Pierwszy komputer kwantowy w Polsce

Polska, obok pięciu innych krajów, została wybrana przez EuroHPC Joint Undertaking na siedzibę pierwszych europejskich komputerów kwantowych, które są zintegrowane na miejscu z istniejącymi superkomputerami i tworzą ogólnoeuropejską sieć. Wartość inwestycji określona jest na 100 mln euro.

Polska obok innych 5 krajów siedzibą pierwszych europejskich komputerów kwantowych!

Oprócz Polski, komputery kwantowe zostaną umieszczone także w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Zgonie z harmonogramem, mają zacząć działać w drugiej połowie 2023 r. Połowa całkowitej kwoty przeznaczonej na to przedsięwzięcie zostanie pokryta przez Unię Europejską, a druga połowa zostanie sfinansowana przez 17 krajów uczestniczących we wspólnym projekcie EuroHPC.

Komputery kwantowe są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na potencjalne nowe usługi ze strony europejskiego przemysłu i nauki. Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza ds. Europy zdolnej do ery cyfrowej podkreśla, że dzięki połączonym zasobom możemy odgrywać wiodącą rolę w dziedzinie, która ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszego społeczeństwa cyfrowego. „Przyczynia się to m.in. do walki ze zmianami klimatycznymi. To ważny krok w kierunku realizacji wizji budowania infrastruktury superkomputerowej i kwantowej w Europie” – dodała.
Jak to działa?

Nowe komputery kwantowe mają szarooki zakres zastosowań m.in. w dziedzinach przemysłu, nauki i zjawisk społecznych. Mogą wesprzeć i przyśpieszyć proces opracowywania nowych leków poprzez stworzenie “cyfrowego bliźniaka” ludzkiego ciała, na którym można przeprowadzać wirtualne testy. Będą także wykorzystywane do rozwiązywania złożonych problemów logistycznych i terminowych, zaoszczędzając czas i zużycie paliwa. Komputery kwantowe będą miały zastosowanie przy opracowaniu i testowaniu nowych materiałów, takich jak polimery stosowane w samolotach, katalizatory samochodowe, ogniwa słoneczne lub nadprzewodniki o temperaturze pokojowej zdolne do nieograniczonego magazynowania energii.

EuroHPC to inicjatywa europejska: maszyny będą się składać wyłącznie z europejskiego sprzętu i oprogramowania, z wykorzystaniem europejskich technologii opracowanych w ramach finansowanych przez UE inicjatyw kwantowych, krajowych programów badawczych i inwestycji prywatnych.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pierwsze-europejskie-komputery-kwantowe-w-polsce-juz-w-przyszlym-roku