.

Rzekoma konieczność wymiany routerów miałaby wynikać z nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, nad którą pracujemy. Żałujemy, że autor artykułu przed jego napisaniem nie skontaktował się z nami. Dowiedziałby się, że zamierza opublikować nieprawdę.

Fake news. Kolejny.

Sporo już przeczytaliśmy o rzekomych skutkach naszej ustawy. Mieliśmy blokować w Polsce TikToka i AliExpress. Te rewelacje oczywiście okazały się fake newsami, czyli nieprawdą. Dzisiaj przeczytaliśmy, że podobno pracujemy nad rozwiązaniami, które zmuszą Polaków do wymiany routerów wi-fi, narażając ich na dodatkowe koszty i niedogodności. Prostujemy – to także nieprawda.

Niestety, nie mieliśmy możliwości poinformować o tym redakcji, która opublikowała materiał – autor tekstu nie był zainteresowany naszym stanowiskiem. Przedstawimy więc je tutaj.

To może od początku. Tak – pracujemy nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Od miesięcy konsultujemy jej zapisy z ekspertami, innymi ministerstwami i rynkiem. Czego dotyczy ustawa? Przede wszystkim – krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i zwiększania jego skuteczności – czyli podniesienie odporności na cyberzagrożenia, w tym również bezpiecznego wdrożenia sieci 5G.

To nie jest łatwy temat, bo dotyczy operatorów usług kluczowych, operatorów infrastruktury krytycznej, przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, dostawców usług cyfrowych i podmiotów publicznych.

Twarde fakty

W przepisach mowa jest m.in. o uznawaniu dostawcy za dostawcę wysokiego ryzyka. Nowelizacja opisuje ten proces i jego konsekwencje. Co ważne, mówi też o tym dla jakich podmiotów taka decyzja będzie wiążąca. I nie są to konsumenci, a podmioty krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

To operatorzy usług kluczowych, infrastruktury krytycznej, przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, dostawcy usług cyfrowych i podmiotów publicznych. Nie konsumenci!

W nowych przepisach jest też jasno napisane, że nawet jeśli dostawca zostanie uznany za dostawcę wysokiego ryzyka – decyzja w tym zakresie NIE będzie dotyczyła ograniczeń w sprzedaży i użytkowaniu oprogramowania, urządzeń i usług oferowanych przez takiego dostawcę podmiotom nieobjętym wymaganiami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.

Takie ograniczenia NIE będą też dotyczyły konsumentów, dlatego bo nie są oni podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa!

Z całym przekonaniem uspokajamy: Polacy NIE będą musieli wymieniać routerów wi-fi.

To fakt, a nie fake news.

źródlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/polacy-beda-musieli-wymienic-router-wi-fi-nieprawda